INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Loňský rok nebyl pro sklizeň brambor v České republice příznivý. Pěstitelé sklidili 604 tisíc tun, proti předchozímu roku o jednu čtvrtinu méně. Průměrný výnos dosáh jen 21 tun z hektaru a byl nejhorší za posledních 15 let. Úrodu brambor ovlivnily dlouhodobé sucho, vysoké teploty a nižší osázené plochy.

Na domácím trhu se nabízí dostatek konzumních brambor v dobré kvalitě. Na tržbách zemědělců se příznivě projevily vyšší nákupní ceny, které se pohybují mezi 5 až 6 korunami za kilogram. Problém však nastal u škrobárenských brambor, kde činí propad dodávek až 30 procent.

Osázené plochy brambor dlouhodobě klesají, stejně jako soběstačnost České republiky. Pěstitelům chybí dlouhodobá vize ministerstva zemědělství ohledně dalšího rozvoje sektoru. Především postrádají nástroje, jak negativní trend zastavit a dosáhnout obratu.

Agrární komora ČR ve spolupráci s Českým bramborářským svazem chce vypracovat tzv. Bílou knihu pro revitalizaci pěstování brambor. Mezi základní doporučení resortu bude patřit zejména aktivizace marketingového fondu, který by působil na výchovu spotřebitele a preferoval domácí potraviny. Potřebné je rovněž obnovit a modernizovat zastaralé závlahové systémy, aby produkce plodin nebyla tolik závislá na počasí.

(red)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3