INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ivo GajdosProfese manažera není vůbec jednoduchá. Vlastně zodpovídá za vše, co se ve firmě děje, ať jde o nadnárodní korporaci nebo malou firmu s českým kapitálem o deseti zaměstnancích. Jeho pracovní doba nekončí ani nezačíná, je, alespoň srdcem, ve stálém nasazení. Jeho loajalita k firmě, pro niž pracuje, je hodnotou, která má svou společenskou vážnost a od níž se odvíjí i úspěch na trhu. A je úplně jedno, o jaké odvětví jde. Manažerky a manažeři jsou zkrátka osobnostmi, které se skromností sobě vlastní milují svou práci a odvádějí více, než se po nich požaduje, a mají vysoký morální kredit. Jinak to ani neumí. Jejich čas je přísně organizován a vnitřní disciplína je základ respektu, který k nim okolí získává.
Česká manažerská asociace je už 25 let platformou pro diskuzi o mnoha otázkách, a na něž dnes manažeři hledají odpovědi. Tím, že se členská základna ČMA rozrůstá a posilují se a tříbí aktivity, dosahuje mezi profesními uskupeními stále významnější pozici. To nás samozřejmě těší. Přál bych si, abych česká manažerská obec v tomto trendu pokračovala a akčně se vyjadřovala k mnoha stěžejním záležitostem jako je například udržitelnost, společenská odpovědnost, celospolečenské vnímání poslání manažera. A ještě více bych si přál, aby nám naslouchaly i další partnerské subjekty nebo vládní představitelé. Jde totiž o to,  aby zkušenosti manažerů českých firem byly tvořivým prvkem české ekonomiky a byly na základě velkého potenciálu náležitě využívány.

Ing. Ivo Gajdoš, výkonný ředitel České manažerské asociace

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3