INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Cena ropy opět ztrácí půdu pod nohama a zlevňující barely černého zlata s sebou táhnou dolů i dlouhodobá inflační očekávání. To je pro investory a centrální bankéře trochu nepříjemné překvapení. Pohyby cen ropy tradičně měly potenciál ovlivnit inflační očekávání pouze v krátkém období (během 1-2 let), zatímco v delším období trhy věřily centrálním bankám. Zdá se, že to dnes platí čím dál méně. Proč tomu tak je?

Za prvé, investoři se mohou bát, že padající cena ropy není pouze nahodilým nezávislým jevem, ale může odrážet hlubší problémy ve světové ekonomice - konkrétně slabší poptávku. Pokud by byly nižší ceny ropy symptomem hlubších problémů (slabé poptávky), nemusí být tak zvláštní, že s sebou táhnou dolů i dlouhodobější inflační očekávání. Toto vysvětlení by možná dávalo smysl při pohledu do Číny. Dlouhodobá inflační očekávání ale v posledních měsících padají především v Evropě a v USA, kde domácí poptávka spolu s trhem práce zůstává relativně silná.Druhým vysvětlením může být vysoká volatilita tržních inflačních očekávání - počítaných na základě obchodovaných inflačních swapů. Ukazuje se, že inflační očekávání destilovaná z dotazníků mezi tržními účastníky jsou daleko stabilnější. I ta šla ale v posledním kvartále dolů (na 1,8 %).

Zbývá tedy ještě poslední vysvětlení. Trhy ztrácí důvěru v to, že centrální banky mají inflaci pod kontrolou, a to i v dlouhém období. Inflace v eurozóně zůstane v roce 2016 čtvrtým rokem hluboko pod cílem a řadě hráčů na trzích může docházet při systematickém podstřelování inflačního cíle trpělivost. Při pohledu na stabilní jádrovou inflaci (očištěnou o benzín, energie a potraviny) a dobré výkony trhu práce, se ale nelze ubránit dojmu, že v delším období se rozumné inflace opět dočkáme.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3