INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V roce 2016 bylo vyhlášeno 904 bankrotů obchodních společností, 7 022 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 16 144 osobních bankrotů. Poprvé od roku 2008 se snížil počet bankrotů i počet návrhů na bankrot ve všech kategoriích. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

V prosinci loňského roku bylo vyhlášeno 57 bankrotů obchodních společností, což je o 41 méně než v listopadu. Jde o nejnižší počet bankrotů v jednom měsíci od května 2008. Zároveň se meziměsíčně snížil počet návrhů na bankrot obchodních společností, konkrétně o 11 na 133 návrhů.

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se v prosinci zvýšil oproti listopadu o 9 bankrotů na 532. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se naopak meziměsíčně snížil o 80 na 678 návrhů.

Firemní bankroty v roce 2016

V  roce 2016 bylo vyhlášeno 904 bankrotů obchodních společností, což je o 97 méně než minulý rok. Meziročně se tak jejich počet snížil o desetinu. Zároveň je to poprvé po osmi letech, co se počet bankrotů obchodních společností dostal pod hranici tisíce bankrotů v jednom kalendářním roce. V uplynulém roce také došlo poprvé od roku 2008 k poklesu bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP), kterých soudy vyhlásily celkem 7 022, tedy o 945 méně než v roce 2015. Oproti roku 2015 poklesl jejich počet o 12 %. Počet bankrotů FOP po odpočtu oddlužení[1] dosáhl v loňském roce 550, což je o 31 % méně než v roce 2015.

„Loňský rok byl z pohledu vývoje počtu firemních bankrotů nejlepším za posledních osm let. Výrazné meziroční snížení bankrotů fyzických osob podnikatelů ukazuje, že z dobrého výkonu ekonomiky v posledním roce těžili nejenom obchodní společnosti, u kterých tento pozitivní trend zaznamenáváme  už  dva roky,  ale rovněž obyvatelé. Zlepšily se i podmínky fungování  živnostníků, kterým se v posledních letech příliš nedařilo,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau.

V uplynulém roce bylo podáno 1 793 návrhů na bankrot obchodních společností (o 301 méně než v roce 2015) a 8 820 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů (o 1 220 méně než v roce 2015). Meziročně se počet návrhů na bankrot snížil u obchodních společností o 14 % a u fyzických osob podnikatelů o 12 %. Po loňském roce se jedná teprve o druhý meziroční pokles počtu návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů od roku 2008. Dynamika tohoto meziročního poklesu se přitom oproti minulému roku zvýšila o 6 procentních bodů.

V roce 2016 bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví obchod (233 bankrotů) a průmysl (148 bankrotů). Nejméně to bylo v odvětví zemědělství a dobývání (29 bankrotů) a ubytování a stravování (37 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech hlavních odvětvích s výjimkou dopravy a skladování (+ 19 %), a nemovitostí a pronájmu strojů (+ 6 %). Nejhlubší pokles bankrotů zaznamenala odvětví ubytování a stravování (o 31 %) a ostatní služby (o 21 %).

V roce 2016 bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Praze (347 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (125 bankrotů). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji (17 bankrotů) a v kraji Vysočina (19 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů snížil ve všech krajích s výjimkou Vysočiny (+ 36 %), Ústeckého kraje (+ 5 %) a Karlovarského kraje, kde se počet bankrotů meziročně nezměnil. Nejrychleji se počet bankrotů obchodních společností snížil ve Zlínském kraji (o 29 %), Královéhradeckém a Jihočeském kraji ( o 25 %). 

Co se týče fyzických osob podnikatelů, bylo v roce 2016 nejvíce bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (967 bankrotů) a ve Středočeském kraji (780 bankrotů). Nejméně to bylo v kraji Vysočina (240 bankrotů) a ve Zlínském kraji (277 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů ve všech krajích snížil. Nejvíce to bylo ve Středočeském kraji (o 21 %) a v Královéhradeckém kraji (o19 %). Naopak nejméně v Jihomoravském (o 2 %) a Moravskoslezském kraji (o 6 %).

Osobní bankroty

V prosinci bylo vyhlášeno 1 110 osobních bankrotů (o 179 méně než v listopadu), což je druhý nejnižší počet osobních bankrotů v letošním roce. Zároveň bylo podáno 1 492 návrhů na osobní bankrot (o 60 méně než v listopadu).

V roce 2016 bylo vyhlášeno celkem 16 144 osobních bankrotů (o 511 méně než v roce 2015). Počet osobních bankrotů se tak snižoval již třetím rokem v řadě a byl nejnižší od roku 2011. Meziročně se počet osobních bankrotů snížil o 4 %. V roce 2016 bylo zároveň podáno 18 799 návrhů na osobní bankrot, což je o 1 310 bankrotů, respektive 7 % méně než před rokem. Zároveň je to poprvé od roku 2011, kdy byl počet návrhů na osobní bankrot v jednom kalendářním roce nižší než 20 tisíc.

„V letošním roce očekáváme, že počet osobních bankrotů se víceméně stabilizuje na úrovni loňského roku. Příznivé ekonomické podmínky, vysoká zaměstnanost a nízká inflace přispějí k růstu příjmů domácností. Případné dopady novely insolvenčního zákona, která obsahuje benevolentnější pravidla pro oddlužení osob, lze  nyní obtížně odhadovat,“ říká Věra Kameníčková.

V průměru bylo v loňském roce vyhlášeno 1 345 osobních bankrotů za jeden měsíc a bylo podáno 1 567 návrhů na osobní bankrot.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3