INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Sladit rodinný a profesní život bývá pro rodiče oříšek. V době, kdy jsou v práci a děti nemají školní vyučování, pro ně často nemohou zajistit hlídání. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce stávající situaci zlepšit prostřednictvím tzv. dětských klubů zajišťujících mimoškolní aktivity. Projekty finančně zaštítí Operační program Zaměstnanost (OPZ), který na jejich realizaci uvolní celkem 200 milionů korun.

Zaměstnanost matek ve věku 25-49 let s dětmi mladšími 15 let je v ČR pouze 52 % oproti 74 % zaměstnaných žen ve věku 25-49 let bez dětí stejného věku. K této situaci mohou přispívat i nedostatečné služby pro děti mladšího školního věku. Zároveň podle aktuálních přehledů demografického vývoje děti ze silných ročníků přecházejí ze školek do škol, takže lze očekávat další růst poptávky po těchto službách. „Na mnoha školách družiny fungují v režimu, který se značně liší od pracovní doby většiny rodičů, dítě je třeba vyzvednout často již brzo odpoledne. Podpoříme proto vznik školních klubů, školních autobusů nebo příměstských táborů v době školních prázdnin,“ vysvětlila náměstkyně ministryně pro rodinnou a sociální politiku Zuzana Jentschke Stőcklová.

Na začátku srpna zveřejnilo MPSV výzvy na podporu služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování. V nich mohou neziskové organizace, školy, obce a další předkládat své návrhy na založení a provozování zařízení, která doplní chybějící kapacitu stávajících školních družin, zájmových kroužků či klubů. Mezi podpořené aktivity patří i skupinová doprava do/ze školy zejména ve venkovských či příměstských regionech s komplikovanou dopravní obslužností, zajištění doprovodu dětí na kroužky a zájmové aktivity nebo příměstské tábory v době školních prázdnin.

Projekty tak podpoří zaměstnanost rodičů a rovné příležitosti žen a mužů na pracovním trhu a napomohou slaďování pracovního a soukromého života. Zájemci z českých a moravských regionů, stejně jako z Prahy, mohou své projektové žádosti zasílat do 16. 10. 2015. Podmínky výzvy jsou k dispozici na www.esfcr.cz.

MPSV nezapomíná ani na rodiče nejmenších dětí a v rámci dalších výzev OPZ podpoří péči o děti v dětských skupinách. Financován bude vznik nových dětských skupin, přeměna současných zařízení péče o děti na typ dětská skupina, i provoz stávajících dětských skupin. Vyhlášení výzvy je plánováno na říjen letošního roku.

 

OPZ navazuje na Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost, který v letošním roce končí. Oproti minulému programovému období má OPZ od Evropské unie k dispozici zhruba o 12 miliard korun více, celkem přibližně 70 miliard korun. Projekty z nového operačního programu by měly podpořit přes 585 tisíc lidí. 

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3