INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

BochemieNa 120. výročí založení chemického závodu v Novém Bohumíně vrcholí přerod skupiny Bochemie ve významného hráče na poli bateriových technologií. Zároveň pokračuje výrazná přestavba areálu Bochemie zaměřená především na energetickou nezávislost provozu a technologickou modernizaci.

V Bohumíně se začaly akumulátorové hmoty vyrábět už v roce 1951, z široké produktové palety závodu však po desetiletí představovaly jen méně významnou výseč. Od akvizice předního německého výrobce průmyslových akumulátorů GAZ v roce 2019 však skupina Bochemie pokrývá celý výrobní řetězec od základní chemie až po kompletní baterie. V současné době na tento segment její činnosti připadá již zhruba 65 procent obratu skupiny.

Nad rámec výroby nikl-kadmiových článků navíc Bochemie začne dodávat kompletní Li-ion bateriové systémy a úložiště na míru různým průmyslovým odvětvím a aplikacím. Mezi střednědobé plány skupiny pak patří chemická recyklace lithium-iontových článků, což vzhledem k problematické dostupnosti lithia představuje záměr celoevropského významu.

Již několik let také probíhá rozsáhlá rekonstrukce výrobních i administrativních budov mateřského závodu skupiny v souladu se snahou Bochemie o udržitelné podnikání. Projekt zahrnuje zachování a modernizaci historických budov bohumínského závodu, zatímco další investice v řádu desítek milionů korun směřují ke snížení závislosti provozu na energetických vstupech zvenčí. Vysoce komplexní a inovativní řešení jsou založena na úsporách ve spotřebě i vlastní výrobě energie a po dokončení sníží spotřebu provozu o velmi výrazných 55–60 procent. Významným prvkem systému bude úložiště vyvinuté Bochemií a GAZ, které bude s kapacitou 3 MWh patřit mezi jedny z největších baterií v Česku.

„Význam bateriových technologií narůstá i s rozvojem výroby z obnovitelných zdrojů. Využitím bateriových úložišť v rámci výroby z OZE se dlouhodobě zabýváme i nad rámec toho, že tvoří klíčovou součást modernizace našeho provozu v Bohumíně. Například využíváme našich dlouholetých zkušeností a know-how na poli bateriových technologií pro výrobu vlastních bateriových systémů a vývoj pokročilých technologií, které posouvají bezpečnost Li-ion baterií na nejvyšší úroveň. Takové baterie budeme instalovat v našich výrobních areálech a současně je zpřístupníme i dalším výrobním podnikům, provozovatelům distribučních soustav a kritických infrastruktur, stejně jako soukromým i veřejným zařízením s vyšší spotřebou energie,“ vysvětluje Miloslav Vodička, předseda představenstva skupiny Bochemie.

Zásadní modernizace včetně výstavby nových budov čeká také továrnu GAZ v saském Zwickau, která letos mimochodem také slaví kulatiny, a to celých 140 let od svého založení. Skupina Bochemie navíc staví třetí továrnu GAZ v saúdskoarabském Dammámu, na Blízkém východě totiž sídlí někteří z nejvýznamnějších zákazníků GAZ, jako například Saudi Aramco. Zároveň skupina výrazně expanduje na severoamerických trzích poté, co v texaském Houstonu loni na podzim založila dceřinou společnost GAZ Energy.

Celkově nyní Bochemie dodává do více než 120 zemí světa s tím, že přibližně polovina zahraničních zákazníků skupiny jsou odběratelé akumulátorů značky GAZ. Ty se uplatňují jako záložní zdroje v telekomunikacích, distribuci energie, petrochemickém průmyslu, ve výrobních podnicích, v rámci dopravní infrastruktury a v bezpočtu dalších odvětví.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3