INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Zahraniční výměna ČR se tak začíná postupně vracet na růstovou trajektorii, když je tažena především zahraniční poptávkou a jde ruku v ruce se zlepšující se situací v průmyslu. Podle čerstvě zveřejněných údajů ČSÚ vzrostl v září vývoz meziročně o 8,3 % a dovoz o 7,2 %. Obchodní bilance skončila přebytkem ve výši 35,1 mld. korun.

Rekordní nárůst vývozu i dovozu byl mimo jiné pozitivně ovlivněn vyšším počtem pracovních dnů. Letošní září mělo o dva pracovní dny více než to loňské. Kladný růst obchodní výměny pokračoval i na  meziměsíční bázi, když se vývoz zvýšil o 0,9 % a dovoz o 1,0 %.

Na přebytkové obchodní bilanci se podílely tradičně stroje a dopravní prostředky (meziroční nárůst o 8,2 mld. Kč) a průmyslového spotřebního zboží o 1,4 mld. Kč. Naopak k prohloubení schodku došlo v obchodu s minerálními palivy a chemickými výrobky o 4,3 mld. Kč. Na přebytkové obchodní bilanci se ze tří čtvrtin podílely podniky, které mají sídlo v zahraničí. Oproti tomu domácí firmy se na kladném saldu podílely ze zbylé čtvrtiny.

Vývoz v meziročním srovnání vzrostl nejvíce u strojů a dopravních prostředků (o 9,2 %) a dovoz byl vyšší o 4,8 %. Dovoz minerálních paliv vzrostl meziročně o 7,1 %. Se zeměmi EU28 byla bilance zahraničního obchodu kladná ve výši 68,3 mld. Kč a byla tak meziročně o 4,5 mld. Kč vyšší. Oproti tomu došlo ke snížení schodku se zeměmi mimo EU na 31,4 mld. Kč, a to o 1,8 mld. Kč. Nejvíce se schodek snížil v obchodě s Čínou, konkrétně o 4,0 mld. Kč.

Zahraniční výměna ČR se tak začíná postupně vracet na růstovou trajektorii, když je tažena především zahraniční poptávkou a jde ruku v ruce se zlepšující se situací v průmyslu. Hospodářské oživení v eurozóně se tak pozitivně odráží na kladném nárůstu vývozu i dovozu. I nadále však přetrvávají rizika s udržitelným hospodářským vývojem v eurozóně a s tím i riziky pro zahraniční obchod.

Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3