INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ekonomika se probudila a dává všem ekonomům důvod k mírnému optimizmu. Čísla, která přicházejí z Českého statistického úřadu, jsou téměř ve všech směrech lepší než loni. Zpřesněná data o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí 2014 (0,0 % mezičtvrtletně, 2,7 % meziročně) potvrdila mírně optimističtější obrázek, než jaký naznačoval předběžný odhad.

Data v zásadě potvrdila původní tržní odhady a zmírnila tak skepsi vyvolanou předběžným odhadem. Zveřejněná data rovněž potvrdila obrázek vyváženě ožívajícího hospodářství. Meziročně rostly všechny složky poptávky – vývoz (8,9 %), spotřeba domácností (1,9 %) i investice (6,9 %). Meziroční vzestup investic o téměř 7 % je dobrým výsledkem, ačkoli v mezičtvrtletním pohledu investice mírně klesly. Podle ČSÚ byly slabé zejména investice do obydlí – meziroční růst byl tažen investicemi do dopravních prostředků, budov a strojů. To svědčí o příznivém vývoji investičního klimatu v podnikové sféře. Z dat je také zjevné, že růst obnovila tvorba zásob, což indikuje pozitivní očekávání podniků ohledně budoucí poptávky.

Podle očekávání byl meziroční růst tažen především dynamicky rostoucím zpracovatelským průmyslem (8,7 %). Pozitivním momentem je po dlouhodobém útlumu potvrzení ožívajícího stavebnictví (mezičtvrtletně 0,4 %, meziročně 2,4 %), na nějž navazuje sílící realitní byznys.

Za celý rok Česká bankovní asociace stále očekává růst HDP kolem 2,5 %. Přímý dopad sankcí vůči Rusku a ruských protisankcí na českou ekonomiku bude omezený. Konflikt ovšem dále oslabí vývoj německé ekonomiky, jejíž exportní aktivita jevila známky ochlazení již před ukrajinskou krizí. Obavy z negativních dopadů ukrajinské krize se v srpnu přelily i do spotřebitelské důvěry německých spotřebitelů. I proto je důležité, že české ekonomice již nepomáhá pouze export, ale ožívá i domácí poptávka. Rizika pro budoucí růst české ekonomiky tedy existují, ale důvěra v pokračující oživení zůstává.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3