INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podle zveřejněných údajů statistického úřadu i ve třetím čtvrtletí se situace na českém trhu práce zlepšovala. Míra nezaměstnanosti podle výběrových šetření se dokonce dostala na úroveň šesti procent, zatímco loni byla touto dobou přesně sedm procent.


Pokles nezaměstnanosti, respektive růst zaměstnanosti jde na vrub pozitivnímu vývoji české ekonomiky. Naše hospodářství roste a vytváří nová pracovní místa zvláště ve zpracovatelském průmyslu a v některých službách.

Pozitivní zprávou je i pokles dlouhodobé nezaměstnanosti, která se týká téměř poloviny lidí bez práce. Je přitom obvyklé, že s délkou nezaměstnanosti se snižuje šance lidí nalézt si novou práci. Proto aktuální trend považujeme za velmi pozitivní.

ČR stále patří v rámci EU mezi země s nízkou nezaměstnaností. A to dokonce i v podmínkách relativně flexibilního trhu práce. Poslední dvě recese ukázaly, jak rychle je možné propouštět a současný vývoj potvrzuje, že docela rychle firmy dokážou i nové zaměstnance přijímat.

Předpokládáme, že poslední čtvrtletí přinese mírné zvýšení nezaměstnanosti tak, jak je v tuto dobu obvyklé. Budou končit sezónní práce a další úvazky na dobu určitou, nicméně sedm procent (podle výběrových šetření) již míra nezaměstnanosti neatakuje.

Pro příští rok se nejspíše trend zlepšování situace na trhu práce mírně zpomalí s tím, jak se přehodnocují doposud velmi pozitivní výhledy naší ekonomiky. Na vině je útlum evropské ekonomiky, která se jen obtížně odpoutává ode dna.

Petr Dufek, investiční výzkum ČSOB

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3