INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Každý podnikatel se může dostat do nepříjemné situace, kdy není schopen plnit své závazky. Nereálný podnikatelský plán, nestálé ekonomické prostředí, změny na trhu, silná konkurence, nástup nových technologií a jiné. Nastupující firemní krize může mít mnoho příčin a nutně nemusí vést až k úpadku. Je však potřeba včas zachytit varovné signály, zachovat chladnou hlavu a chtít problémy řešit.

„Krize podniku může významně ztížit dosahování stanovených podnikatelských cílů a samozřejmě může ohrozit i celkovou existenci firmy. Pokud však má dobře fungující krizový management, který včasně rozpozná příčiny krize a následně je správnými řídícími zásahy řeší, nemusíme ihned mluvit o zániku. Usoudí-li management, že je lepší, když firma bude pokračovat dále, možnými cestami, jak se z krize dostat, jsou pak revitalizace, restrukturalizace či fúze,“ radí PhDr. JUDr. Zdeňka Beranová, lektorka předmětu Insolvenční právo a způsoby řešení úpadku na vzdělávacím institutu CEMI, který poskytuje profesní online MBA a LLM studium.

Dle znění insolvenčního zákona se firma dostává do úpadku, je-li v platební neschopnosti (tzn. má více věřitelů a peněžité závazky více než 30 dnů po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit) či je předlužená (má více věřitelů a zároveň souhrn splatných i nesplatných závazků převyšuje hodnotu jejího majetku). V druhém případě je nutné dodat, že se přihlíží k budoucímu stavu v účetnictví. Například začínající podnikatelé, jež stojí na začátku v záporných hodnotách, ale očekávají pozitivní rozjezd podniku a rozšiřování majetku, se tak v předlužení neocitají.

„Je potřeba podotknout, že zahájení insolvenčního řízení ještě pro všechny nutně neznamená bankrot. Jde o situaci, kdy soud přezkoumává majetkové poměry dlužníka a až na základě jeho zkoumání rozhoduje, zda je nutné vzhledem k vážnému finančnímu stavu vyhlásit úpadek či nikoliv,“ vysvětluje PhDr. JUDr. Zdeňka Beranová.

Úpadek lze řešit několika způsoby. V případě podnikatelů je to konkursem či reorganizací, pokud se jedná o fyzické či právnické osoby, jež nejsou podnikateli, přichází v úvahu oddlužení (tzv. osobní bankrot). Při konkursu dojde ke zpeněžení majetku dlužníka, z něhož jsou následně věřitelé poměrně uspokojeni. Reorganizace probíhá formou tzv. reorganizačního plánu, kdy po jeho provedení může firma nadále pokračovat ve své činnosti a věřitelé poté mohou požadovat splnění svých pohledávek, které měli před reorganizací.

Nejideálnějším řešením je krizovým situacím předcházet. Blížící se krizi většinou signalizuje řada faktorů již velmi brzy a hned po těchto prvních náznacích by měl management zareagovat a zahájit rázná opatření. Důležitou roli zde hraje také zpracovaný podnikatelský plán, nastavená prodejní a marketingová strategie, stanovené plány i předem připravený seznam krizových řešení. Komplexní pohled na tuto problematiku lze získat v rámci profesního MBA studia na institutu CEMI v oboru Corporate Master of Laws (LLM), který studentům poskytuje aktuální znalosti z oblasti korporátního i mezinárodního práva.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3