INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V Česku dnes pracuje více cizinců než před pár lety, kdy na trhu panovala hospodářská krize. „Od té doby se také změnila skladba národností. Hlavní náborové aktivity českých firem nyní probíhají v Rumunsku a Bulharsku. Obě země jsou členy Evropské unie a celý proces s jejich zaměstnáním v tuzemsku je jednodušší než u jiných zemí,“ vysvětluje Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Rumunští nebo bulharští pracovníci přitom nepřijíždějí jako levná pracovní síla. Mzdy v těchto zemích jsou sice výrazně nižší než v Česku, ale pokud někdo za prací vyjede do zahraničí, musí se mu to vyplatit. Zahraniční pracovník si od mzdy odečítá náklady na bydlení či na dopravu. Rozhodně tak cizinci nevytvářejí konkurenci občanům České republiky kvůli nižším platovým požadavkům.

„Za 12 nebo 13 tisíc korun hrubého nikdo z Rumunska pracovat do tuzemska nepojede, firmy dnes mají problém najít pracovníky na nekvalifikované pozice za mzdy v rozmezí od 17 do 24 tisíc hrubého, obsazují je proto zahraniční pracovní silou,“ doplňuje Tomáš Surka.

V tuzemsku působící firmy se bez zahraničních pracovníků v době nízké nezaměstnanosti neobejdou. „Největší poptávka po pracovnících se zahraničním pasem panuje ve výrobě. Firmy však shánějí v cizině také odborníky na IT a vysoce kvalifikované techniky,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Největší zájem o nekvalifikované i kvalifikované zaměstnance vykonávající manuální práce je zejména v automobilovém sektoru a v logistice.

Během nedávných krizových let se také změnila legislativa, která měla za úkol ochranu vnitřního pracovního trhu. Ta však dnes brzdí proces, který by na tuzemský trh přivedl pracovníky ze zemí, jako je Ukrajina. O Ukrajince přitom firmy mají velký zájem.

Co vše nábor zaměstnanců v Bulharsku nebo Rumunsku pro firmy znamená? Je nutné připravit řadu dokumentů přeložených do cizích jazyků, zajistit ubytování a poskytovat cizincům další servis. Firma nebo personální agentura musí zahraniční pracovníky připravit na místní zvyklosti a být jim nápomocná i v dalších záležitostech.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3