INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

graduation 2308406 960 720Pracovních pozic pro absolventy v loňském roce výrazně přibylo. Největší poptávka po juniorních uchazečích je aktuálně v administrativě, v právu a v oblasti HR. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Hays Czech Republic. Vysoká poptávka po absolventech navíc vede k výraznému růstu jejich ohodnocení.

Podle aktuální studie Platový průzkum 2017, který zpracovala společnosti Hays Czech Republic, roste v tuzemsku zájem firem o absolventy. Tento trend je nejvíce viditelný v administrativě, v oblasti práva a HR (lidských zdrojů). Z průzkumu vyplývá, že v roce 2016 firmy obsazovaly v oblasti práva a HR zhruba o 15 % více pozic, v oblasti administrativy se poptávka po absolventech navýšila dokonce o 20 %.

„Firmám napříč různými obory se v současnosti ekonomicky daří, proto roste i jejich potřeba rozšiřovat pracovní týmy. Role a pozice, které zahrnovaly řadu dílčích aktivit, se dnes přerozdělují, aby byly týmy schopny zvýšený tlak ustát. Právě proto vznikají nová pracovní místa,“ vysvětlila personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz, která se specializuje na nábor technicky zaměřených pracovníků. U zkušenějších zaměstnanců proto podle ní firmy mění míru zodpovědností, snaží se je motivovat a udržet si.

Díky vysoké poptávce rostou mzdy absolventů

Vysoká poptávka po juniorních uchazečích vedla podle průzkumu i k výraznému růstu jejich ohodnocení. Mzdy junior právníků, HR administrátorů i například recepčních se tak zvýšily zhruba o 10 %, výjimečný však není ani nárůst nástupního platu až o čtvrtinu v porovnání s předešlými lety. „Mladí lidé jsou s aktuální situací obeznámeni ze strany médií, inzertních pracovních portálů či pracovních veletrhů. Dobře vědí, že situace na trhu práce je pro ně příznivá, a proto rostou i jejich finanční požadavky,“ přiblížila Gabriela Kodenková.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3