INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Cítíte se finančně zabezpečeniPrůměrný věk, kterého se lidé v Česku dožívají podle oficiálních statistik, vzrostl za posledních pět dekád ze 70 na necelých 80 let. Mezi 11 zeměmi zúčastněnými v průzkumu NN se jedná o průměr – Rumuni se dožívají jen 76 let, zato Japonci 85 let. Na důchod nám tak připadá stále delší část života. Mnoho lidí se na dlouhá léta v penzi těší, ale pro řadu Čechů s sebou nese vidina dlouhověkosti i určité otazníky. Jak se na delší stáří správně připravit?

Odvrácenou stranou mince dlouhověkosti je riziko, že člověk přežije své finanční zásoby. Průzkum NN Životní pojišťovny ukázal, že jako dostatečné své finanční zajištění na stáří v Česku vnímá pouze 12 % lidí. Dalších 41 % věří, že v důchodu bez problému vyjde, 33 % má z delšího života obavy a zbylých 14 % dotázaných vůbec netuší, co bude. Hlavním důvodem veškerých obav je podle výsledků průzkumu fakt, že lidem v Česku často chybí základní plánování finanční budoucnosti. Buď neví, kolik na takové spokojené stáří potřebují, nebo se o toto téma nezajímají vůbec.

Jsou tu však i další faktory, které mohou finanční budoucnost jedinců ohrozit. „Ačkoliv si na penzi s podporou státu spoří už téměř 4,5 milionu Čechů, mnoho z nás si neuvědomuje, že riziko dlouhověkosti spočívá také ve vrtkavém zdraví, které s postupujícím věkem přirozeně slábne, a to s sebou nese další náklady. Každý čtvrtý dospělý se do 80 let stane závislým na druhých a částečná asistence v domácím prostředí vyjde v mírnější variantě na 10 až 20 tisíc měsíčně. Pokud je ale nezbytná celodenní péče ve specializovaném zařízení, mohou se měsíční náklady snadno vyšplhat až na dvojnásobek,“ upozorňuje Michal Korejs, ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny. Příspěvek od státu odstupňovaný podle míry nesoběstačnosti, tedy od 880 Kč do 13 200 Kč, tak ideální potřebnou péči často pokrýt nedokáže.
Terénní a pobytová péče o seniory v ČR navíc doslova praská ve švech a už nyní nedokáže pokrýt poptávku. Domovy pro seniory jsou ročně nuceny odmítnout až 45 tisíc přihlášek, a to má podle prognóz stárnutí populace a prodlužující se délky života do roku 2050 v Česku přibýt další milion důchodců k aktuálním dvěma. „Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě začít něco dělat pro spokojenější stáří. Vše začíná u dobrých vztahů v rodině, to je základ pro spokojené stáří i v pevném zdraví a v případě nesoběstačnosti to platí dvojnásob,“ radí Michal Korejs a až jako další jmenuje pomoc ze strany státu nebo pojišťovny.
Odborníci na pojištění se v rámci Asociace penzijních společností shodli, že řešením naší dlouhověké budoucnosti je pojištění dlouhodobé péče „V NN máme tu výhodu, že tento produkt již nabízíme. Včasná příprava na stáří totiž nám i naší rodině dokáže ušetřit spoustu peněz a starostí. Nejvýhodněji vyjde, když se na pojištění myslí ještě v nižším věku, kdy je člověk v plném zdraví. Cena pojištění totiž pak zůstává stejná až do stáří,” vysvětluje Korejs.

Prodlužující se délka života tak rozhodně nemusí být důvodem k obavám. Naopak, měli bychom se na stáří těšit a odpovídajícím způsobem se na něj připravit. „K online kalkulačkám, které dnes na stránkách naprosté většiny penzijních společností snadno pomohou spočítat, kolik si můžete na spokojenou penzi našetřit s pomocí státu a zhodnocení, je radno si také nechat od finančního poradce navrhnout zajištění pro vše, co může život přinést. Neustupujte od přání dožít se dlouhých a šťastných let,“ doporučuje produktový ředitel NN Životní pojišťovny.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3