INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Možnosti oddlužení jsou omezené. V současné době se o tom přesvědčují lidé, kteří podnikají na živnostenský list na pozicích, ve kterých by měli vykonávat svoji práci jako řádní zaměstnanci s pracovní smlouvou. Jedná se o osoby, které sice spořádaně chodí do zaměstnání, nepatří ale ke kmenovým zaměstnancům, kteří jsou vázáni pracovní smlouvou.

V případě, že tito „podnikající zaměstnanci" (tzv. „Švarc systém") již nezvládají pokrýt své finanční závazky, nemají na oddlužení nárok. Soud podnikajícím osobám oddlužení nepovolí. Stane se tak pouze v případě, že si najdou smluvní práci s trvalým příjmem. Vzhledem k tomuto omezení se do existenčních problémů dostává čím dál více lidí. „Každá čtvrtá žádost o oddlužení přichází z rukou podnikajícího zaměstnance," řekl výkonný ředitel serveru www.oddluzenisnadno.cz Tomáš Valášek.

Nárůst těchto žádostí souvisí s trendem zaměstnávat lidi s živnostenským listem. „Práce na živnostenský list znamená nejen finanční úsporu na obou stranách, ale obě strany se také mohou volněji dohodnout v případě dovolené či na odstupném," vysvětluje Valášek. Nejčastěji se to týká profesí ve stavebnictví, v obchodu, dopravě či pohostinství.

Kromě výhod však lidé zaměstnaní na živnostenský list musí pamatovat i na své povinnosti. Těmi jsou pravidelné měsíční platby zdravotního a sociálního pojištění. Množí se však případy, kdy osoby samostatně výdělečně činné tuto svoji zákonnou povinnost neplní. „Dlužníci se mohou dostat do situace, kdy věřitelé nestátních institucí tlačí na splácení svých pohledávek silněji, než státní správa. Dávají tak přednost splácení dluhů před úhradou pojištění," popsal případy z praxe Valášek.

Zanedbáním této povinnosti však lidé přicházejí o možnost pomoci v nesnázích. Při žádosti o oddlužení se kromě ukončené podnikatelské činnosti sleduje i výše možného zadlužení. Na oddlužení má nárok pouze ten žadatel, který nemá z předešlého podnikání dluhy. V případě podnikajících zaměstnanců jsou to především dluhy vyplývající z neuhrazení plateb zdravotního a sociálního pojištění.

„Průměrná částka, kterou naši klienti dluží, dosahuje více než 600 tisíc korun," vypočítává Valášek. Podle Valáška navíc lidé mnohdy nemají ponětí o přesné výši svého dluhu. „Oproti jejich původnímu odhadu zpravidla po zjištění všech informací navyšujeme částku, která je vstupem pro proces oddlužení, i o více než 50 procent," uzavřel Valášek.

Podle aktuálních údajů bylo letos v březnu podáno 2092 návrhů na osobní bankrot, což je o 255 případů více než v únoru. Březnová čísla jsou vůbec nejvyšší od ledna 2008, kdy je podle insolvenčního zákona možné osobní bankrot vyhlásit. (zdroj: insolvenční rejstřík)

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3