INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V úterý 20. září se v Praze konalo 5. jednání Monitorovacího výboru Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 – 2020 (OP PIK).Hlavním bodem programu bylo projednávání a schválení modelů hodnocení a kritérií pro hodnocení a výběr projektů pro připravené nové výzvy.

OP PIK, jehož cílem je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky, založené na znalostech a inovacích, a jenž disponuje prostředky ve výši v přepočtu přibližně 117 miliard korun, byl Evropskou komisí schválen 28. dubna 2015 jako první ze všech českých operačních programů. A již měsíc po schválení vyhlásil v tzv. prvním kole výzvy za téměř 20 miliard korun.

 „Jsem potěšen tím, jak obrovský zájem našich žadatelů o tento program registrujeme. Je skutečně enormní. Řídicí orgán přijal do poloviny září více než 4 300 žádostí, podaných v rámci předchozích výzev. Tyto žádosti představují hodnotu 36,5 miliardy korun,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Jednání monitorovacího výboru označil za mimořádně úspěšné také náměstek ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU, VaVal a investiční pobídky Tomáš Novotný: „Řídicí orgán při přípravě nových výzev pro letošní rok vycházel ze zkušeností z minulého roku i z připomínek hospodářských a sociálních partnerů a zástupců žadatelů a na základě konstruktivní diskuse se podařilo prosadit kritéria pro výběr kvalitních projektů, které přispějí k naplnění cílů programu.“

Nové výzvy budou vyhlašovány průběžně v následujících měsících do konce roku 2016 napříč všemi prioritními osami, které jsou zaměřeny na rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace, konkurenceschopnost malých a středních podniků, úspory energie či vývoj nových informačních systémů.

Jednání se zúčastnil také Andreas von Busch, nový vedoucí české jednotky DG Regio v Evropské komisi, který v rámci své první cesty do Prahy ve funkci ocenil dosavadní úspěchy řídicího orgánu v implementaci operačních programů v gesci MPO.

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3