INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Aktuální balíček „Clean Energy for All Europeans“ („Čistá energie pro všechny Evropany“) zveřejněný Evropskou komisí jen několik týdnů poté, co vstoupila v platnost Pařížská dohoda, je důležitou součástí legislativního rámce nutného k dosažení EU - a globálních klimatických cílů v rámci Energetické Unie. Zemní plyn nabízí důležitá řešení k výzvám zmiňovaným v balíčku.

Ať již jde o navrhovanou koncepci trhu s elektřinou, efektivitu energetických procesů, obnovitelné zdroje či energetickou efektivitu budov, zemní plyn a plyn z obnovitelných zdrojů jsou tím správným klíčem pro nákladově efektivní řešení,“ objasňuje Beate Raabe, generální tajemník sdružení Eurogas. „Například při využití zemního plynu namísto uhlí při výrobě elektřiny lze ihned snížit emise oxidu uhličitého o 50 %, a to i v kritických letech, než téhož budou schopny dosáhnout obnovitelné zdroje. Současně s tím je podporován zvyšující se podíl elektřiny generované z obnovitelných zdrojů, opírající se o vysokou efektivitu dosahující až 90 % (v případě využití tepla) – je přitom zajištěna nezbytná flexibilita k vyrovnání určitých obnovitelných zdrojů. Existují zřejmé příležitosti pro výrazné využívání zemního plynu“, uvádí Beate Raabe dále.

Co se týče koncepce trhu s elektřinou, výkonnostní emisní standard pro kapacitní mechanismy, ten je principiálně dobrý jak pro klima, tak také pro zemní plyn. Většina maloobchodních témat vyzvednutých v balíčku, jakými jsou například práva spotřebitelů, problematika tzv. smart meteringu („inteligentní měření“), téma zpracování dat a manipulace s nimi, problematika dynamické cenotvorby atd., jakož i samotná distribuce, jsou principiálně tématy známými i u zemního plynu resp. tématy, jež mají z povahy věci se zemním plynem úzkou souvislost.

Sdružení Eurogas vítá nástup důležitých technologií tvořících přirozenou styčnou plochu mezi elektřinou a zemním plynem, jež jsou schopny nalézt uplatnění v dobře fungujících energetických systémech a jež jsou rovněž předmětem aktuální diskuse. Například díky využití technologie „Power-to-Gas“ lze transformovat přebytečnou elektrickou energii generovanou z větrných či slunečních zdrojů na syntetický zemní plyn, který lze následně uskladňovat či přepravovat v plynárenských soustavách. Palivové články či mikro-kogenerační jednotky lze ideálně využívat v obdobích, kdy je elektřina z ne vždy stabilních obnovitelných zdrojů spíše vzácná a ceny elektřiny jsou tak vysoké. Lokálně vyráběný bioplyn a biomethan mohou rovněž významnou měrou přispět k naplnění požadovaných cílů.

V návrzích vznesených ke Směrnici o energetické účinnosti („Energy Efficiency Directive“) je principiálně obsažen závazek, že členské státy EU sníží primární energetický faktor „PEF“ („primary energy factor“) u elektřiny z 2.5 na 2.0 za současného předpokladu, že veškerá výroba elektřiny v EU bude realizována při účinnosti (efektivitě) 50 %.  To by však mohlo vést k elektrifikaci bez zřetelných benefitů pro životní prostředí. Faktor „PEF“ by měl přitom reflektovat aktuální konverzní účinnost elektrického systému a neměl by být založen na prognózách. „Je třeba vyvinout nezbytné úsilí, aby se se zemním plynem a jeho vysokou efektivitou a obnovitelným potenciálem zacházelo stejně, jako se zachází např. s obnovitelnými zdroji“, doplňuje Beate Raabe. „To platí pro výrobu elektřiny, a to ať již centralizovanou, či decentralizovanou v lidských obydlích, jakož i pro oblast vytápění či dopravy.“

Maje na zřeteli Směrnici o energetické účinnosti („Energy Efficiency Directive“), vítá sdružení Eurogas návrh podporující vyšší míru uznání zemního plynu v tom smyslu, že také zemní plyn může být obnovitelný. Z důvodu rizika narušení přirozené stability trhu se sdružení Eurogas staví za uplatňování moudrého a obezřetného přístupu ke schématům na podporu obnovitelných zdrojů. Je třeba jasně deklarovat, že všude tam, kde je tato podpora poskytována pro odvětví elektřiny generované z obnovitelných zdrojů, je nezbytné počítat také s „obnovitelným“ plynem.

Celkově lze konstatovat, že návrhy Evropské Komise jsou významným krokem směrem k dosažení smluvních cílů ohledně klimatu v rámci Energetické Unie s širokou podporou napříč EU. Zevrubné reflektování potenciálu plynu zajistí, že energetický přechod, k němuž v současnosti dochází, bude bezpečný, konkurenceschopný a udržitelný.

Český plynárenský svaz (ČPS) vítá postoj sdružení Eurogasu, který je v naprostém souladu s postupy ČPS zejména při diskusi v rámci přípravy významných legislativních dokumentů, jakými jsou (s neformálními pracovními názvy) „antifosilní“ zákon resp. zákon o „uhlíkové“ dani. ČPS se domnívá, že v souvislosti s postupným omezováním fosilních paliv by mělo být rozhodnuto o přednostním omezování těch fosilních paliv, které nejvíce poškozují životní prostředí. ČPS také plně podporuje rozvoj výroby biomethanu, jako jednoho z obnovitelných zdrojů vedoucích ke snížení produkce CO2.

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3