INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Vybrané obchody Albert využívají speciální kompostér, který přetváří jinak nepoužitelný potravinový odpad na koncentrovaný půdní substrát. Celý proces trvá pouhých 24 hodin. Ekologické řešení umožňuje přeměnit neprodané a již nevyhovující ovoce a zeleninu, ale také například nať nebo listy zeleniny v účinné přírodní hnojivo pro zemědělce a farmáře. Prozatím v pěti velkých obchodech tak firma provozuje technologickou novinku, která snižuje ekologickou zátěž a zjednodušuje manipulaci s potravinovým odpadem.

Pilotní provoz speciálního kompostéru, který vzhledem i velikostí připomíná průmyslový mrazák, začal v prodejnách Albert před dvěma lety. „První z těchto strojů se objevil v zázemí hypermarketu v Čestlicích, v loňském roce jsme ho umístili také do prodejen v Ruzyni a Kladně a letos přibyly další dva v Jihočeském kraji, konkrétně v Českých Budějovicích a Táboře,“ řekl Pavel Huml, ředitel oddělení nemovitostí maloobchodního řetězce Albert.

24 hodin pro výsledný produkt

Kompostér funguje na stejném principu jako přírodní kompost či domácí přístroj pro kompostování, jde však o větší a rychlejší verzi. V zázemí prodejny se do bedýnek sbírá ovoce a zelenina, kterou již není možné prodat. „Kromě samotných plodin může jít také třeba o listy nebo nať,“ doplnil Pavel Huml, který má ve společnosti Ahold na starosti také péči o životní prostředí a ekologická řešení. Obsah takto naplněné bedýnky pak pověřený zaměstnanec jednoduše vysype do kompostéru. Speciální stroj urychluje přirozený proces kompostování pomocí vysokých teplot, mikroorganizmů a zajištění přístupu vzduchu. Výsledkem je na konci procesu, jehož průběh může obsluha kontrolovat, výživný substrát vytvořený za pouhých 24 až 48 hodin. Toto hnojivo pak po nahromadění dostatečného množství putuje prostřednictvím místní kompostárny lokálním zemědělcům a farmářům. Vzhledem k vysoké koncentraci výsledného produktu je substrát vmícháván do hnojivých směsí, užívaných ke zúrodnění místní zemědělské půdy. „Organická složka se tak vrací zpátky do půdy, její koloběh se uzavírá, ale zároveň i znova otevírá vypěstováním další úrody,“ vysvětlil Pavel Huml. „Fungování kompostérů v zázemí hypermarketů Albert také zjednodušuje logistiku celého procesu likvidace neprodejných potravin. Redukce hmotnosti bioodpadu až o 90 % umožňuje výsledný substrát shromáždit a posléze jednotně předat místní kompostárně. Tímto se omezuje jak počet, tak i délka převozů organického odpadu, a tak se výrazně redukuje uhlíková stopa a koloběh se ukotvuje v dané lokalitě,“ dodal.

Další kompostéry už příští rok

Speciální kompostovací stroje tohoto typu jsou v Čechách stále novinkou, která ale budí zájem. Obchodní řetězec Albert chce pilotní provoz kompostérů postupně rozšiřovat. „Příští rok plánujeme kompostér umístit do zázemí dalších jednotek až desítek našich obchodů,“ upřesnil Pavel Huml.

Šetrné nakládání s potravinami a spolupráce s potravinovými bankami

Umisťování kompostérů do zázemí prodejen patří mezi další kroky v oblasti šetrného nakládání s potravinovým odpadem. Prevencí jeho vzniku se firma dlouhodobě zabývá. „Díky efektivnímu objednávkovému systému, propracované logistice a dobré znalosti nákupních zvyklostí zákazníků tvoří neprodané potraviny pouze nízké jednotky procent z celkových objemů. Z těch poté naše obchody Albert darují na charitu potraviny s prošlou či blížící se minimální trvanlivostí, které jsou bezpečné a dále použitelné. Vážíme si toho, že již od roku 2012 můžeme spolupracovat s Federací potravinových bank. Každým rokem spolupráci rozšiřujeme o další desítky obchodů s tím, jak se působnost potravinových bank šíří do dalších míst,“ informoval Pavel Huml.        

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3