INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Skupina poslanců hodlá zřídit nový Lesnický a dřevařský fond, do kterého by vlastníci, nájemci, pachtýři lesů a zpracovatelé dřeva museli povinně odvádět peníze podle výměry lesa a zpracovaného dřeva. Záměr bude projednávat vláda. Hospodářská komora je znepokojena, jakým způsobem je fond navržen. I přestože je Komora významný zástupce firem z lesnicko-dřevařského průmyslu, takové změny s ní nebyly řádně prodiskutovány.

„Nebráníme se diskusi o zřízení podobného fondu, nicméně povinné zapojení a povinné odvody vnímáme jako zavedení nové „kvazidaně“. S takovým finančním zatížením nesouhlasíme. Nehledě na to, že přínos činnosti fondu pro dotčené podnikatelské obory je diskutabilní a pro vlastníka lesa, který s ním nepodniká, je nulový,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vlastníci, nájemci, pachtýři lesů a zpracovatelé dřeva by totiž museli nově do fondu povinně odvádět 5 Kč z každého hektaru lesních pozemků a 1 Kč z každého m3 zpracovaného surového dříví. Až 20 % příjmů fondu se přitom může použít na pokrytí jeho provozních nákladů. Fond počítá s tím, že jeho příjmy budou tvořit i přímá podpora státu, dotace ze státního rozpočtu nebo dotace z rozpočtů územních samosprávných celků.

Potřebnost fondu není podložena ani žádnou studií a přerozdělování podpor z fondu vzbuzuje obavy z netransparentnosti. Není ani jasné, zda by případných cílů navrhovatelů nebylo dosaženo třeba efektivnějším využíváním standardních nástrojů v příslušné rozpočtové kapitole, popř. v rámci finančního hospodaření státních institucí nakládajících s lesy.

Vzhledem k tomu, že vláda minulý týden poslala do Sněmovny lesní zákon ještě bez záměru zřídit fond, ve Sněmovně se nyní souběžně vyskytují dvě novely téhož zákona. „To nelze označit jinak, než za legislativní zmatek,“ prohlásil Dlouhý.

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3