INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Modřanský cukrovar 2 výhledSkanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání.

Dokončení druhé etapy je v plánu do konce roku 2025 a investice přesáhne miliardu korun. Aktuálně je v druhé etapě prodáno 35 % bytů, cena startuje od 125 780 Kč vč. DPH za metr čtvereční.

Ve čtyřech bytových sekcích převažují dispozice 2kk až 4kk, nechybí ani malometrážní 1kk, největší 5kk nebo tzv. townhouse byty – moderní lofty, které nabídnou privátní přístup přímo z vnitrobloku. Všechny byty mají předzahrádku, terasu nebo balkon, prémiové byty v ustupujících patrech disponují velkou terasou s pergolou a přípravou na vířivku. V podzemních podlažích budou sklepy, servisní místnosti, garáže s přípravou pro nabíjecí stanice pro elektromobily, ale také zázemí pro úpravnu tzv. šedé vody. Ta přímo v domě přečistí a recykluje použitou vodu z koupelen a vrátí ji zpět do bytů ke splachování WC nebo k praní v automatických pračkách. V parteru vyroste 6 komerčních jednotek.

Po vzoru předcházejících etap bude i nový polootevřený vnitroblok vybaven prvky drobné architektury a městským mobiliářem, a spolu s parkem nabídne prostor pro komunitní setkávání. V areálu dále vznikne také centrální náměstí, amfiteátr, a dojde k revitalizace vltavského nábřeží.

Roli generálního architekta zastává v celém projektu ateliér Chybík + Krištof, ke spolupráci na podobě druhého vnitrobloku přizvala Skanska také studio Loxia. Za výslednou podobou veřejných prostranství stojí ateliér Flera Ferdinanda Lefflera. V areálu budou po dokončení výstavby instalovány umělecké prvky, které vzešly z veřejné umělecké soutěže ART.cukrovar – konkrétně instalace Cukrouš, Větrníky, Industriální archeologie a Lev, co hlídá řepu.

Domov připravený na budoucnost
„V Modřanském cukrovaru aplikujeme novinky, které očekáváme, že se do budoucna stanou standardem rezidenční výstavby. Patří sem využití obnovitelných zdrojů, prefabrikace, digitalizace, robotika, ale i nové pracovní postupy, které přinášejí zvýšení produktivity a kvality výstavby,“ uvedl Petr Dušta, seniorní projektový manažer Skanska Residential.

Modřanský cukrovar dobře hospodaří se základními zdroji jako jsou energie, voda a materiál. V rámci energetiky dosahuje mimořádně nízké náročnosti v kategorii PENB – A, kde vychází oproti legislativnímu standardu o 44 % úsporněji.

Projekt počítá s propracovaným systémem hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou, který splňuje tzv. LID koncept (Low Impact Development), tedy šetrné zacházení s vodou v rámci lokality. Díky všem instalovaným technologiím bude předpokládaná spotřeba pitné vody v areálu nižší o 53 %, tj. 59 l vody denně na obyvatele.

Skanska klade důraz na recyklaci materiálů a využívá zde také rebetong, beton vyráběný z recyklátu namísto nově těženého kameniva. Jedná se o způsob upcyklace, kdy hodnota recyklovaného materiálu díky vhodnému využití stoupá.

Vysoký standard výbavy
Do Modřanského cukrovaru Skanska instaluje zdravé a udržitelné materiály s certifikáty EPD, FSC a PEFC. V rámci interiérových standardů naleznou noví majitelé sérii slinutých keramických dlaždic LINKA návrháře Maxima Velčovského, podlahové topení, bezfalcové vyšší dveře, velká okna se sníženým parapetem, ale také bezpečnostní vstupní dveře. Praktickým pomocníkem bude chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, nastavit si face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit i přístupový QR kód.

„Obyvatelé Modřanského cukrovaru získají ve svém novém bytě i systém chytré domácnosti. Základem je dálkové ovládání žaluzií a topení, ve standardu bude také tzv. odchodové tlačítko, které pomáhá šetřit spotřebu energií, když nikdo není doma“, doplňuje Lukáš Maděra, ředitel prodeje a zákaznické péče Skanska Residential.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3