INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podle aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) česká ekonomika v roce 2016 zpomalí na 2,4 % vzhledem k zpomalení růstu investiční poptávky. Ekonomický růst bude ovlivňovat zejména spotřebitelská poptávka, podpořena nízkou nezaměstnaností, růstem mezd a slabou inflací. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 5,6 %, růst průměrné nominální mzdy zrychlí na 4 %. Inflace v letošním roce nepřekročí v průměru 1 %.

Aktuální situace českého trhu práce začíná připomínat období před deseti lety. Počet registrovaných nezaměstnaných klesá a přibližuje se 440 tisícům, naopak počet volných pracovních míst se zvyšuje a dosahuje již téměř 120 tisíc. Zatímco však před krizí ekonomika rostla tempem kolem 6 %, pro letošní rok je očekáván růst ve výši 2,4 %. „Strukturální nesoulad na trhu pracovní síly je ještě intenzivnější než před deseti lety a představuje bariéru dynamičtějšího rozvoje a vyššího potenciálu české ekonomiky,“ vysvětluje Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Rok 2016: Růst reálných mezd podpoří spotřebu domácností

V roce 2016 ekonomika zpomalí na 2,4 %, zejména z důvodu zpomalení růstu investiční poptávky na 1,5 %. Za zpomalením investic je především ukončení čerpání prostředků z EU fondů, které bylo v minulém roce výjimečně silné. Růst ekonomiky se bude opírat především o spotřebitelskou poptávku, která udrží solidní dynamiku kolem 3 %.

„Poptávka domácností bude podpořena nízkou nezaměstnaností, zrychlující dynamikou mezd, stále nízkou inflací a vysokou spotřebitelskou důvěrou,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Nezaměstnanost klesne z průměrných 6,5 % v loňském roce na 5,6 %. Růst průměrné nominální mzdy se zrychlí na 4 %. Pro firmy bude stále obtížnější nalézt rovnováhu mezi cenovou konkurenceschopností a nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Při nízké inflaci, která bude v průměru stále pod 1 %, vzroste reálná mzda o více než 3 %.

Nízká inflace je do velké míry způsobena nízkými cenami ropy a potravin, což je pro tuzemskou ekonomiku pozitivní faktor. „Nízkoinflační prostředí nevytváří v tuzemské ekonomice nežádoucí efekty, které by vyžadovaly další reakci ze strany ČNB,“ uvádí Jakub Seidler.

Rok 2017: Silnější investice, slabší spotřeba

Pro rok 2017 prognóza počítá s mírným zrychlením ekonomického růstu, které bude taženo zejména vyšší investiční aktivitou. Investice by měly růst tříprocentním tempem, což při stále vysoké dovozní náročnosti domácího vývozu podpoří i vzestup dovozů. „Předpokládáme, že spotřeba domácností poroste tempem 2,6 %, tedy o něco pomaleji než v roce 2016, zejména v důsledku vyššího růstu cen. Fiskální politika by měla podporovat ekonomiku neměnnou dynamikou,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank.

Strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude bránit dalšímu poklesu registrované míry nezaměstnanosti, která v průměru poklesne pouze symbolicky na 5,5 %. Ani růst mezd proto nebude dále akcelerovat. Očekávaný vzestup inflace je na rozdíl od lednové prognózy o něco nižší. Centrální banka se přesto ve druhé polovině roku pravděpodobně dočká dvouprocentní inflace. Dosažení inflačního cíle otevírá prostor pro normalizaci měnové politiky. Opuštění kurzového závazku lze očekávat nejdříve v první polovině roku s tím, že pravděpodobnost tohoto kroku se v čase zvyšuje.

Rizika a nejistoty prognózy

Relativně optimistický výhled domácí ekonomiky na letošní i příští rok je postaven na řadě předpokladů zatížených určitými nejistotami a riziky. V příštích měsících bude pozornost soustředěna na situaci ve Spojeném království. Oproti předchozí prognóze je pravděpodobnost tzv. Brexitu vyšší.

„Dlouhodobé stálé riziko s fluktuující intenzitou představuje situace v rozvíjejících se ekonomikách a ceny komodit. Aktuální prognóza je postavena na ceně ropy pozvolna rostoucí z průměrné hodnoty těsně pod 40 USD za barel v tomto roce na cenu 50 USD za barel v roce příštím,“ uzavírá Eva Zamrazilová.

 

Ukazatel

2016

2017

Růst reálného HDP (%)

2,4

2,8

Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%)

5,6

5,5

Průměrná nominální mzda

4,0

3,9

Míra inflace: CPI (%) průměr

0,7

1,8

Vládní deficit/přebytek (% HDP)

-1,0

-1,0

Vládní dluh (% HDP)

40,5

39,8

Růst soukromé spotřeby (%) reálně

3,0

2,6

Růst vládní spotřeby (%) reálně

2,1

2,0

Růst investic (%) reálně

1,5

3,0

Růst reálného HDP v eurozóně (%)

1,5

1,7

Směnný kurz CZK/EUR: průměr

27

26,8

Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr

39

50

Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr

0,05

0,05

Základní sazba ECB (%): průměr

0,00

0,00

3M-PRIBOR (%): průměr

0,29

0,30

Růst bankovních úvěrů klientských (%)

5,9

5,3

Růst bankovních úvěrů domácnostem (%)

6,6

5,7

Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%)

5,8

5,4

Růst bankovních vkladů klientských celkem (%)

5,2

4,6

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3