INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace poskytly klientům v prvním pololetí 2017 prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 88,61 miliardy korun, to je o 5,4 % více než ve stejném období roku 2016. Celkové pohledávky ČLFA z leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly 262,3 miliardy korun.

„V prvním pololetí jsme zaznamenali velmi solidní nárůst celkového objemu obchodů, který koresponduje s výkonem tuzemské ekonomiky. Růst byl přitom tažen firemní sférou,“ říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 41 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Ze souhrnných 88,61 miliardy korun bylo 73,07 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 15,54 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním pololetí uzavřely 332 434 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1 317 992 aktivních smluv.

Oblast financování podnikatelských investic vykázala meziroční růst 4,2 % při celkovém objemu 54,90 miliardy korun, z toho:
• výše leasingů poskytnutých členy ČLFA zůstala na loňské úrovni, když dosáhla 28,75 miliardy korun, což značí meziroční snížení o 0,5 % (měřeno výsledky patnácti největších firem); opět se přitom zvětšil podíl operativního leasingu na leasingovém trhu v podnikatelské sféře, jestliže v loňském prvním pololetí tento podíl činil 57,6 %, letos to bylo 62,6 %
• objem podnikatelských úvěrů realizovaných členy ČLFA se meziročně zvýšil o 11,6 % na 26,15 miliardy korun (také zde jde o trend vypočtený z výsledků patnácti vedoucích společností)

Výše prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 13,3 % na 18,17 miliardy korun. Zároveň narostla celková hodnota pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA, a to o 17,2 % na 67,21 miliardy korun.

Meziroční nárůst o 1,5 % asociace zaznamenala v oblasti financování domácností. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členy ČLFA v prvním pololetí dosáhl prakticky stejné úrovně jako loni, konkrétně 13,66 miliardy korun, to představuje meziroční pokles o 0,7 %. Objem spotřebitelského leasingu stoupl o 20,5 %, členské společnosti jeho prostřednictvím poskytly domácnostem 1,88 miliardy korun.

Členové ČLFA uzavřeli v letošním prvním pololetí tradičně nejvíce kontraktů na financování aut. Na všechny silniční dopravní prostředky bylo určeno 45,68 miliardy korun (tedy o 5,6 % více než v prvním pololetí loňského roku), z toho 25,13 miliardy korun na 61 145 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA tak bylo financováno 42,3 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice během prvních šesti měsíců letošního roku.

(tz)

Slovo ke dni

  • O nejdražším máslu v hysterii

    Tak tu máme další žhavé téma v letošní okurkové sezóně. Novináři, a dokonce i někteří ekonomičtí analytici, hovoří o zběsile rostoucí ceně másla, které je už nejdražší, kam až lidská paměť sahá. Octli jsme se až po uši v jakési máslové hysterii. Protože se počítám mezi pamětníky, mohu zavzpomínat na časy (a ceny) dávno minulé. Vím, že čtvrtka másla stála v revolučním listopadu 1989 plných 10 korun československých (v tvrdé socialistické měně). Nominálně je tedy cena dnes pětkrát vyšší. To však neříká o tomto mléčném výrobku téměř nic, vypovídá to jen o velké inflaci. V reálných cenách (vztaženo k průměrným mzdám) by se v současnosti muselo toto máslo prodávat přinejmenším za stovku (českých na stole). Média, a často též odborníky, víc ale zajímají laciné senzace, nikoli skutečný stav věcí. A který našinec by chtěl taky slyšet, jak je...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE