INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Jonathan Appleton_2016_1-1V oboru sdílených podnikových služeb patří Česká republika k opravdovým velmocem, aniž o tom většina lidí ví. Co se pod tímto pojmem skrývá, proč dochází u nás k bouřlivému rozvoji těchto služeb, jak je ovlivní digitální ekonomika a odpovědi na další otázky přináší rozhovor s Jonathanem Appletonem, BSc, MA, FCIPD, který je výkonným ředitelem asociace ABSL.

Jak byste charakterizoval podnikové služby a jejich význam pro firemní klientelu v ČR?

Pod pojmem podnikové služby si mnozí představí jen velký open space plný telefonistů, kteří prodávají finanční služby nebo poskytují telefonickou podporu. Realita je však zcela odlišná. Z českých center se pro zákazníky po celém světě poskytují služby v oblastech podnikových procesů, jako jsou finance, personalistika, IT, komunikace, marketing, podpora zákazníků či vývoj a výzkum. Jde o kvalifikovanou práci, při níž jsou důležité jak expertní znalosti, tak i dobrá jazyková vybavenost. Dle našich statistik má až 73 % zaměstnanců center podnikových služeb vysokoškolské vzdělání.

            Už dávno také neplatí, že by podnikové služby byly doménou nadnárodních firem. Ne­jen že české firmy využívají model centralizace či outsourcingu některých procesů, ale samy zakládají centra služeb, ze kterých pak obsluhují jak české, tak i zahraniční zákazníky. Z pohledu počtu zaměstnanců mají česká centra podnikových služeb již třetí největší podíl na českém trhu a rostou rychleji než centra zahraničních společností.

Mohl byste uvést, co ovlivnilo tak bouřlivý rozvoj podnikových služeb?

Řekl bych, že velký podíl na tom má prostě atraktivita České republiky. Její centrální poloha, dobře rozvinutá infrastruktura a politická i ekonomická stabilita jsou výraznými argumenty pro všechny zahraniční investory. Protože je zhruba polovina z nich z Evropy, je pro ně pozitivní i kulturní blízkost Čechů a skutečnost, že zvládají hovořit evropskými jazyky. Těmito schopnostmi a vlastnostmi nemohou disponovat dříve oblíbené outsourcingové destinace jako například

Indie, a proto se celá řada investorů zaměřila právě na střední Evropu. Náklady zde ještě nejsou tak vysoké jako na západ od našich hranic, vzdělanost populace je na vzestupu a Česká republika navíc nabízí skvělé podmínky pro život. To vše dohromady způsobilo, že se Praha dostala dokonce na 15. místo celosvětového žebříčku společnosti Tholons Top 100 outsourcingových destinací a Brno následuje na 25. příčce. Brexit může s celou situací ještě zamíchat, a to ve prospěch České republiky a okolních států.

V čem spatřujete největší rizika tohoto sektoru a jaké jsou cesty k jejich překonání?

Je zřejmé, že s výrazným růstem oboru rostou i rizika. Segment podnikových služeb dnes zaměstnává asi 75 000 lidí, generuje 3 % českého HDP a roste zhruba 16% tempem. Aby si zachoval svůj dynamický růst, bude se do budoucna muset vyrovnat s několika problémy, které by mohly jeho rozvoj ohrozit. V prvé řadě jde o lidi, téma, které rezonuje úplně celým trhem, segment podnikových služeb nevyjímaje. Nízká flexibilita trhu práce, neboli nedostatečná podpora zkrácených úvazků, anebo komplikující se legislativa v oblasti home office, který je v našem segmentu velmi populární, situaci nezjednodušuje. Problémem je i snižující se úroveň absolventů vysokých škol – studenti mají nízké znalosti technologií a jazyků a nejsou připraveni na profesní praxi. Chybí jim základní analytické schopnosti, měkké dovednosti a často i pracovní návyky. Firmy musí proto částečně školský systém suplovat a masivně investovat do vzdělávání zaměstnanců. Na jejich zaškolení musí například vynaložit 3 až 6 měsíců času.

            Těžkou situaci na trhu práce se snažíme řešit i náborem cizinců. Pokud jde o lidi z EU, vše probíhá hladce, problémy však nastávají u lidí ze zemí mimo EU. Proces je pro dynamiku našeho segmentu příliš zdlouhavý a komplikovaný. Projekty typu Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny jsou sice dobrým krokem, ale nestačí.

            Když odhlédneme od lidí, pak jistou brzdu rozvoje našeho segmentu může způsobit skutečnost, že Česká republika již dávno nepatří k zemím s levnou pracovní silou. Dle nedávné studie našeho strategického partnera, společnosti Deloitte, má Česká republika nejvyšší odvody za zaměstnance v celé střední Evropě a je v této oblasti na nejvyšších příčkách i v rámci celé EU.

Čím je ABSL jedinečná a nezastupitelná?

Cílem naší asociace je podpora společností podnikajících na českém trhu podnikových služeb. Chceme nejen pomáhat s rozvojem aktivit našich členů, ale poskytovat i podporu zahraničním investorům, kteří plánují v ČR zřídit svá centra podnikových služeb. Chceme, aby celý segment sjednotil svůj hlas a společně postupoval při jednáních o úrovni vzdělání či pracovních a podnikatelských podmínkách, sdílel zkušenosti s technologiemi, optimalizací procesů či vytvářením pracovního prostředí a kultivoval tak celý obor.

Jakým způsobem promění podnikové služby digitalizace ekonomiky? Nemají se některé profese a zaměstnanci bát, že se stanou přebyteční?

Digitalizace se našeho oboru samozřejmě také týká. Podnikové služby jsou teď asi nejvíce ovlivněny fenoménem robotické automatizace. Zatímco v roce loňském využívalo pokročilou automatizaci procesů 17 % společností, dnes je jich již polovina. Robotizace, dříve využívaná jen pro rutinní úkoly typu skenování faktur či tvorby reportů, přichází i do dříve nepředstavitelných oblastí, jako je například tvorba smluv anebo personalistika. Lidská činnost se díky tomuto fenoménu posouvá od rutinních operací k sofistikovanějším úkolům. Vzniká nová generace odborníků, kteří díky své znalosti IT a procesů mohou naprogramovat pro roboty ty správné algoritmy, a pak již jen sledovat jejich výkonnost a řešit nestandardní situace. Úbytku práce nebo zániku profesí se však naši zaměstnanci bát nemusí. Firmy jednoduše lidi, jejichž práci nahradily informační systémy, převedou na jiné činnosti a kompetence, což jim umožní zkvalitnit služby a růst podnikání.

Můžete představit vizi podnikových služeb blízké i vzdálenější budoucnosti?

Významným milníkem pro nás bude rok 2020. Předpokládáme, že do této doby naroste náš segment na kulatých 100 000 zaměstnanců a velikostí se dostaneme zhruba na úroveň například automobilového průmyslu. Firmy přitom chceme dovést i do dalších měst, než jsou jen Praha, Brno a Ostrava. V centru pozornosti je nyní například Olomouc, Plzeň, Hradec Králové. Signály naznačují, že v ČR se bude dařit především vysoce odborným a specializovaným službám, ve kterých budou výraznou roli hrát technologie. Věřím, že podnikové služby se stanou neopomenutelným partnerem v diskuzi o vzdělávacím systému a podobě trhu práce a významnou součástí české ekonomiky.

Co vám dává chuť a motivaci do další práce, čím byste rád přispěl k rozvoji oboru?

Úspěch segmentu podnikových služeb je mou největší motivací. Z prakticky neexistujícího oboru jsme vybudovali segment s výbornou reputací. Českou republiku jsme dokázali vhodně odprezentovat v zahraničí a získali velmi pozitivní odezvu. A to vše mě žene v mé práci dál. Když pak navštěvuji jednotlivá centra našich členů a vidím moderní pracovní prostředí anebo zaměstnance, kteří mají chuť se rozvíjet a vzdělávat, pak jsem rád, že mám příležitost být součástí tohoto vzestupu.

mnoho dalších úspěchů popřál Pavel Kačer  

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Aktuality

webPatrik Novotný

Čtyři argumenty, proč se zajistit na stáří investováním 30. duben 2024

Do důchodu se neprošetříme a nemůžeme se ani spolehnout na to, že se o nás postará stát. Jedná se o známá a často opakovaná fakta, která dokládá několik jednoduchých čísel. Stejně tak existuje několik úvah, co s tím každý z nás může udělat.

operátoři ilustrační foto

Přes 100 operátorů z řad vězňů 29. duben 2024

Česká republika se dlouhodobě potýká s přeplněností věznic a 50% recidivou. Stát a neziskové organizace proto hledají způsoby, jak snížit návratnost odsouzených do nápravných zařízení, a následně zajistit zvýšení jejich začlenění do společnosti.

Miliardy na spolehlivost energetické infrastruktury 25. duben 2024

Členové Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) očekávají, že oproti období let 2010 až 2023 vzroste výše jejich ročních investic v příštích letech o 38 %. Průměrně by tak měli na transformaci a modernizaci sítí každý rok vynakládat téměř 40 mld. Kč.

Obrázek5

EU jako motor růstu českého železničního průmyslu 24. duben 2024

Dvacet let členství České republiky v Evropské unii (výročí připadá na 1. 5. 2024) přineslo podnikům českého železničního průmyslu sdruženým v ACRI - Asociaci podniků českého železničního průmyslu - tržby v řádech stovek miliard korun.

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

Vybíráme z Prosperity

Přichází platforma Pro podnikavé

ppČeské mikro a malé podniky čelí řadě výzev a překážek. Ještě o něco těžší to mají firmy vedené ženami-podnikatelkami. Ty podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR více bojují s plánováním času, a zejména v začátcích podnikání jim chybí podpora a informovanost.

Jak mohou zaměstnavatelé podpořit ženy, aby v práci naplno využily svůj potenciál

Mars MDZî image foto IICo mohou firmy udělat, aby ženám pomohly plně využít svůj potenciál? Mezinárodní den žen je vždy ideální příležitostí se zamyslet nad rovnými příležitostmi v pracovním prostředí. Jako u všeho, i zde se vyplatí začít od základů.

CRIF: Češi jsou na 11. místě v množství ukradených e-mailových adres a hesel

graf copyV roce 2023 došlo k nárůstu množství kompromitovaných přihlašovacích údajů k účtům v kombinaci s dalšími údaji. Na celosvětové úrovni koluje na dark webu nebo je přístupných na komunikačních platformách více než 7,5 miliardy informací, což je o 44,8 % více než v roce 2022.

Jak mířit k dokonalosti s Centrem excelence České společnosti pro jakost

IMG 0094Centrum excelence v České společnosti pro jakost funguje již čtrnáctým rokem. Založeno bylo jako platforma pro sdílení zkušeností a další rozvoj organizací oceněných v Národní ceně kvality. Od loňského roku se stalo plnohodnotným odborným centrem ČSJ.

Nastává éra adaptability

MP copySpolečnost ManpowerGroup Česká republika v březnu zveřejnila zprávu, ve které popisuje 14 klíčových trendů, které utvářejí trh práce v roce 2024.

CRIF: Češi jsou na 11. místě v množství ukradených e-mailových adres a hesel

grafV roce 2023 došlo k nárůstu množství kompromitovaných přihlašovacích údajů k účtům v kombinaci s dalšími údaji. Na celosvětové úrovni koluje na dark webu nebo je přístupných na komunikačních platformách více než 7,5 miliardy informací, což je o 44,8 % více než v roce 2022.

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Pohledem redakční rady

Koberna MO1

Zapomínáme ale podotknout, co to bude stát a kdo to zaplatí 11. listopad 2022

Přednáška na konferenci České společnosti pro jakost 26. září. Jedna z nejlepších, všichni naslouchali a mám dojem, že i souhlasili. Řečníkem byl Ing. Miroslav Koberna, CSc., ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory České republiky. Hovořil o kvalitě potravin, ale trochu z jiného úhlu, než jsme zvyklí. Okem odborného kritika se podíval na Green Deal. A jak to souvisí s tím, co máme a budeme mít na talíři? Poprosila jsem ho, aby některé myšlenky rozvedl:

Pokračování ...
INZERCE