INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V pondělí 26. května proběhla v Brně 18. řádná Valná hromada Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP). Této události se zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, první náměstek ministra vnitra Jan Sixta, vrchní ředitel sekce ekonomické Ministerstva zahraničních věcí Ivan Jukl, poslanci a senátoři Parlamentu České republiky a řada dalších hostů.

Prezident AOBP ČR Jiří Hynek ve svém projevu hovořil o podmínkách podporujících export. Vyzdvihl klíčovou roli smysluplné licenční politiky, která podle něj nemá bránit vývozu, pokud neexistují závažné důvody. Získání tranzitní licence je ve spoustě evropských států zbytečně komplikované. Apeloval na zástupce diplomacie a nově zvolené české zástupce v Evropském parlamentu, aby začali intenzivně vyjednávat změnu dosavadních podmínek k zajištění funkčních přepravních cest. Také upozornil, že abychom mohli přesvědčivě naše výrobky nabízet v zahraničí, musíme být nejprve úspěšní v jejich prodejích vlastním ozbrojeným silám.

Kromě vojenského materiálu se problematika licenční politiky a zajištění přístupu k zahraničním námořním cestám týká i zboží dvojího užití – tzv. duálních technologií, které kvůli obavě před zneužitím podléhají mezinárodním kontrolním režimům. „Na rozdíl od Evropské komise se nedomnívám, že dává smysl regulovat obchod s obráběcími stroji, chemickými výrobky či motůrky pro letecké modeláře. Nehledě na to, že regulace v této oblasti zhoršují naši konkurenceschopnost na světových trzích a mohou být pro náš průmysl téměř likvidační,“ vyjadřuje svůj názor prezident AOBP Jiří Hynek.

Ministerstvu obrany bylo doporučeno, aby si nechalo zpracovat výklad Úřadu pro hospodářskou soutěž, v jakých případech lze k nákupům využívat agenturu NSPA (NATO Support Agency), aby byl tento krok v souladu s národním a evropským právem.

Prezident asociace rovněž poděkoval ministru obrany Martinu Stropnickému za jeho aktivní podporu exportu našich výrobků.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3