INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Řádově už téměř 2,5 milionů hodin se podnikatelé věnovali samotnému vyplňování letos zavedeného kontrolního hlášení. Vyplývá to z odhadů Hospodářské komory na základě průzkumu, kterou v květnu realizovala na vzorku 831 měsíčních a čtvrtletních plátců DPH. Jako kompenzaci většina podnikatelů požaduje snížení administrativní zátěže.

„Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů,“ upozorňuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý. 

Z odpovědí členů HK ČR vyplynulo, že pětině plátců zabralo vyplňování sice méně než jednu hodinu, více než polovina plátců DPH však musela do vlastního vyplňování kontrolního hlášení investovat více hodin a méně než 1 den, pětině to trvalo 1 až 3 dny.

Po přepočtu všem čtvrtletním plátcům vyplnění kontrolního hlášení zabralo celkem až 1,2 milionů hodin, měsíčním plátcům DPH téměř 1,3 milionů hodin.

Co se týká nákladů na zavedení agendy kontrolních hlášeních, mikro, malé a středné podniky za ni zaplatily obvykle do 10 tis. Kč. U velkých podniků byly náklady vyšší, třetina z nich za tuto agendu zaplatila řádově desítky tisíc Kč, další třetina pak dokonce více než 100 tisíc Kč. 

Odevzdávání kontrolního hlášení se neobešlo bez potíží. Podnikatelé nejčastěji naráželi na problémy s evidenčními čísly dokladů (46 % všech respondentů). Celých 97 % respondentů přesto stihlo podat kontrolní hlášení včas.

Podnikatelé se také vyjádřili i k otázce, co by jim měl stát nabídnout jako kompenzaci k zavedené povinnosti podávat kontrolní hlášení. Dvě třetiny všech podnikatelů by uvítaly hlavně snížení administrativní zátěže dopadající na podnikatele v nedaňových oblastech. Pro třetinu respondentů by adekvátní reakcí státu bylo plošné snížení daní nebo pojistných odvodů.

Hospodářská komora ČR závěry ankety nyní předloží vládě a podnikatelům bude kompenzace vyjednávat.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3