INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Čeští vědci, lékaři a další odborníci se v pondělí 24. června setkali v hotelu Hilton Prague, aby se zúčastnili další ze série vzdělávacích a networkingových snídaní organizovaných Prague Convention Bureau ve spolupráci s Czech Convention Bureau pod záštitou radního hl. m. Prahy Ing. Václava Novotného a za podpory Letiště Praha.

Jednalo se o v pořadí třetí akci tohoto druhu pořádanou v rámci tzv. „Ambasador Programu“, který Prague Convention Bureau zahájilo v roce 2010. Setkání mělo za cíl představit potenciálním kongresovým velvyslancům možnosti spolupráce při získávání a organizaci mezinárodních kongresů v Praze a České republice. O své bohaté zkušenosti s organizováním mezinárodních odborných kongresů a konferencí se tentokrát s účastníky podělila prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., FCMA, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, která byla počátkem dubna oceněna za dlouhodobý přínos pražské kongresové turistice v rámci slavnostního „Ambassador Awards“ večera.

Prof. Syková, která začala s organizováním mezinárodních akcí již jako studentka doktorandského studia, organizuje kongresy a jiná odborná setkání již řadu let a má tudíž bohaté zkušenosti jak s vlastním pořádáním akcí, tak se spoluprací s předními kongresovými organizátory v ČR. „Měli jsme tenkrát vědecké výsledky, a proto jsme se v 70. letech rozhodli, že zorganizujeme v Praze mezinárodní kongres“ vysvětluje prof. Syková počátky své kariéry a dodává: „V té době zde ještě neexistovaly žádné profesionální agentury jako dnes. Nezbývalo nám tedy nic jiného, než si vše zajistit a zorganizovat sami. Vlastní zkušenosti s organizováním akcí nám nyní dávají prostor v rámci kooperace s kongresovými organizátory, neboť přesně víme, co od agentury očekávat.“

 „Je podstatné, aby místní ambasadoři mezinárodních asociací byli aktivní v rámci těchto asociací a pravidelně navštěvovali jejich kongresy,“ zdůraznila ve své prezentaci prof. Syková. Osobní kontakt s delegáty a vystavovateli je často důležitý pro pozdější případné získání a úspěšné pořádání akce v destinaci. Organizátor by měl být člověk, kterého lidé v jeho oboru znají a znají tak i jeho práci. Nemalý význam při získávání mezinárodních kongresů do Prahy hrají také dosavadní zkušenosti ambasadora s pořádáním menších akcí, které často bývají z hlediska obsahu vědeckého programu velice významné pro daný obor.

 Praha jako kongresová destinace má co nabídnout, neboť disponuje dostatečnými ubytovacími kapacitami, konferenčními zařízeními pro velké mezinárodní kongresy a také unikátními historickými konferenčními zařízeními pro pořádání menších akcí. V rámci diskuse byla také na semináři zmíněna otázka Kongresového centra Praha, nejvýznamnějšího místa pro konání velkých akcí v Praze. Magistrát hl. m. Prahy má zájem podporovat Kongresového centrum Praha a v blízké budoucnosti by se mělo rozhodnout o jeho dalším rozvoji, aby byla zachována jeho konkurenceschopnost. „Další vývoj a případná rekonstrukce a modernizace Kongresového centra Praha bude hrát nemalou roli také při naplnění ambiciózních cílů Prague Convention Bureau – dostat Prahu do roku 2015 mezi prvních 10 kongresových destinací a do roku 2020 do top 5 na žebříčku asociace ICCA,“ dodává ředitelka Prague Convention Bureau Lenka Žlebková.

Hlavním posláním vzdělávací a networkingové snídaně pro kongresové velvyslance je zvýšit mezi ambasadory povědomí o významu pořádání mezinárodních kongresů jak pro jejich obor, tak pro destinaci, a zároveň je seznámit s možnostmi podpory ze strany Prague Convention Bureau a Czech Convention Bureau. Cílem pořádané akce je pozitivně motivovat tyto odborníky, aby se aktivně zapojili do práce v rámci mezinárodních asociací a snažili se získat některý ze světových či evropských kongresů v rámci jejich oboru do Prahy.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3