INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Prologis Park Piotrkow IIPrologis, Inc., globální lídr v oblasti průmyslových nemovitostí, představil výsledky nejnovějšího průzkumu. V jeho rámci se zjišťovalo, jaké logistické lokality považují uživatelé v regionu střední a východní Evropy (CEE) za nejatraktivnější.

Prvních pět lokalit žebříčku je rozmístěno po celém regionu a každá leží v jiné zemi. Tyto jsou rozmístěny po celém regionu. I to jasně dokladuje bouřlivý rozvoj, jímž sektor logistiky ve střední a východní Evropě v posledních letech prochází. Nejatraktivnější oblastí regionu CEE je střední Polsko, do něhož spadá i Lodž. Druhé místo obsadil Istanbul, třetí Praha, čtvrté Bukurešť a páté Budapešť.

Tyto výsledky jsou součástí obsáhlejší zprávy nazvané Rozšiřování sítě logistických nemovitostí, kterou připravil Prologis ve spolupráci s agenturou Eyefortransport.

Právě střední a východní Evropa dosáhla ve srovnání s výsledky předchozího průzkumu provedeného v roce 2013 největších pokroků, když hned devět z deseti nejlepších lokalit v tomto regionu vylepšilo své dřívější výsledky. Osm lokalit z regionu CEE se navíc dostalo do celoevropské top 20 – v roce 2013 tam přitom pronikly pouze čtyři.

Hlavním faktorem atraktivity střední a východní Evropy jsou nízké náklady – lokality z CEE dominovaly tabulce pořadí podle kritérií cena práce i náklady na nemovitosti. Z deseti nejlepších lokalit seřazených podle ceny práce se jich hned osm nachází ve střední a východní Evropě. Zároveň zde najdeme 13 z 20 nejlepších evropských lokalit podle ceny nemovitostí.

Vzestup trhů v regionu CEE jde na úkor lokalit v západní Evropě. Největší propad zaznamenaly Lutych, Paříž, Brusel, Madrid a střední Německo. Ústup z dřívějších pozic postihl i centra letecké přepravy jako Frankfurt nad Mohanem nebo Amsterdam–Schiphol. V jejich případě se tak podle průzkumu stalo zejména kvůli slabším výsledkům u kritérií dostupnost pracovní síly a cena práce.

Pozici nejatraktivnější logistické lokality Evropy obsadilo s velkým náskokem Venlo, oblast na jihovýchodě Nizozemska poblíž německých hranic. S přehledem tak obhájilo své prvenství z předchozího průzkumu provedeného v roce 2013. Venlo obsadilo první místo v devíti z 11 posuzovaných parametrů, když obzvlášť dobrých výsledků dosáhlo v kategorii dostupnost pozemků, silniční spojení, náklady na dopravu a regulační rámec.

Druhé místo obsadil Rotterdam, velký přístav na západě Nizozemska, a třetí příčka připadla belgickému regionu Antverpy–Brusel. Za ním následovaly Střední Brabantsko a Východní Brabantsko, dvě oblasti na jihu Nizozemska.

Po těchto pěti těžkých vahách z Beneluxu první desítku nejlepších evropských lokalit doplňují německý Düsseldorf, střední Polsko, Antverpy–Hasselt, Istanbul a Kolín nad Rýnem.

Zpráva Rozšiřování sítě logistických nemovitostí odpovídá na klíčové otázky, jimž musí čelit majitelé a uživatelé logistických nemovitostí v době probíhajících zásadních strukturálních změn. Rekonfigurace evropského dodavatelského řetězce a vzestup elektronického obchodování znamenají potenciální výrazný nárůst poptávky po moderních a efektivních distribučních nemovitostech v celém regionu.

V rámci průzkumu hodnotilo 216 uživatelů logistických nemovitostí celkem 100 distribučních lokalit podle 11 kritérií. Respondenti se rekrutovali z nejrůznějších odvětví, počínaje maloobchodními řetězci přes zástupce automobilového průmyslu až po společnosti působící ve zdravotnictví.

Největší důraz kladou uživatelé na blízkost ekonomických sítí, nízké náklady (jak na dopravu, tak nemovitosti) a dostupnost kvalifikované pracovní síly.

Nejdůležitějším faktorem pro výběr lokalit bude v budoucnu dostupnost pracovní síly. Význam přikládaný tomuto parametru se však v jednotlivých zemích a regionech výrazně liší. Nejdůležitější je obecně řečeno v severozápadní Evropě a Spojeném království, naopak nejmenší význam má na evropské periferii. Najít v Evropě dostatek kvalifikovaných zaměstnanců se zkušenostmi představuje v každém případě i nadále výzvu.

Zdá se, že strukturální faktory jako globální obchod, outsourcing nebo zlepšování infrastruktury mají na probíhající změny silnější vliv nežli cyklické faktory typu ekonomického vývoje a spotřeby. Výrazný nárůst důležitosti zaznamenaly dva faktory, které byly v průzkumu z roku 2013 hodnoceny jako poměrně nepodstatné: udržitelnost a splňování potřeb elektronického obchodování. Udržitelnost je obzvláště důležitá pro zákazníky citlivé na značku, mimo jiné maloobchodní řetězce a distributory baleného spotřebního zboží. Oblast elektronického obchodování zažívá v posledních letech raketový vzestup a lze očekávat, že její význam i nadále poroste.

Ředitel společnosti Prologis pro střední a východní Evropu Martin Polák řekl: „Provedený výzkum je mimořádně důležitý. Umožňuje nám totiž lépe pochopit současné i budoucí požadavky zákazníků.“

„Logistické společnosti neustále optimalizují své distribuční strategie, aby dosáhly co nejvyšších úrovní služeb při udržení co nejnižších nákladů. Obzvláště v Praze sledujeme v posledních letech vysokou poptávku a růst, a to zejména díky dostupné kvalifikované pracovní síle, která je pro zákazníky hledající vhodnou lokalitu k provozu a distribuci na hlavní trhy střední a východní Evropy důležitá. Výsledky průzkumu nás potěšily, neboť zcela odpovídají naší investiční strategii a potvrzují, že máme všechny předpoklady vyhovět poptávce v nejatraktivnějších logistických lokalitách Evropy,“ dodal Polák.

 (tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3