INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

DSC 3496Pro nové obchodně-kancelářské centrum Nový věk v ruské Soči, představující komplex tří budov s užitnou plochou kolem 55 000 m2, hledal investor vzhledem ke složitým klimatickým podmínkám efektivní využití energií. Zelenou dostal projekt české firmy GGC Energy, s. r. o., člena skupiny GASCONTROL GROUP. Více nám k tomu řekl Ing. Filip Ovčačík, Ph.D., technický asistent společnosti GGC Energy (na snímku):

Jaké byly technické podmínky vámi nabízeného projektu a co bylo jeho předností, že v konkurenci zvítězil?

S takto rozsáhlou plochou, rozdílných denních spotřeb a v takto složitých klimatických podmínkách, jaké v Soči panují, jde o významného spotřebitele energií. Původně se komplex chtěl spoléhat na klasické způsoby zajištění svých energetických nároků. Investor hledal efektivní, spolehlivý zdroj energie s minimálním dopadem na životní prostředí v této lázeňské zóně. Především potřeba zefektivnění využití energií vedla k rozhodnutí o použití trigenerace na bázi mikroturbín Capstone. V lednu 2011 bylo rozhodnuto o použití čtyř mikroturbín Capstone C1000 jako jediného zdroje čisté energie pro tento komplex. Požadavky investora na spotřebu energií pro celý komplex byly dány v následujícím rozsahu – instalovaný elektrický výkon 4 MW, tepelný výkon 10,6 MW a výkon v chladu 5 MW.

Čím se vyznačuje spojení kogenerace s využitím mikroturbín Capstone, jinak řečeno, můžete stručně vysvětlit vámi navržené řešení?

Jako zdroj elektrické energie byly vybrány mikroturbíny Capstone C 1000. Pro volbu těchto jednotek bylo několik důvodů. Mikroturbíny jsou umístěny mimo vlastní budovu energocentra, ale i přesto musely být dodrženy přísné hlukové limity, neboť instalace je prováděna v husté zástavbě lázeňského města. Výkon je vyveden přes podružné rozvaděče přímo do jednotlivých budov komplexu. Jde o čistě ostrovní systém, mikroturbíny jsou jediným zdrojem energie pro všechny tři budovy. Energie pro start je získána z integrovaných baterií. Spaliny z mikroturbín jsou vedeny do tepelného výměníku spaliny/voda. Každá jednotka C 1000 se skládá z pěti 200kilowattových modulů, proto také do spalinové cesty ústí pět vstupů. Toto řešení umožňuje regulování výstupního výkonu ve velmi širokém rozsahu bez zvýšených nároků na spotřebu vstupního paliva. V letních měsících je voda ze spalinových výměníků vedena do dvojice absorpčních chillerů. Vstupní energií je horká voda o teplotním spádu 95/85 °C. Výstupem je voda o teplotě 7 °C. Jako chladicí médium je použita voda ze tří studní, každá o vydatnosti 250 m3/h. Toto řešení umožnilo vynechání chladicích věží, což by v husté zástavbě byla značná komplikace.

Co se zhruba odehrávalo v jednotlivých fázích projektu?

Celý projekt byl rozdělen do tří etap. V první etapě byla nainstalována jedna mikroturbína Capstone a jeden spalinový výměník. Zmíněná sestava kryla spotřeby stávající budovy obchodního centra a stavby dvou zbývajících budov. Tato etapa byla naplánována na zimní období, kdy není potřeba větší množství chladu. Turbína pracuje s vnitřním plynovým kompresorem, neboť v této etapě ještě nebyl k dispozici vysokotlak na přívodní větvi zemního plynu. V druhé etapě byly nainstalovány zbývající tři mikroturbíny a spalinové výměníky a menší ze dvou absorpčních chillerů pro výrobu chladu. Tyto jednotky již pracují bez plynových kompresorů. Poslední etapa zahrnovala doplnění o 3 MW chiller pro nové obchodní centrum.

Probíhalo vše přesně podle vašich představ?

Ne, šlo o poměrně náročný projekt z hlediska vzdálenosti, času a hlavně množství zapojených společností. Část energocentra byla jedna z mnoha na velkém stavebním projektu. Rovněž změny v harmonogramu výstavby jednotlivých etap vyvolávaly enormní nároky na operativní zajištění požadovaných energii, logistiku dodávek jednotlivých zařízení a řízení postupu montážních prací.

A co bylo v Soči pro vás nejsložitější?

Byla to zejména stavební připravenost navazujících částí, která si pak žádala změny harmonogramu a dodávek jednotlivých technologii. Řadu problémů jsme řešili s generálním místním projektantem, který vše zajišťoval. To bylo umocněno všeobecným nedostatkem těžké montážní a transportní techniky, nedostatkem kvalifikované pracovní síly (veškeré prostředky ruských stran byly vázány na stavbách olympijského parku), to nám působilo problémy, které bylo nutno řešit operativními zásahy do interního harmonogramu prováděných prací, což nebylo vůbec jednoduché.

Úspěšnost projektu vlastně prověřil provoz v rámci konání olympiády v Soči...

Ano, provoz celého objektu, a tím také energocentra byl nejen olympiádou řádně prověřen. Je třeba mít na paměti i to, že v průběhu zimních olympijských her 2014 bylo energocentrum již v provozu, ale toto bylo v chladnějším období při nižších požadavcích na energie. Maximální využitelnost energocentra je zejména v horkých letních měsících, kdy jsou enormní požadavky jak na výrobu elektrické energie, tak na výrobu chladu (z tepla) a tyto výkonové parametry energocentra byly plně prokázány až po olympiádě.

Byla trigenerace použitá v Soči pro GGC Energy startem k podobným projektům v zahraničí?

Ano, byla to pro nás velká zkušenost a významná reference pro východní trhy. Díky tomu se vedou úspěšně jednání s dalšími partnery na východ od našich hranic. Jsme tak přesvědčeni o smysluplnosti další spolupráce i schopnostech překonávat i velmi složité podmínky daleko za hranicemi.

rozmlouval Jiří Novotný

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Aktuality

Miliardy na spolehlivost energetické infrastruktury 25. duben 2024

Členové Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) očekávají, že oproti období let 2010 až 2023 vzroste výše jejich ročních investic v příštích letech o 38 %. Průměrně by tak měli na transformaci a modernizaci sítí každý rok vynakládat téměř 40 mld. Kč.

Obrázek5

EU jako motor růstu českého železničního průmyslu 24. duben 2024

Dvacet let členství České republiky v Evropské unii (výročí připadá na 1. 5. 2024) přineslo podnikům českého železničního průmyslu sdruženým v ACRI - Asociaci podniků českého železničního průmyslu - tržby v řádech stovek miliard korun.

Uniqa copy copy copy

Neplatí cestovní pojištění pro Izrael a Gazu 23. duben 2024

UNIQA připomíná, že vzhledem k přetrvávající mimořádně nebezpečné situaci na území Izraele a Palestiny, která vznikla a průběžně eskaluje v důsledku válečného konfliktu, není možné klientům cestujícím do tohoto regionu poskytnout pojistnou ochranu v souladu s pojistnými podmínkami.

PCB Ambassador Awards 2024 5

13. ročník cen kongresovým ambasadorům 22. duben 2024

Šestice kongresových ambasadorů si v úterý 16. dubna v Rezidenci primátora hlavního města Prahy převzala ocenění v rámci již 13. ročníku Ambassador Awards Evening.

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

Vybíráme z Prosperity

Přichází platforma Pro podnikavé

ppČeské mikro a malé podniky čelí řadě výzev a překážek. Ještě o něco těžší to mají firmy vedené ženami-podnikatelkami. Ty podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR více bojují s plánováním času, a zejména v začátcích podnikání jim chybí podpora a informovanost.

Jak mohou zaměstnavatelé podpořit ženy, aby v práci naplno využily svůj potenciál

Mars MDZî image foto IICo mohou firmy udělat, aby ženám pomohly plně využít svůj potenciál? Mezinárodní den žen je vždy ideální příležitostí se zamyslet nad rovnými příležitostmi v pracovním prostředí. Jako u všeho, i zde se vyplatí začít od základů.

CRIF: Češi jsou na 11. místě v množství ukradených e-mailových adres a hesel

graf copyV roce 2023 došlo k nárůstu množství kompromitovaných přihlašovacích údajů k účtům v kombinaci s dalšími údaji. Na celosvětové úrovni koluje na dark webu nebo je přístupných na komunikačních platformách více než 7,5 miliardy informací, což je o 44,8 % více než v roce 2022.

Jak mířit k dokonalosti s Centrem excelence České společnosti pro jakost

IMG 0094Centrum excelence v České společnosti pro jakost funguje již čtrnáctým rokem. Založeno bylo jako platforma pro sdílení zkušeností a další rozvoj organizací oceněných v Národní ceně kvality. Od loňského roku se stalo plnohodnotným odborným centrem ČSJ.

Nastává éra adaptability

MP copySpolečnost ManpowerGroup Česká republika v březnu zveřejnila zprávu, ve které popisuje 14 klíčových trendů, které utvářejí trh práce v roce 2024.

CRIF: Češi jsou na 11. místě v množství ukradených e-mailových adres a hesel

grafV roce 2023 došlo k nárůstu množství kompromitovaných přihlašovacích údajů k účtům v kombinaci s dalšími údaji. Na celosvětové úrovni koluje na dark webu nebo je přístupných na komunikačních platformách více než 7,5 miliardy informací, což je o 44,8 % více než v roce 2022.

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Pohledem redakční rady

Koberna MO1

Zapomínáme ale podotknout, co to bude stát a kdo to zaplatí 11. listopad 2022

Přednáška na konferenci České společnosti pro jakost 26. září. Jedna z nejlepších, všichni naslouchali a mám dojem, že i souhlasili. Řečníkem byl Ing. Miroslav Koberna, CSc., ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory České republiky. Hovořil o kvalitě potravin, ale trochu z jiného úhlu, než jsme zvyklí. Okem odborného kritika se podíval na Green Deal. A jak to souvisí s tím, co máme a budeme mít na talíři? Poprosila jsem ho, aby některé myšlenky rozvedl:

Pokračování ...
INZERCE