INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Tři pětiny podnikatelů žádají přinejmenším šestiměsíční přípravu na ostrý start elektronizace tržeb. K jednorázové slevě 5000 Kč na dani z příjmu na pořízení a provoz odpovídajícího technického zařízení má výhrady naprostá většina podnikatelů – téměř 84 procent, přičemž téměř polovina respondentů pak výši navrhované slevy považuje za nedostatečnou. Vládou zvolený odvětvový přístup pro postupné zavádění EET schvaluje jen necelá pětina podnikatelů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Hospodářské komory ČR k elektronické evidenci tržeb, do kterého se zapojilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů ČR.

„Dotazovali jsme se na celou řadu technických, finančních, provozních a právních aspektů souvisejících s EET. Z našeho průzkumu nevyplývá zásadní odmítnutí EET. Podnikatelé chovají k EET jako ke každé významné regulatorní změně prostředí, v němž se pohybují, nedůvěru. Principiálně pochybují, zda se nemine svým účinkem. Nicméně téměř polovina postojů není vůči EET a priori nepřátelská,“ vysvětluje výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

 

Podnikatelé podle průzkumu Hospodářské komory ČR žádají po vyhlášení zákona o EET dostatek času na výběr a odzkoušení vhodného technického řešení. Třetina podnikatelů žádá rok, druhé třetině stačí 6 měsíců. Návrh zákona poslaný vládou do 1. čtení v Poslanecké sněmovně již upustil od nerealistického záměru spustit EET k 1. 1. 2016. Aktuálně navrženou tříměsíční legisvakanci vnímá podnikatelská veřejnost ale jako příliš krátkou.

 

I přestože více než 90 procent firem a podnikatelů uvedlo, že má kupříkladu stálé připojení k internetu a internet aspoň občas používá k podnikání, téměř 60 procent respondentů předpokládá, že bude potřebovat při zprovoznění technického zařízení odbornou pomoc a asistenci. Takřka 42 procent dotazovaných dokonce předpokládá, že bude potřebovat pomoc i při výběru samotného zařízení pro EET.

 

„Ministerstvo financí celou dobu sice hovoří o přínosnosti otevřenosti hardware a software řešení, nicméně podnikatelská veřejnost je velmi zneklidněna. Myslím, že to je výzva pro vládu i samotné ministerstvo financí,“ říká Dlouhý, který podnikatele zároveň ujišťuje, že Hospodářská komora bude i při řešení technických záležitostí podnikatelům oporou.

 

Za různorodý by se dal označit pohled členů Hospodářské komory ČR na subjekty, kterých by se měla povinnost elektronizace tržeb týkat, ale i na to, jak by měla být tato množina subjektů utvářena. Vládou zvolený odvětvový přístup schvaluje jen necelá pětina podnikatelů. Téměř 37 % soudí, že by dělicí čára mezi povinnými a nepovinnými měla vycházet z velikosti byznysu. Na 45 procent  podnikatelů se domnívá, že přechodné výjimky by neměly být vůbec poskytovány a všichni, kteří budou povinni vést elektronickou evidenci, by měli začít evidovat najednou.

 

„Tento názor je razantní. Je ale přirozeně bližší také větším podnikatelům, kteří už dnes provozují elektronické pokladní systémy a kteří se „inovace“ v podobě EET až tolik neobávají,“ říká Dlouhý. Hospodářská komora ČR proto navrhuje, že stát by měl místo nepřehledných výjimek plošně snížit DPH nebo daň z příjmů. Podle prezidenta Hospodářské komory Dlouhého se zavedením EET nabízí, aby stát snížil celkové zatížení práce v zemi. Mimo jiné právě na 27. sněmu Hospodářské komory konaném na konci května v Praze Dlouhý vládu upozornil, že zatížení práce pojistnými odvody je v ČR jedno z nejvyšších ve světě vůbec, a apeloval na vládu, aby podnikla kroky k nápravě.

 

Průzkum Hospodářské komory ČR k EET se realizoval elektronicky od posledního týdne v květnu do první poloviny června. Do průzkumu v členské základně Komory se zapojilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů ČR a všech odvětví – od zpracovatelského průmyslu včetně textilního a strojírenského, přes velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel, až např. po administrativní a podpůrné činnosti, jako je veterinární činnost, právní a daňové poradenství nebo překladatelské služby. Největší zastoupení měli respondenti s ročním obratem do 2 milionů Kč (34,3 %); s 0 až 9 zaměstnanci (56,9 %); s jednou provozovnou (62 %).

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3