INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

SK(pokračování rozhovoru z říjnového čísla)
Válcují vás povinnosti, cítíte se k ničemu? Na podobnou notu začínal rozhovor v říjnovém vydání naší Madam Business s Ing. Simonou Mylikovjanovou, Ph.D., MBA, MBE, majitelkou společnosti SiMyCo. Byl o tom, že mnohé starosti a strachy si přiděláváme sami jen tím, že si nedokážeme sami v sobě ujasnit priority a cestu k nim. Že se blokujeme určitými mechanizmy, které nám staví do cesty jen překážky místo toho, abychom měli mechanizmy jiné, osvobozující a povzbuzující. Je to přitom tak jednoduché. I když, jak se to vezme.

Poslední odpověď uvedené odbornice končila těmito řádky: Pozitivní naladění mysli funguje jako magnet. Soustřeďte se tedy ve svých myšlenkách především na to, čeho skutečně chcete dosáhnout a co doopravdy toužíte změnit. To, co se bude odehrávat ve vás, začne postupně přitahovat to dobré do vašeho bezprostředního okolí. Budoucnost je možná mnohem světlejší, nežli si myslíte. Je tu jedna z hlavních sil, která nepříznivě ovlivňuje naše vědomí, a tou je psychická entropie – takový náš psychický nepořádek, kdy prožíváme strach, stres, úzkost či bolest, nebo i závist. Dlouhodobě trvající zážitky tohoto typu mohou oslabit naše já až do stavu, kdy už nedokážeme investovat pozornost a dosahovat svých cílů. A to je přesně stav, kdy Simonu Myslikovjanovou oslovují firmy, aby s jejich jedinci a celými kolektivy pracovala.

Pamatuji se na začátky podnikání v devadesátkách. Nadšenci dřeli 24 hodin denně, nespali, svým firmám obětovali vše, pracovali srdcem, s vášní, s hlavou plnou emocí. Plnili si sny a vůbec o svém zdraví nepřemýšleli. Nebylo to veselejší?

Je to o zodpovědnosti. A také o přístupu jednotlivých generací. Nejsilnějším motivátorem k práci napříč generacemi nejsou jen finance. Je to motivace, která ve firmách stále často schází. Zaměstnanci jsou obvykle ochotní udělat i něco navíc, avšak jen v případě, že za to něco získají. V praxi zjišťujeme a potvrzujeme si, že všechny čtyři generace zastoupené na trhu práce na prvních příčkách nejčastěji uvádějí motivaci pro práci. Nicméně pak se generace rozcházejí. Generace Z by ráda příplatky, generace Y možnost vycestovat na zajímavá místa, generace X pocit zodpovědnosti vůči firmě a Boomers příležitost předvést, co umí. Zodpovědnost v pracovním životě se vytrácí.

Nicméně vedení firem si začíná uvědomovat, že jejich business bude růst, pokud zaměstnanci budou stačit na požadavky před ně kladené, a proto ti osvícení šéfové začali nabízet řadu nejrůznějších benefitů. Od vstupenek do fitka přes fyzioterapii na pracovišti až po semináře s psychologem. Ale to asi nestačí...

Přesně tak, mnoho firem si uvědomuje, že investice do zdraví a pohody zaměstnanců je klíčová pro jejich dlouhodobý úspěch. Nabídka zmíněných benefitů je skvělým krokem správným směrem. Nicméně, pro skutečně komplexní přístup k podpoře zaměstnanců nestačí. Firmy by měly podporovat otevřenou komunikaci o duševním zdraví a nabízet přístup k různým profesionálním modalitám a komplexním programům, které zahrnují fyzické, emocionální a so­ciální aspekty zdraví. Ty mohou pomoci zaměstnancům lépe zvládat stres a zvýšit jejich celkovou odolnost. Celkově je tedy důležité, aby firmy přijímaly holistický přístup k pohodě svých lidí. To také pozitivně ovlivňuje produktivitu a úspěch celé organizace.

Čím může SiMyCo pomoci? Myslím, že se to týká i vztahů ve firmách, loajality, příjemného prostředí, které motivuje k práci...

Dle studie „syndromu vyhoření“ bylo zjištěno, že v rámci České republiky se pohybujeme v prevalenci syndromu vyhoření celosvětově na 3. místě po Velké Británii a USA, přičemž učitelé hned za vrcholovými manažery a zdravotníky na 3. místě. Nejčastěji se projevuje ve třech oblastech: somatické, sociální a psychické.
Jednou z osvědčených metod je právě supervize, a to jak týmová, tak individuální. V rámci vstupu do firem nejčastěji působíme v roli jako Quality Executive Partner či Supervisor – partner pro oblasti healthcare a businesscare.

Jsou i případy, kdy jsme kompletně nastavovali QMS dle ISO ČSN EN 9001:2016, což je osobně má oblíbená oblast.

Quality Executive Partner má za cíl zvyšovat efektivitu, kvalitu péče a celkovou výkonnost. Pohled zvenku se tak stává velkým přínosem pro daný subjekt. Quality Executive Partner/Supervisor – partner pro zaměstnance tvoří synergii mezi týmy, odděleními, aktivně je podporuje, předává speciální znalosti a zkušenosti, nastavuje efektivní procesy – vždy po dohodě s vedením, a v neposlední řadě pracuje systematicky s lidmi, kde se odborník zaobírá každým jedincem tak, abychom společnými silami docílili kýženého výsledku. Dále odhalí například talenty daného týmu a natrénuje se praktické používání těchto vrozených schopností v každodenním režimu.

Účastníci za našeho působení využívají dotazů, kdy řešíme krizové situace či provádíme sebereflexe, při nichž dochází k sebeuvědomění jednotlivce. Věnujeme se každému jednotlivci tak, abychom se stali přínosem za účelem oboustranné spokojenosti a potřebných výsledků na jednotlivých pracovištích, v celé firmě.

Co obnáší supervize s jedinci a v týmech?

Je toho poměrně hodně. Například je potřeba důkladně navnímat situaci na pracovišti. Dost často se dostáváme až k osobnímu životu. Supervisor také vytvoří účastníkům místo, kde mohou ventilovat své emoce. Naslouchá, a tím pomáhá i v rámci profesního růstu. Postupně se zlepšuje duševní zdraví jedince.

A jak si lze představit Access Bars?

Tato jemná, neinvazivní a pragmatická technika působí na uvolnění fyzických i mentálních bloků uložených v těle. Access Bars uklidňuje rozbouřenou mysl, snižuje stres a poskytuje mozku prostor pro doplnění energie. Tento prostor podporuje kreativitu, vyšší produktivitu a schopnost využívat intuici a pozornost.

Přínosem této techniky je hlubší relaxace a uvolnění stresu, zvýšená mentální odolnost a psychická vyrovnanost, lepší motivace a snadnější komunikace. Má rovněž pozitivní účinky na migrény a nespavost, podporuje zvýšenou schopnost řešit problémy a konflikty, dává šanci vyšší produktivitě a vitalitě, člověk má větší pocit klidu. Tuto oblast má v našem týmu na starosti ambasadorka projektu Access Bars in Business And Schools v ČR Adriana Těšínská.

V kostce bych představila i Continuum, což je jemná somatická a pohybová praxe, ve které pomocí našeho dechu, pozornosti, zvuků, instinktivních a intuitivních pohybů zkoumáme a zvídavě objevujeme potenciál našeho těla. Přínosy této revoluční somatické praxe jsou regenerace, vitalita, rovnováha, dobrá komunikace a přínos k lepším vztahům, radost. Této praxi se zase věnuje naše kolegyně Tereza Trefilová, se kterou velmi rádi spolupracujeme. Ta je jedinou lektorkou somatické praxe Continuum v ČR.

Opravdu dokážete zařídit, aby se lidé v kanceláři, ordinaci, prodejnách cítili spokojení, užiteční, aby je to tam bavilo?

Navenek lze učinit řadu změn, které signalizují posuny firemní kultury. Přeměna lidí, jejich každodenní žádoucí vystupování, jednání, prezentace profesionálního přístupu, uznávání hodnot je časově velmi náročné. Firemní kultura ovlivňuje chování pracovníků a zrcadlí jejich skryté názory o tom, co považují za správné či nesprávné.

Zajištění spokojenosti a motivace zaměstnanců ve firemním prostředí je komplexní úkol, který vyžaduje strategický přístup a zaměření na několik klíčových oblastí. Naší společnou misí je pomoci vytvořit pozitivní a inspirativní pracovní prostředí z hlediska:

  1. Vytváření kultury, kde je zpětná vazba vítána a komunikace je transparentní
  2.  Uznání úsilí a úspěchů zaměstnanců
  3. Podpory duševního a fyzického zdraví, která zlepšuje mentální pohodu i odolnost, vztahy a týmovou spolupráci na pracovišti a celkový výkon všech zaměstnanců.

I když tyto kroky mohou významně přispět k vytvoření spokojenějšího pracovního prostředí, je důležité si uvědomit, že každý tým a jednotlivci mají své jedinečné potřeby a preference. Jsme připravené předložit nabídku „na klíč“ ušitou na míru jakékoli společnosti.

Umíte se podívat na firmu očima nestranného pozorovatele, takříkajíc zvenčí. Co zpravidla zjistíte? Co nefunguje?

Každý z nás má provozní slepotu. Každý si vytváří vlastní stereotypy rozhodování, myšlení i chování. Častým příkladem je, že se ve firmě dlouhodobě udržují určité postupy, které zdánlivě fungují, jenže už nepřinášejí očekávané výsledky. A majitelé nás osloví se žádostí o pomoc, a tak nastoupíme jako supervisoři, mentoři, ale i jako specia­listé na Access Bars či somatické praxe, nebo se ujmeme celého nastavení, a to je nejčastěji má pozice: Exective Director of HR, Quality Executive Partner či pro Executive Director of Interim v případě krizového managementu.

Jsou případy, kdy firmy dobrý koncept implementují, a následně deklarují. Plní jej, ale spíše jde jen o povrchní odškrtnutí políčka. Majitel si nás objedná, a pak následně při detailní analýze zjišťujeme, že daný proces nemá optimální výstupy při srovnání se standardy v odvětví či ve vztahu k celkovému businessu.

A když situaci rozeberete, nastavíte vhodné procesy, ukážete cestu – je schopen vlastník a management postupovat podle vašich rad a doporučení?

V první řadě je nejdůležitější, aby všichni zaměstnanci znali smysl našeho působení v takové firmě. To je pro mě a celý můj tým prioritou. Pak se procesy snáz implementují, a získávají tak na hodnotě. Já jsem vsadila na to, že žijeme s lidmi z firem a organizací jejich příběhy, a to nám všem přináší kýžené ovoce. Stáváme se součástí jejich společenství, spolupracujeme s nimi, zajímáme se o jejich pracovní záležitosti. A je jedno, zda jsme třeba v letadle, u operace plíce, v kanceláři, či na traktoru. Nebo klasicky v obchodním týmu. Jsem tam, kde je potřeba. Ve své praxi již několik let využíváme metodu Learning by Doing, tzn. že s jedinci pracujeme individuálně, vytváříme jim prostředí, ve kterém se budou cítit dobře a ve kterém jsou schopni vlastního rozvoje.

Pokud se pak firmě začne dařit, asi z toho máte velkou radost...

Tu největší. Pocit uznání je pro nás víc než peníze. A nejen pro mě, ale pro celý náš tým SiMyCo. Těší nás úspěch druhých, navíc když jsme v něm zainteresováni. Záleží nám na tom, abychom již za našeho působení nastavili profitabilitu a lepší klima. Naše práce není o tom, že jen něco ukážeme a odejdeme, lpíme na hloubce, prožitku a výstupu.

za odpovědi poděkovala Eva Brixi

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3