INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

KAN celáč 1I přes rozvolňování opatření souvisejících s pandemií bude návrat do firemních kanceláří pozvolný. Firmy z oboru podnikových služeb například plánují obydlování kanceláří po fázích. Část pracovníků bude nadále pracovat plně z domova, část se bude v kancelářích střídat.

Centra předpokládají, že původního stavu by se mohlo dosáhnout v průběhu léta. Vyplývá to z šetření oborové asociace ABSL.

Centra podnikových služeb přesunula hned v půli března na práci z domova přes 90 % z celkového počtu 120 000 zaměstnanců. Díky tomu obor zajistil hladký a plný provoz i v době nouzového stavu a karantény. Návrat do kanceláří plánují centra pozvolný, ve fázích. Průměrná velikost centra podnikových služeb totiž činí necelých 400 zaměstnanců, výjimkou ovšem nejsou ani týmy až čtyřnásobně větší. „Při takovém množství pracovníků by nebylo možné zajistit doporučené rozestupy, a proto centra budou zaplňovat své kancelářské prostory postupně. Plně z domova například zatím zůstanou pracovat rodiče školou povinných dětí a dále pracovníci z řad rizikových skupin,“ říká Jonathan Appleton, ředitel ABSL s tím, že centra připravují celou řadu opatření, aby zajistily bezpečný provoz a zamezily novému šíření koronaviru. Patří k nim jak rotace týmů, které pracují z kanceláře, tak i úpravy samotného pracoviště. Firmy předpokládají, že v první fázi nebude z kanceláří pracovat více než 50 % zaměstnanců.

Použitelných pouze 40 % prostor

„Postpandemické pracoviště musí být bezpečné, funkční a co je nejdůležitější, důvěryhodné pro zaměstnance,“ říká Jana Vlková ředitelka oddělení Workplace Advisory ve společnosti Colliers, která je strategickým partnerem ABSL. „Firmám proto radíme, aby v prvé řadě zajistily dvoumetrové rozestupy mezi lidmi. Tomu napomůže jednak změna rozestavění nábytku, jednak využívání i alternativních prostor, jako jsou relaxační či zasedací místnosti. Ve všech prostorách by pak měla být vyznačena místa, která musí zůstat prázdná a neobsazená,“ dodává. Kde je to možné, je vhodné instalovat i bariéry z průhledného plexiskla. Ta by měla být v každém případě instalována v recepci každé kancelářské budovy. Podle společnosti Colliers bude ve většině firemních kanceláří zpočátku použitelných pouze 40 % prostor. Protože se dá očekávat, že opatření umožňující sociální distancování budou pokračovat i v příštích několika měsících, bude muset mnoho lidí i nadále pracovat z domova, pokud nedojde k významným změnám v rozvržení a designu kanceláře.

Otevřené dveře a schůzky a porady nadále online

Kromě samotného rozložení nábytku a pracovníků centra plánují nadále organizovat všechny porady a schůzky online, a to jak z důvodu dodržení rozestupů mezi lidmi, tak i proto, že mnoho zaměstnanců bude nadále pracovat z domova. Centra se také chystají zaměřit na pravidelnou dezinfekci kanceláří. WC, kuchyňky a další společné prostory vybaví dezinfekcí na ruce a zaměstnancům nabídnou desinfekční ubrousky, aby si mohli očistit svou pracovní plochu. „Velmi dobrým opatřením proti šíření onemocnění je i omezení fyzického kontaktu s dveřmi. Kde je to možné, doporučujeme nechávat otevřené dveře, aby se zaměstnanci nemuseli dotýkat klik,“ radí Jana Vlková.

65 % zaměstnanců chce pracovat z kanceláře 3 a více dnů v týdnu

„I když se centra snažila o maximální kontakt se zaměstnanci pracujícími z domova a kromě online pracovních schůzek a porad pořádala i nejrůznější virtuální společenské, vzdělávací, sportovní i zábavné aktivity, aby co nejvíce eliminovala pocity izolace svých lidí, je vidět, že se mnozí zaměstnanci už na návrat do kanceláří těší, společnost kolegů jim po tak dlouhé době již chybí,“ říká Jonathan Appleton a dodává: „Jsme optimističtí, věříme, že v průběhu léta se podaří v kancelářích naběhnout na původní nastavení a využívání.“
Obor podnikových služeb svým lidem tradičně nabízí velkou flexibilitu. Ještě před pandemií mělo možnost přes 80 % zaměstnanců alespoň částečně pracovat z domu. Z aktuálního průzkumu Working from Home společnosti Colliers vyplynulo, že 65 % zaměstnanců v regionu střední a východní Evropy má zájem pracovat v kanceláři více než 3 dny během běžného pracovního týdne, pouze pětina zaměstnanců má zájem o práci z domova z větší části pracovního týdne.

O ABSL
ABSL (Association of Business Service Leaders in the Czech Republic) je organizace sdružující společnosti působící v segmentu sdílených podnikových služeb, který představuje silný zdroj zaměstnanosti v České republice. ABSL vznikla v roce 2013 s cílem podporovat společnosti z oblasti podnikových služeb, sdílet best practises a pomáhat s rozvojem aktivit svých členů i jiných subjektů působících v tomto segmentu. Zároveň ABSL poskytuje podporu zahraničním investorům, kteří chtějí v ČR zřídit svá centra podnikových služeb. V současnosti v ČR působí více než 310 center zaměstnávajících 120 000 lidí. Více informací naleznete na www.absl.cz.

(tz)

Slovo ke dni

  • Oteplování prospěje ekonomice

    Společnost Deloitte v ČR spočítala, že česká ekonomika na změně klimatu vydělá. V případě „nejteplejšího scénáře“ vzroste HDP na osobu kumulovaně do konce století až o čtvrtinu. Někdo na tom prodělá,  jiný vydělá. Profitovat z toho mají země, které hospodaří v chladnějších klimatických pásmech, naopak škody utrpí na jihu. Klesat budou například náklady na zimní období, a to zvláště na vytápění. To ostatně pociťujeme už řadu let, kdy se u nás topná sezona zkracuje a třeskuté mrazy bývají stále vzácnější. Na druhou stranu musíme se vyrovnat s tím, že dál porostou ceny energií v důsledku omezování uhlíkové stopy. Jak vidno, nic není ani černé ani bílé. Navíc nemůžeme si být jisti, že vlna globálního oteplování bude pokračovat tak, jak jsme si dnes naplánovali. Není vyloučeno, že dřív nebo později se trend zvrátí a my budeme bojovat s...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

pat ochr

Patentová ochrana je předpokladem úspěchu inovační strategie 12. srpen 2020

V loňském roce slavil Úřad průmyslového vlastnictví 100 let od svého založení. Již před sto lety bylo průmyslníkům a výzkumu jasné, že bez právní ochrany nových řešení a bez nejnovějších technických informací nemůže jejich business prosperovat a prosadit se ve světové konkurenci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE