INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

moser 1Jak investovat v období pandemie? Diverzifikujte a hledejte alternativy. Stabilní výnos a bezpečí prokazují během krizí investice do umění a luxusu. Neplatí to jen o dílech starých mistrů.

Týká se to například i kousků nejluxusnější české značky, Moser, jejíž křišťál je už mnoho let součástí portfolia investorů a sběratelů z celého světa.

Svět se obrátil vzhůru nohama a spolu s ním i akciové trhy. Jako zajímavá alternativa se v současné době ukazují netradiční formy investování. Vzácná umělecká díla či novodobé luxusní kousky z limitované edice si totiž svoji cenu zachovávají bez ohledu na ekonomické výkyvy. Nabízejí proto skvělou příležitost pro ty, kdo chtějí investovat, ale obávají se rizik spojených se současnou nejistotou. 

„V průběhu hospodářských krizí mají lidé tendenci vyhledávat investice, které jsou relativně bezpečné. Oblibě se tedy v časech, jako je nyní situace způsobená celosvětovou pandemií COVID19, těší investice do zlata, obrazů či jiných forem umění, mezi které se řadí rovněž investice do skla,“ popisuje analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová.

Umělecká díla navíc vykazují dlouhodobě stabilní výnosnost. „Poptávka po umění je vlivem rostoucího světového bohatství na vzestupu. Průměrný roční výnos investic do něj dle jednoho z nejznámějších indexů pro sledování výnosů z umění Sotheby’s Mei Moses od roku 1950 činí téměř 8,8 %,“ dodává Hrtúsová.

Platí to i pro nejluxusnější českou značku Moser. „Investice do našich unikátních, ručně vyráběných rytin dosahují velmi dobré výnosnosti,“ popisuje Pavel Krajčík, obchodní ředitel sklárny Moser. „Některá umělecká díla, která vydáváme v limitovaných edicích a jejichž hodnota může dosahovat i řádově milionů korun, jsou zajímavou investiční příležitostí. Zájem o ně mají především sběratelé skla, kteří ocení originální náměty a mistrovské ruční zpracování, ale i jejich uměleckou hodnotu. Jeden takový objekt může vznikat i několik měsíců a projde během výroby třeba 50 páry rukou.“ Mezi taková výjimečná díla patří v poslední době například tvorba ze série Masterpieces uměleckého rytce Tomáše Lessera, který letos získal prestižní francouzský titul rytíř Řádu umění a literatury.

Fakt, že umění mistrů nikdy neztratí svoji hodnotu, dokazuje i zkušenost z globální finanční krize v roce 2008. Zatímco akciovým trhům trvalo přibližně pět let, než znovu chytly dech, trh s uměním se otřepal mnohem rychleji a během dvou let na tom byl dokonce lépe než před krizí.
Portfolio rozložte!

Investicím do umění nahrává i fakt, že v době krize je třeba dvojnásob dbát na dostatečnou diverzifikaci portfolia. „Vůči aktivům, jako jsou akcie či dluhopisy má umění nízkou míru korelace, což z něj z hlediska diverzifikace může činit zajímavou položku portfolia,“ vysvětluje Tereza Hrtúsová.

Umění jako vhodnou investici vnímá také ekonom Aleš Rod, ředitel výzkumu z Centra ekonomických a tržních analýz: „Aktiv, do kterých je možné investovat v době pandemie, je samozřejmě široké množství. Obzvláště v těchto turbulentních časech se však ukazuje, že základní investiční pravidlo – diverzifikovat – platí obzvlášť silně. A právě z tohoto pohledu mohou být investice do aktiv jako umělecké předměty, historické artefakty nebo limitované luxusní výrobky velmi dobrým tipem.“

Investice do uměleckých předmětů či luxusního skla mají navíc jednu výhodu – jako dekorace nebo při užívání v běžném životě přináší také estetický zážitek. To potvrzuje také Aleš Rod: „Jedná se o investice, které jsou s ohledem na nižší likviditu určené spíše k dlouhodobé držbě, ovšem jejich nezpochybnitelné plus je, že narozdíl od akcií nebo finančních instrumentů mohou přinášet i estetický zážitek při denním užívání. Vyjma materiálu, nákladů na zhotovení či estetického hlediska se na zhodnocení těchto investic podílí i součin faktorů exkluzivity (limitované množství) a signalizace (demonstrativní spotřeba – identifikace se známou značkou). Z tohoto pohledu jsou například výrobky z limitovaných edic české značky Moser určitě zajímavým investičním objektem splňujícím výše uvedená kritéria“.

(tz)

Slovo ke dni

  • Oteplování prospěje ekonomice

    Společnost Deloitte v ČR spočítala, že česká ekonomika na změně klimatu vydělá. V případě „nejteplejšího scénáře“ vzroste HDP na osobu kumulovaně do konce století až o čtvrtinu. Někdo na tom prodělá,  jiný vydělá. Profitovat z toho mají země, které hospodaří v chladnějších klimatických pásmech, naopak škody utrpí na jihu. Klesat budou například náklady na zimní období, a to zvláště na vytápění. To ostatně pociťujeme už řadu let, kdy se u nás topná sezona zkracuje a třeskuté mrazy bývají stále vzácnější. Na druhou stranu musíme se vyrovnat s tím, že dál porostou ceny energií v důsledku omezování uhlíkové stopy. Jak vidno, nic není ani černé ani bílé. Navíc nemůžeme si být jisti, že vlna globálního oteplování bude pokračovat tak, jak jsme si dnes naplánovali. Není vyloučeno, že dřív nebo později se trend zvrátí a my budeme bojovat s...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

pat ochr

Patentová ochrana je předpokladem úspěchu inovační strategie 12. srpen 2020

V loňském roce slavil Úřad průmyslového vlastnictví 100 let od svého založení. Již před sto lety bylo průmyslníkům a výzkumu jasné, že bez právní ochrany nových řešení a bez nejnovějších technických informací nemůže jejich business prosperovat a prosadit se ve světové konkurenci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE