INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

RezlerováNa první pohled lákavá nabídka, a někdy zdánlivě jediné rychlé řešení, jak získat práci okamžitě a s penězi na ruku. Málokdo si v této situaci ale připustí její nevýhody a také komplikace, které mohou na dlouho ovlivnit život. Pojďme se podívat, co vám při ní hrozí.

Co je to práce na černo

Práce na černo je každá placená práce, na niž nebyla uzavřena jakákoliv pracovní smlouva, dohoda nebo vystavena faktura (pokud máte živnostenský list). Často je pracovník lákán na okamžitý nástup, peníze na ruku, někdy častěji než jednou měsíčně, vyšší výdělek za stejnou práci, než kdyby byla uzavřena smlouva.
„Výše povinných odvodů je v ČR velmi vysoká. Pokud má zaměstnanec mzdu 20 tisíc Kč čistého, náklady zaměstnavatele jsou téměř 35 tisíc. Pro podnikatele i zaměstnance tedy může být lákavé se platbě odvodů a zdanění vyhnout a o státní peníze se rozdělit. Zaměstnanec proto může mít výdělek vyšší, ale ve výsledku se to zaměstnanci a zaměstnavateli většinou vymstí,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup.

Nevýhody práce na černo

První velkou nevýhodou práce na černo je, že se vzdáváte jakékoliv jistoty. Pokud neexistuje žádná smlouva nebo dohoda, nikdy si nemůžete být jisti, že vám peníze budou vyplaceny. „Když vám zaměstnavatel odmítne dát peníze, nemáte na něj žádnou páku, jak z něj mzdu dostat. Většinou to začíná prodlužováním doby výplaty a slibem, že za pár dní dostanete zaplaceno. Po nějaké době je však jasné, že peníze už neuvidíte. Pracovali jste tedy několik týdnů, ale zůstanete bez peněz,“ říká Jaroslava Rezlerová.
Ze dne na den můžete o práci přijít, a to bez jakékoliv náhrady (nemáte nárok na odstupné, dvouměsíční výpovědní lhůtu, během které byste si mohli najít jiné zaměstnání apod.). Dokonce nedostanete ani podporu v nezaměstnanosti (pro tu je nutné být alespoň 12 měsíců během posledních dvou let zaměstnán, a odvádět sociální pojištění).

Zaměstnavatel za vás neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pokud si tedy nebudete platit zdravotní pojištění sami (od 1.1.2020 je to 1 971 Kč/měsíčně), budou vám u pojišťoven narůstat dluhy, které vás jistě jednou doženou.

S předchozím bodem souvisí i to, že doba, kdy pracujete na černo, se nezapočítává do důchodu, a tak jej budete mít nižší, než kdybyste celou dobu pracovali oficiálně.

Není za vás placeno ani nemocenské pojištění, při jakémkoliv úrazu (i pracovním) tak zůstáváte zcela bez příjmu.
Samozřejmě se vzdáváte i placené dovolené a různých bonusů, které byste měli jako legální zaměstnanci.

Co vám hrozí

Práce na černo se řadí do tzv. šedé ekonomiky a je to v podstatě trestný čin, za který hrozí vysoké pokuty nejen zaměstnavateli (až 10 milionů korun), ale i vám – až 100 000 Kč. Pokud byste se chtěli pokutě vyhnout (např. zamlčením své identity), hrozí vám postih až 200 000 Kč. „Takové riziko se rozhodně nevyplatí a je dobré se zamyslet nad všemi aspekty práce na černo,“ dodává Jaroslava Rezlerová.

O společnosti ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management®, pomáhá 400 000 klientům v 80 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků a více než 600 000 uchazečům zajistí odpovídající práci. ManpowerGroup byla v roce 2020 již pojedenácté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru.

Více informací o tom, jak vám ManpowerGroup může pomoci uspět, najdete na www.manpowergroup.com
ManpowerGroup v České republice
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2019, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.

Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz 

(tz)

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

Vladimír Mařík kopie

Motivovaní lidé neznají překážek 3. červenec 2020

Český respirátor získal evropskou certifikaci Zdá se to až neuvěřitelné. Je to ale skutečnost. Znova se potvrdilo, jak velký je potenciál lidí, co všechno dokážou a jak významně mohou zasáhnout do dějin technologií nebo třeba organizace práce. Několik desítek českých firem za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se během pandemie koronaviru spojilo, vyvinulo a začalo sériově vyrábět masku RP95-M. Respirátor, který poskytuje nejvyšší míru ochrany, navrhli na CIIRC ČVUT pro 3D tisk. Data pro výrobu si lze stáhnout zdarma s volnou licencí, maska je tak dostupná už ve více než třiceti zemích světa. Ve fyzické podobě se tento český ochranný prostředek nyní může rozšířit ještě víc, nově má totiž evropskou certifikaci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE