INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Zatímco některým segmentům ekonomiky dala pandemie covidu-19 zabrat, prodeji elektroniky se dařilo. Lidé během roku ve velkém nakupovali techniku pro home office, mrazáky na uskladnění zásob, oxymetry, sterilizátory i bezkontaktní teploměry. Hitem Vánoc pak byly elektronické dárky v podobě smartphonů, herních konzolí či elektrických zubních kartáčků. S přísunem elektrozařízení logicky roste i množství elektroodpadu, jehož sběr se letos kvůli koronaviru mírně propadl. Pro to, aby se zbavili starého elektra, ale lidé nemusejí jezdit do sběrného dvora. Stačí využít svozové či další speciální služby.

Ač si v určitých oblastech řada Čechů kvůli pandemii koronaviru trochu utáhla opasky, online prodeji elektroniky se v průběhu celého roku dařilo. Vlivem pandemie rostl zájem nejen o vybavení pro home office, domácí výuku či trávení volného času, ale také o některé specifické druhy zboží – dle dat největšího českého e-shopu Alza.cz se meziročně v řádech tisíců procent zvýšily prodeje oxymetrů, osminásobně více se prodávaly sterilizátory a zpětinásobily se prodeje bezdotykových teploměrů. „V roce 2020 rostl na Alze ve dvouciferných číslech také prodej velkých domácích spotřebičů, z nichž největší podíl připadl na spotřebiče určené ke chlazení. Během jara 2020 byl velký zájem také o mrazáky, což zřejmě souvisí s potřebou domácností uskladnit vetší zásoby potravin, které si kvůli pandemii nakupovaly,“ prozradil Tomáš Urban, ředitel nákupu a prodeje Alza.cz. Jen v prvním pololetí roku 2020 se podle analýz společnosti Shoptet zvýšil obrat e-shopů o celkových 83 miliard korun, přičemž právě elektronika se na růstu podílela celými 32 %.

S rostoucím zájmem o pořizování nové elektroniky často logicky přichází potřeba vhodně naložit se starými elektrozařízeními. Objem vyprodukovaného elektroodpadu každým rokem roste, a to jak v měřítku tuzemském, tak globálním. Podle loňské zprávy Světového ekonomického fóra představuje elektroodpad aktuálně nejrychleji rostoucí kategorii odpadů, jeho roční nárůst v současné době činí téměř 50 miliónů tun za rok a do roku 2050 by podle nejčernějších odhadů mohl vzrůst až na 120 miliónů tun ročně. Dobrou zprávou však je, že Češi si nutnost sběru a recyklace elektroodpadu uvědomují a soustavně se v něm zlepšují. „Například v roce 2019 jsme v rámci kolektivních systémů REMA vysbírali téměř 21 000 tun vysloužilého elektrozařízení, což je vůbec nejlepší výsledek v naší historii a meziroční zlepšení o celou čtvrtinu. Rok 2020, alespoň dle dat za prvních 11 měsíců roku, zaznamená drobný pokles, a to kvůli vlivu pandemie, kdy se načas uzavřely sběrné dvory a jiná sběrná místa a lidé omezili své aktivity, mimo jiné tedy i objednávky svozu odpadů ze svých domácností. Podle našich zjištění však jde pouze o posunutí v čase, neboť vysloužilé výrobky se postupně do sběrné sítě opět vracejí,“ uvedl David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů.

Další příliv elektronických zařízení do českých domácností tradičně nastal v období Vánoc, právě nejrůznější elektronika totiž patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější vánoční dárky. A ani v roce 2020 tomu nebylo jinak. „Elektronika se u nás v předvánočním období prodávala absolutně nejvíce ze všech druhů zboží. Pod stromečky putovaly hlavně mobilní telefony, herní konzole, elektrické zubní kartáčky, nositelná elektronika jako fitness náramky a chytré hodinky, holicí strojky či robotické vysavače,“ sdělil Tomáš Urban. „Největším hitem byly horké novinky, které jsou málo dostupné, tedy telefony iPhone 12, nové grafické karty a letošní generace herních konzolí – PlayStation5 či Xbox X,“ dodal s tím, že o letošních Vánocích u nakupujících bodovaly také masážní pistole a límce.

Ačkoliv předvánoční průzkumy mezi veřejností naznačovaly, že se lidé především kvůli pandemii koronaviru chystali výdaje na vánoční dárky omezit, podle Tomáše Urbana byla průměrná hodnota objednávky srovnatelná s rokem 2019. Spíše než výdaje na dárky se tak změnilo nákupní chování lidí, konkrétně rozložení vánočních objednávek. „Hlavní špičku jsme loni zaznamenali až ve druhé polovině druhého prosincového týdne, zatímco letos se vlna vánočních objednávek zvedla už od začátku prosince,“ uvedl Tomáš Urban.

Společně s novou elektronikou, která do domácnosti po Vánocích přibude, ovšem opět nastupuje otázka, jak naložit se zařízením předchozím. Pokud starší mobil, počítač či jiný spotřebič dosud funguje, nabízí se možnost posunout jej v rodině dál třeba dětem či prarodičům nebo jej nabídnout k bazarovému prodeji. „Bohužel, především mobilů se lidé jen neradi zbavují, protože jsou to předměty, které každodenně používali a mívají k nim poměrně pevnou vazbu. Čechům tak podle průzkumů leží doma v šuplících několik miliónů starých telefonů, které by se buď mohly vrátit do oběhu, a ještě pár let sloužit, nebo být odevzdány k recyklaci a ekologicky zpracovány na cenné druhotné suroviny,“ poukázal na závěr David Vandrovec.

Odevzdat vysloužilá elektrozařízení k náležité recyklaci je přitom jednodušší, než by se mohlo zdát, a to i v případě, kdy lidem schází dostatečně velké auto pro odvoz nebo v obci nemají sběrný dvůr. Pro elektroodpad s celkovou hmotností nad 10 kilogramů si mohou prostřednictvím služby Buď líný poskytované společností REMA objednat svoz zdarma přímo od svých dveří. Staré elektro a vysloužilé baterie v množství do 10 kilogramů pak lze též bezplatně zasílat prostřednictvím služby re:Balík. Zařízení zabalená do krabice označené štítkem, který po vyplnění formuláře zašle REMA do e-mailu, zdarma převezme každá pobočka České pošty.

(tz)

Slovo ke dni

  • Je nás sedm milionů online

    Sčítání lidu, které právě probíhá, ukazuje nejen na počet obyvatel České republiky a jejich vzdělání, práci a bydlení. Zároveň dává obrázek o digitální vyspělosti národa. A myslím, že se nemáme za co stydět. Ještě nebyli sečteni všichni, a už se sedm milionů dotazníků podařilo vyplnit online. Nepochybně nejméně tři čtvrtiny Čechů daly přednost počítači před sčítacím komisařem. Někdy nám připadá, že jsme zaostalí a nikdy nedoženeme vyspělý Západ. Ale to pokládám za falešnou představu, za projev z minula, kdy jsme měli sedávat v koutě a neplést se mezi „dospělé“. Jak vidno, můžeme se rovnat s nejlepšími. Nejen v digitálních dovednostech, ale i v dalších oborech, o čemž vypovídají i úspěchy našich firem v globálním konkurenčním boji. Získáme-li potřebné sebevědomí, budeme mezi prvními. My na to máme!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE