INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

chrome uFzrqNp442Strategická poloha České republiky a kvalifikovaní lidé jsou hlavními důvody, proč do ČR míří firmy z celého světa a otvírají zde svá centra podnikových či zákaznických služeb. Jejich plány nenarušil ani dramatický vývoj pandemie, zavřené hranice a nouzový stav.

V uplynulém roce tak provoz a nábor zaměstnanců zahájilo hned několik nových center, nejčastěji se zaměřením na IT, výzkum a vývoj a finanční služby.

I navzdory pandemii koronaviru nabízí Česká republika ideální podmínky pro firmy z celého světa. Dle odhadů vznikne v letošním roce jen v oboru podnikových služeb až 10 000 nových pracovních míst. Vedle nově otevřených center plánuje expanzi i 58 % firem, které v ČR již centrum podnikových služeb provozují. Nejrychleji rostou IT centra, a to meziročně o 18 procentních bodů. "Pro firmy je zajímavá zejména kombinace zdejších nákladů na pracovní sílu, dostupnosti lokality a vzdělanosti. Uplynulý rok byl pro zahájení činnosti velkou výzvou. Nábor zaměstnanců na dálku, nastavení procesů v době práce z domova či budování značky zaměstnavatele bez reálného kontaktu se zaměstnanci však nová centra zvládla skvěle. Mám radost, že jsme je mohli podpořit," říká Jonathan Appleton, ředitel oborové asociace ABSL.

Datová úložiště, produkty pro zubaře i služby v oblasti digitální transformace Své centrum výzkumu a vývoje v ČR například nedávno otevřela globální IT firma Pure Storage, která je průkopníkem v poskytování datových úložišť formou služby v multicloudovém prostředí a zákazníkům dodává datová úložiště založená na all-flash technologiích. Prahu zvolila mimo jiné pro její dobrou polohu a dostupnost kvalifikovaných lidí.

"V ČR nenabíráme jen IT experty, jako jsou vývojáři, testeři nebo produktoví manažeři, ale i obchodníky, finanční specialisty a zaměstnance na další kancelářské pozice. Kromě zkušených profesionálů přijímáme také absolventy a v kontaktu jsme i s několika technickými univerzitami, jejichž studentům nabízíme práci na částečný úvazek," říká Jacob Ringler, ředitel zdejšího výzkumného a vývojového centra, které si za sídlo vybralo pražský Karlín. Další centrum v Praze nedávno otevřel i dodavatel produktů, řešení a technologií pro zubní lékaře a ortodontisty, společnost Envista. V jejím portfoliu je 30 značek, které pokrývají až 90 % všech potřeb v oblasti zubní péče. Z Prahy poskytuje mimo jiné profesionální služby zákaznické podpory.

"Naše pražské centrum bylo vytvořeno za účelem sjednocení týmů, které jsou v současné době rozděleny v různých zemích. Právě Praha se tak stává srdcem všech našich evropských aktivit," říká Matthew McDonald, ředitel lidských zdrojů ve společnosti Envista Holdings Corporation. Centrum podnikových služeb pak nově v Praze rozjela i technologická společnost Genpact, která se věnuje projektům digitální transformace. Její centrum nyní zaměstnává 170 expertů, kteří poskytují podporu v oblasti finančních a účetních služeb všem evropským pobočkám firmy. V centru se hovoří celkem 30 různými jazyky a tým je složen z pracovníků více než 25 národností. "Prahu jsme zvolili jak pro její strategickou polohu, tak i pro zdejší stabilní podnikatelský ekosystém, vynikající infrastrukturu a přístup k širokému spektru talentů," říká Florentina Constantin, manažerka komunikace společnosti Genpact, s tím, že v průběhu letošního roku firma plánuje tým dále rozšiřovat.

Investice s vysokou přidanou hodnotou

Dobrou zprávou pro českou ekonomiku je, že roste podíl těch investic, které jsou technologicky orientované nebo navázané na výzkum a vývoj ve strategických oblastech. V loňském roce se jednalo o dokonce dvě třetiny všech investic dojednaných CzechInvestem. V předchozích letech přitom kritéria vysoké přidané hodnoty splňovala pouze pětina projektů. Mezi ně se řadí například centra sdílených služeb, technologická a IT centra, nebo i projekty, které investují do digitalizace a automatizace. "Česká republika se stává zemí inovativních služeb, které jsou plně digitalizované a poskytují tak servis zákazníkům z celého světa. Díky tomu jsou centra podnikových služeb schopna fungovat i v mimořádných situacích či krizích. Orientace na obory s vysokou přidanou hodnotou tak může posílit stabilitu české ekonomiky," říká Jonathan Appleton.

(tz)

Slovo ke dni

  • Stravenkový paušál uspěl

    Jedna z nejvíce kontroverzních věcí, které hýbaly podnikatelskou věřejností, bylo zavedení stravenkového paušálu, tedy rozšíření možností v poskytování obědů zaměstnancům. Proti byly vydavatelé stravenek a odbory. Argumentovalo se rozbitím osvědčeného systému, který léty prokázal své kvality. Příznivci paušálu poukazovali na to, že změna poskytuje více možností, zjednoduší administrativu a skoncuje s vysokými provizemi. Po dvou letech fungování se ukazuje, že čtyři z deseti firem dávají přednost stravenkovému paušálu. Zejména vyhovuje malým a středním zaměstnavatelům. Ti velcí mohou poskytnout občerstvení ve vlastních podnikových jídelnách. Ale nestalo se, že by lidé v práci přestali obědvat a raději získané finanční prostředky vydali za něco jiného. Myslím, že nynější praxe, i když možná do značné míry ovlivněná pandemií koronaviru, prokázala...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE