INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

1 Alza Češi stále častěji preferují utratit peníze u menších a lokálních výrobců než u velkých a nadnárodních firem. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet, kterou v minulém roce využívalo pro svůj e-shop 30 tisíc podnikatelů.

Ti za rok 2021 dohromady vykázali tržby dosahující 50,35 miliard korun, což je přibližně o 12 % více, než má největší hráč na českém e-commerce trhu. Pozice drobných podnikatelů tak extrémně roste. Jen mezi lety 2019 a 2021 se roční obraty u jednotlivých e-shopů zvýšily až o 213 %.

Od roku 2019, kdy e-shopaři hlásili roční obrat 16,06 miliard korun, se tak jedná o nárůst tržeb o 213 %. „Tento trend se objevil v zahraničí již před několika lety. K nám se postupně dostává a do budoucna bude posilovat. Už teď je totiž patrné, že Češi přemýšlí nejen o tom, za co své peníze utratí, ale také u koho,“ komentuje CEO společnosti Shoptet Samuel Huba.

Zajímavé je na vývoji v uplynulém roce i to, že zatímco e-commerce trh jako celek podle APEKu rostl meziročně o 14 %, podnikatelé na Shoptetu vykázali v průměru růst 28 %. „Je to dáno mimo jiné i tím, že Češi se již během pandemie naučili nakupovat u lokálních obchodníků. Je v tom jistá snaha podpořit lokální obchod, lidé neposílají peníze nadnárodním, anonymním firmám a zahraničním značkám, jako to bylo běžné v minulosti.“

Menší e-shopy nepodléhají velkým výkyvům

Stabilitu lokálních obchodníků potvrzuje i vývoj v roce 2022. Zatímco mnohé velké obchody pro masy hlásí problémy a musí propouštět, případně zeštíhlovat své portfolio, naopak menší, často úzkoprofiloví prodejci jsou mnohem odolnější a vykazují stabilní výsledky. Podle Shoptetu si udrželi v průměru růst necelých deset procent.

„Zdá se, že se do problémů dostávají největší hráči na trhu. Ti totiž mnohdy přepálili své odhady a plány. Nepřizpůsobili se současnému stavu. Tedy nejvíc se na nich odrazila akcelerující inflace, kdy část zákazníků začala šetřit. A právě tyto dopady se pak promítají do celého trhu, respektive výkyvy těch největších značně zkreslují výkonnost trhu," komentuje ředitel Shoptetu Samuel Huba aktuální výkonnost e-commerce trhu.

Za uplynulý rok přibylo Shoptetu přes 10 000 e-shopů a aktuálně jich na této platformě běží již přes 30 000. „Desetitisíce malých a středně velkých e-shopařů takové výkyvy ani pokles nezažívá,“ uzavírá Huba.

(tz)

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE