INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

prague 2543596 1280Příjezdy do České republiky ve 2. letošním čtvrtletí ve srovnání s loňskem vzrostly. A to 3,3 x. Zvýšily se také počty přenocování 2,9 x. Vyplývá to z informací Institutu Turismu, které na základě dnes vydaných dat Českého statistického úřadu vyjdou na www.tourdata.cz. Pozitivní zprávou je, že se zájem o cestování do/po ČR přibližuje době před pandemií covidu-19.

Turisté tradičně nejvíc navštěvovali Prahu (1 610 631 hostů), následoval Jihomoravský (533 120 cestovatelů) a Jihočeský kraj (351 039 návštěvníků). V Praze tvořili cizinci 73 % ubytovaných, v ostatních regionech převažovala domácí klientela.

„I v letošním 2. čtvrtletí cestovní ruch táhli domácí hosté, bylo jich skoro 62 procent. Na cestách stejně jako zahraniční turisté u nás strávili shodně 2,4 noci. Pozitivní zprávou je, že se příjezdy do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přibližují předcovidovému období. Zatímco letos za duben, květen a červen dohromady se jednalo o cca 5 milionů příjezdů, v roce 2019 to bylo cca 5,8 milionů. Ve srovnání s 2. kvartálem 2021 jsou aktuální čísla 3,3 x vyšší, vezmeme-li rok 2020, došlo dokonce k 4,9násobnému nárůstu,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Je tedy zřejmá větší chuť místních cestovat po České republice, než tomu bylo před covidem. Příjezdy zahraničních hostů ovlivňovaly stále ještě obavy z covidové situace a letecká spojení. Pro tuzemskou ekonomiku jsou přitom turisté ze zahraničí klíčoví, utrácejí zpravidla víc. Významnou roli tak hraje to, zda turisté v ČR přenocují, či ne. Zde je stále co zlepšovat. Letos ve 2. čtvrtletí hosté v ČR realizovali téměř 12 milionů přenocování, ve stejnou dobu před covidem jich ale bylo víc než 14 milionů.“   

Co se týče hostů ze zahraničí, nejvíc se v ČR letos ve 2. čtvrtletí ubytovávali Němci (521 tisíc příjezdů). Následovali návštěvníci ze Slovenska (229 tisíc), Polska (165 tisíc příjezdů) a Spojené státy (103 tisíc). Pokračoval výpadek cestovatelů z asijských zemí a Ruska.

„Kvůli pandemii covidu-19 byla loňská sezóna výjimečná pro kempy. Lidé je vyhledávali víc než dřív, příjezdů tehdy bylo 170 tisíc, v letošním 2. čtvrtletí se jednalo o 270 tisíc. Letos v červnu zájem o toto ubytování podle Asociace kempů vzrostl kvůli školním výletům a eventům (festivaly, setkání veteránů, podniků, rodin atd.). Obsazenost tak byla, ale na kratší dobu,“ říká vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček a dodává: „V červenci se vydařil týden státních svátků, plno bylo především v notoricky známých kempařských oblastech jako je jižní Morava, jižní Čechy nebo Královéhradecký kraj. Pak přišlo i zhoršení počasí, a tím se kempy vylidnily, přirovnat by se to dalo k situaci v září.“

Nejvíc turistů (70 %) se ubytovalo v hotelech. Tato zařízení zaznamenala celkem 3,5 milionů příjezdů, což je o téměř 2,7 milionů příjezdů víc než ve 2. čtvrtletí 2021. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je číslo téměř o 3 miliony vyšší. Do penzionů přijelo letos v dubnu, květnu a červnu celkem 719 529 turistů. Jde o zvýšení ve srovnání s rokem 2021 o 420 tisíc, ve srovnání s rokem 2020 dokonce o 520 tisíc. Podrobnosti a další informace budou zveřejněny na www.tourdata.cz.

(tz) 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3