INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

2022 10 07 1V prvním pololetí letošního roku byla v Česku zahájena výstavba celkem 22 713 bytů. Jde o téměř 10% nárůst oproti hodnotě 20 718 ze stejného období loňského roku. Kromě toho se mírně zvýšil také počet dokončených bytů.

V první polovině letoška jich přibylo celkem 17 403, tedy o 2,6 % více než loni, kdy jejich množství dosáhlo v prvním pololetí 16 965. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.1 Z analýzy společnosti Investown je dále zřejmé, že většina letos dokončené výstavby se týká rodinných domů. Na celkovém počtu se podílejí zhruba 63 %.

Letošní zahájená výstavba v prvním pololetí je nejvyšší od roku 1998. Od té doby bylo stavebnictví v tomto směru nejaktivnější v první polovině roku 2008, kdy bylo zahájeno celkem 21 931 bytů. Letošní hodnota je o 3,5 % vyšší. „I přestože došlo k výraznému nárůstu cen stavebních materiálů, ve stavebnictví sledujeme vysokou aktivitu, v podobě rostoucí výstavby. Předpokládáme, že rok 2022 se udrží v rekordních číslech,” komentuje Alan Pock, spoluzakladatel a CEO společnosti Investown, a dodává: “Za signifikantním, bezmála 10% meziročním nárůstem u zahájených staveb stojí aktuální stavební boom v Česku. Nacházíme se v situaci, kdy se tu za poslední roky nahromadilo velké množství projektů, které právě přecházejí do stadia realizace. V horizontu několika let to pravděpodobně přinese mírné zmírnění akutní bytové krize, která Česko trápí,“ říká Alan Pock.

Ve stavebnictví panuje nejistota

Odborníci ze společnosti Investown nicméně poukazují na to, že navzdory letošnímu výraznému nárůstu počtu zahájených bytů se české stavebnictví stále potýká s četnými nepříjemnostmi. „Sektoru stavebnictví se rozhodně nevyhýbají problémy, které v současné době trápí většinu odvětví ekonomiky. Velmi rychle se zvyšují vstupní náklady, a to kvůli rostoucím cenám jak energií, tak stavebních materiálů,“ vysvětluje Juraj Sutoris, obchodní ředitel společnosti Investown. Další složitější okolností je ve srovnání s nedávnou minulostí také financování projektů. „Rekordní úroková sazba, která v současné chvíli dosahuje 7 %, má za následek extrémně drahé úvěry, kvůli nimž je financování nemovitostí tradiční formou velmi obtížné. Usnadnit to ovšem může skupinové investování, které je dostupné v naší aplikaci. Jedná se o alternativní formu financování nemovitostí, jež má potenciál výrazně urychlit výstavbu rezidenčních i komerčních projektů. A výhodné je samozřejmě také pro samotné investory, kteří díky němu získají výnos začínající na 8,5 % p.a.,“ uzavírá Sutoris.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3