INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

grocery 1232944 1280Čtvrtina nakupujících v ČR využívá slevové akce mnohem více než v minulosti. Každý desátý Čech dříve slevové akce nevyužíval, ale v poslední době nově začal. Nejvíce je to patrné mezi muži a věkovou skupinou do 30 let. Více než polovina (57 %) oslovených respondentů uvedla, že slevové akce využívá stejnou měrou jako v minulosti.

Vychází to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou distribuční. Ta je součástí skupiny VLTAVA LABE MEDIA a zároveň největším distributorem akčních a slevových letáků v České republice.
„Výsledky průzkumu potvrzují, že v aktuální době rostoucí inflace a všeobecného zdražování se zvyšuje také obliba slevových akcí, a to napříč věkovými skupinami obyvatelstva České republiky. Pro spoustu lidí jsou slevové akce, resp. výše slev, primárním faktorem, podle něhož se rozhodují, kterou prodejnu navštíví. Platí to zejména pro čtenáře tištěných letáků, kteří díky nim mají přehled, co a kde mohou výhodně nakoupit. Ti také výrazně více využívají věrnostní karty či mobilní aplikace obchodních řetězců, než osoby, které o tištěné letáky nejeví zájem. Ukazuje se tedy, že tištěné letáky mají stále nezastupitelnou roli v nákupním chování Čechů a mohou se skvěle doplňovat s dalšími formami nabídky. Obchodníci by tuto skutečnost neměli opomíjet,“ říká Jaroslav Staněk, obchodní ředitel České distribuční.

Výběr obchodu ovlivňuje zejména vzdálenost od bydliště a slevové akce

Tři čtvrtiny respondentů navštíví během týdne 2-3 obchody, zatímco 9 % osob navštěvuje 4 a více prodejen. Každý pátý Čech navštěvuje pouze svůj oblíbený obchod, na který je zvyklý. Při výběru obchodu pro větší pravidelné nákupy hraje největší roli vzdálenost od bydliště (51 % odpovědí), spolu s aktuálními slevovými akcemi (49 %). Na třetím místě je nabízený sortiment (36 %).
Výrazné rozdíly při výběru obchodu panují mezi čtenáři letáků a těmi, kterým letáky do schránky nechodí, ani si je jinak neobstarávají. Zatímco čtenáři tištěných letáků se řídí především podle slevových akcí (55 %), pro osoby, které nejeví zájem o letáky, je rozhodujícím faktorem vzdálenost od bydliště (61 %).
Vzdálenost obchodu od bydliště je pro obě pohlaví přibližně stejně klíčová. Slevové akce jsou výrazně častěji rozhodující pro výběr obchodu u žen, všechny ostatní faktory jsou častěji důležitější pro muže (např. značka nebo velikost obchodu).

Za nákupem cestujeme v průměru 17 minut

Nejčastěji jsou lidé ochotni cestovat do obchodu pro pravidelný větší nákup v časovém rozmezí 11 až 20 minut. Pouze každý desátý člověk je za nákupem ochoten cestovat déle než 30 minut. Čtvrtina respondentů cestou za nákupem nechce trávit déle než 10 minut, častěji jsou to muži. Ženám naopak nevadí cestovat 21 až 30 minut.
Věrnostní karty jsou stále v kurzu
Alespoň jednu plastovou věrnostní kartu obchodního řetězce (např. Tesco Clubcard nebo Billa Bonus Club) využívají dvě třetiny osob. Jednu až dvě karty používá 31 % osob, více než dvě karty 36 % osob. Každý pátý respondent dříve plastové věrnostní karty využíval, ale nyní používá spíše chytrý telefon. Čtenáři tištěných letáků využívají plastové věrnostní karty výrazně více (alespoň jednu 72 % z nich) oproti lidem, kteří o tištěné letáky nejeví zájem (54 %).
Nezávislý průzkum s názvem Účinnost tištěných reklamních letáků mezi nakupujícími ČR realizovala agentura STEM/MARK v září 2022. Byl zaměřen na osoby ve věku 18-65 let, které jsou (spolu)odpovědné za nákup potravin, dalšího zboží a služeb pro domácnost. Průzkumu se zúčastnilo 1 500 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek populace České republiky podle věku, pohlaví, vzdělání, regionu a velikosti místa bydliště.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3