INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

aaea660c 2f89 3157 f123 c472ad350c7eLidé starší 50 let patří na pracovním trhu k nejohroženějším skupinám. Byť většina HR manažerů odmítá ageismus, starší pracovníci cítí, že mají oproti o generaci mladším kolegům věkový handicap. Existují ale obory, kde se mezigenerační rozdíly stírají a dochází k vhodnému prolínání zkušenosti s mladickým entuziasmem.

Jednou z oblastí, kde se věkové rozdíly stírají, je facility. „Nesegmentujeme zaměstnance na skupinu do 50 let a 50+. V našem oboru se naopak velmi cení zkušenost a praxe. Využíváme zkušeností starších kolegů, od kterých se učí ti mladší i nováčci a funguje to i naopak. Díky tomu, že používáme při práci mnoho technologií, se kterými se častěji lépe sžívají právě mladší ročníky, učí se od sebe vlastně obě skupiny navzájem. Stálým zaměstnancům nabízíme jako jeden ze základních benefitů příspěvek na penzijní připojištění. Také k tomuto benefitu aktivně šíříme osvětu, proč je důležité myslet na stáří,” říká HR ředitel OKIN FACILITY David Holeček.

Podle průzkumu Respekt institutu se diametrálně liší pohled HR manažerů a zaměstnanců 50+. Zatímco šéfové HR oddělení tvrdí, že starší lidé nejsou znevýhodňování kvůli věku, sami pracovníci starší 50 let se na to dívají opačně. Podle 88 procent z nich k takové diskriminaci v Česku skutečně dochází.

Lidé starší 50 let mají oproti mladším kolegům nesporné přednosti. Patří k nim zaměstnanecká loajalita, časová flexibilita i nízká tendence k fluktuaci. Spoléhají se také na psychickou vyzrálost a schopnost řešit problémy, díky vybudovanému materiálnímu zázemí jsou také stabilnější.

Ke slabinám současných českých zaměstnanců 50+ patří neznalost cizích jazyků a práce na počítači. Jako handicap vnímají nedostatečnou jazykovou vybavenost samotní zaměstnanci, jenom zhruba každý dvacátý z nich se domnívá, že je velmi dobře jazykově vybavený. Podle HR manažerů jsou starší pracovníci oproti mladším kolegům také méně přizpůsobiví k novým pracovním podmínkám a mají problémy akceptovat autoritu mladších nadřízených.

„Padesátníci mohou firmám nabídnout pozitivní vlastnosti jako loajalitu, stabilitu, respekt, pečlivost, ochotu odvádět kvalitní práci a přejímat odpovědnost za výsledky. Pro zaměstnavatele jsou důležitější vlastnosti než znalosti, které kandidáti na práci mají. Při hledání práce i pro starší uchazeče by mělo platit pravidlo 80/80. Lidé by alespoň z 80 procent měli vyhovovat vypsaným požadavkům a nejméně z 80 procent by daná pozice měla vyhovovat jim,” říká Honza Klusoň, šéf české a slovenské pobočky Welcome to the Jungle.

Šancí pro starší zaměstnance je kromě oboru facility i zákaznický servis. Tam je zkušenost a životní nadhled žádoucí, jelikož ostřílené zaměstnance hned tak něco nerozhodí.

(tz)

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3