INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

2023 04 28V prvním čtvrtletí letošního roku v České republice zahájilo podnikatelskou činnost 22 120 živnostníků, tedy o 2 443 více, než ve stejném období loňského roku. Zároveň svou živnost ukončilo 196 379 živnostníků, o 182 tisíc více než loni, což je důsledek zavedení povinných datových schránek. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Povinné zavedení datových schránek pro živnostníky sice vedlo k růstu počtu těch, kteří živnost ukončili, nicméně řadu lidí od podnikání to neodradilo. Za první tři měsíce začalo podnikat 22 120 osob, což je nejvíce od prvního čtvrtletí roku 2011. Povinnost zřídit si datovou schránku tak vedla k očištění živnostenského podnikání převážně od dlouhodobě neaktivních podnikatelů. Datová schránka pro ně byla komplikací, kterou kvůli nevyužívané živnosti nechtěli podstoupit, a tak radši živnostenské oprávnění zrušili,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Počet živnostníků, kteří svou činnost ukončili v posledních šesti měsících, se na celkovém počtu registrovaných živnostníků podílel pouhými 0,02 %.
Největší úbytek živnostníků Česká republika zaznamenala v průběhu února, kdy svou činnost ukončilo 103 054 osob. Po zahrnutí počtu nových podnikatelů u nás ubylo jen v únoru 96 829 živnostníků. V březnu vzniklo 7 334 živnostníků, o 1 109 více než v únoru. Podnikatelů, kteří svou činnost v březnu ukončili, je 75 841, tedy méně než v únoru, ale zdaleka nejvíce v porovnání se stejným obdobím v české historii.

Živnostníci ubyli napříč všemi kraji

Nejvíce živnostníků začalo v prvním čtvrtletí podnikat v Praze (4 509), ve Středočeském (2 877) a v Jihomoravském kraji (2 591). Nejvíce živnostníků své podnikání ukončilo rovněž v Praze (22 961), ve Středočeském (23 746) a dále v Moravskoslezském kraji (18 610).
Vzhledem k vysokému počtu zaniklých živnostníků připadl ve všech krajích na 10 zaniklých živnostníků pouze 1 nový, výjimkou je Praha, kde šlo o 2 nové živnostníky.

Příliv ukrajinských živnostníků se ustálil

V prvním čtvrtletí letošního roku se také zmírnil růst počtu ukrajinských živnostníků. Zatímco během loňského roku u nás založilo živnost průměrně 710 živnostníků ukrajinské národnosti měsíčně, letos v prvním čtvrtletí průměr tvoří již jen 475. Oproti období před ruskou invazí na Ukrajinu je to ale stále zhruba dvojnásobek. Zároveň v prvním čtvrtletí začalo podnikat 136 Rusů a 377 Slováků, v obou případech je měsíční průměr nižší než v minulém roce.

V IT zaniklo „pouze“ dvakrát více živnostníků, než jich vzniklo

Z pohledu hlavních odvětví vzniklo nejvíce živnostníků v prvním čtvrtletí ve zpracovatelském průmyslu, a to 3 087. Následovalo stavebnictví s 3 004 novými živnostníky a profesní, vědecké a technické činnosti, kde začalo podnikat 2 561 lidí. Nejvíce živnostníků s podnikáním skončilo v odvětví obchodu (61 363), ve stavebnictví (32 142) a ve zpracovatelském průmyslu (29 116).
Vzhledem k vysokému počtu zániků ubylo živnostníků ve všech odvětvích a ve většině z nich připadli na 10 zaniklých 1 až 2 noví živnostníci. Výjimkou jsou jen informační a komunikační činnosti, kde se počet živnostníků snižoval nejpomaleji. I tak však zde byl počet zaniklých dvojnásobný oproti počtu vzniklých.

(tz)

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3