INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

2023 05 10Volnočasové benefity jsou velmi populární nástroj pro odměňování zaměstnanců. Zrušení jejich daňového zvýhodnění by ale znamenalo, že je 94 % zaměstnavatelů přestane poskytovat, nebo výrazně omezí jejich objem. Bude to mít negativní dopad na státní rozpočet, což je v přímém rozporu se zveřejněnými propočty ministerstva financí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy uskutečnila Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS) v květnu letošního roku.

Průzkumu se zúčastnilo 448 respondentů z řad zaměstnavatelů a plyne z něj, že volnočasové zaměstnanecké benefity poskytuje svým zaměstnancům téměř 90 % zaměstnavatelů. Zaměstnavatelé přispívají svým zaměstnancům na různé typy aktivit, přičemž nejvíce na oblast zdraví, sportu, kultury a rekreace. Nabídka benefitů je ale opravdu pestrá a nechybí zde ani příspěvky na vzdělávání nebo dětská tábory.

86 % zaměstnavatelů se domnívá, že jsou volnočasové zaměstnanecké benefity vhodnou součástí odměňování zaměstnanců.

Největším přínosem benefitů je podle zaměstnavatelů podpora spokojenosti a motivace zaměstnanců. Dále to, že zaměstnanci vidí, že jim zaměstnavatel dává vedle mzdy i něco navíc, ale také to, že benefity podporují zdravý životní styl a psychickou pohodu zaměstnanců.

Více než 93 % zaměstnavatelů považuje daňové zvýhodnění volnočasových benefitů za smysluplné a stejný počet respondentů tvrdí, že stát by měl volnočasové benefity daňově podporovat. Už nyní totiž zaměstnavatelé poskytují volnočasové benefity ze zisku. Když by bylo zrušeno osvobození i na straně zaměstnance, musel by zaměstnavatel z benefitů platit odvody na zdravotní a sociální pojištění, čímž by se pro něj stalo poskytování benefitů ještě nákladnější než poskytování mzdy.

V případě zrušení daňového osvobození by tak 94 % zaměstnavatelů benefity úplně zrušilo nebo by jejich rozsah a výši výrazně omezilo. Většina zaměstnavatelů by přitom zrušila zaměstnanecké benefity bez náhrady.

„V médiích se objevily propočty ministerstva financí, že zrušením daňového osvobození benefitů stát získá 1,4 mld Kč. Jenže to by platilo pouze v případě, že by zaměstnavatelé poskytovali benefity nadále nebo by je nahradili mzdou. To se však evidentně nestane. Zaměstnavatelé benefity zruší a značná část takto ušetřených peněz může skončit v podobě dividend u zahraničních matek, místo aby je mohli zaměstnanci využít na tuzemskou spotřebu a podporu ekonomiky. Stát na takovém opatření jedině prodělá,“ upozorňuje Jiří Horecký, prezident UZS.

“Volnočasové benefity dostávají ¾ všech zaměstnanců, tedy více jak 3 mil. osob. Zpětná vazba od našich členů v případě zrušení jejich daňového zvýhodnění je jasná - budou je rušit bez náhrady, protože se firmám ekonomicky nevyplatí je poskytovat. Konečný dopad na výběr daní tak bude záporný, protože z volnočasových benefitů profituje celá řada oborů jako jsou ubytovací služby, fitness centra, lékárny, knihkupectví, pořadatelé kulturních akcí a další. Apelujeme na vládu, aby zásadní rozhodnutí a ekonomické výpočty dělala na základě dat od lidí z reálné praxe, ne podle výpočtů úředníků,” dodal Jiří Horecký.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3