INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

2023 05 10Volnočasové benefity jsou velmi populární nástroj pro odměňování zaměstnanců. Zrušení jejich daňového zvýhodnění by ale znamenalo, že je 94 % zaměstnavatelů přestane poskytovat, nebo výrazně omezí jejich objem. Bude to mít negativní dopad na státní rozpočet, což je v přímém rozporu se zveřejněnými propočty ministerstva financí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy uskutečnila Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS) v květnu letošního roku.

Průzkumu se zúčastnilo 448 respondentů z řad zaměstnavatelů a plyne z něj, že volnočasové zaměstnanecké benefity poskytuje svým zaměstnancům téměř 90 % zaměstnavatelů. Zaměstnavatelé přispívají svým zaměstnancům na různé typy aktivit, přičemž nejvíce na oblast zdraví, sportu, kultury a rekreace. Nabídka benefitů je ale opravdu pestrá a nechybí zde ani příspěvky na vzdělávání nebo dětská tábory.

86 % zaměstnavatelů se domnívá, že jsou volnočasové zaměstnanecké benefity vhodnou součástí odměňování zaměstnanců.

Největším přínosem benefitů je podle zaměstnavatelů podpora spokojenosti a motivace zaměstnanců. Dále to, že zaměstnanci vidí, že jim zaměstnavatel dává vedle mzdy i něco navíc, ale také to, že benefity podporují zdravý životní styl a psychickou pohodu zaměstnanců.

Více než 93 % zaměstnavatelů považuje daňové zvýhodnění volnočasových benefitů za smysluplné a stejný počet respondentů tvrdí, že stát by měl volnočasové benefity daňově podporovat. Už nyní totiž zaměstnavatelé poskytují volnočasové benefity ze zisku. Když by bylo zrušeno osvobození i na straně zaměstnance, musel by zaměstnavatel z benefitů platit odvody na zdravotní a sociální pojištění, čímž by se pro něj stalo poskytování benefitů ještě nákladnější než poskytování mzdy.

V případě zrušení daňového osvobození by tak 94 % zaměstnavatelů benefity úplně zrušilo nebo by jejich rozsah a výši výrazně omezilo. Většina zaměstnavatelů by přitom zrušila zaměstnanecké benefity bez náhrady.

„V médiích se objevily propočty ministerstva financí, že zrušením daňového osvobození benefitů stát získá 1,4 mld Kč. Jenže to by platilo pouze v případě, že by zaměstnavatelé poskytovali benefity nadále nebo by je nahradili mzdou. To se však evidentně nestane. Zaměstnavatelé benefity zruší a značná část takto ušetřených peněz může skončit v podobě dividend u zahraničních matek, místo aby je mohli zaměstnanci využít na tuzemskou spotřebu a podporu ekonomiky. Stát na takovém opatření jedině prodělá,“ upozorňuje Jiří Horecký, prezident UZS.

“Volnočasové benefity dostávají ¾ všech zaměstnanců, tedy více jak 3 mil. osob. Zpětná vazba od našich členů v případě zrušení jejich daňového zvýhodnění je jasná - budou je rušit bez náhrady, protože se firmám ekonomicky nevyplatí je poskytovat. Konečný dopad na výběr daní tak bude záporný, protože z volnočasových benefitů profituje celá řada oborů jako jsou ubytovací služby, fitness centra, lékárny, knihkupectví, pořadatelé kulturních akcí a další. Apelujeme na vládu, aby zásadní rozhodnutí a ekonomické výpočty dělala na základě dat od lidí z reálné praxe, ne podle výpočtů úředníků,” dodal Jiří Horecký.

(tz)

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3