INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
Roste zpracovatelský průmysl nebo služby, naopak energetika, těžba surovin nebo stavebnictví si pohoršily. Oživení světové ekonomiky prospívá především zpracovatelskému průmyslu a službám, naopak energetika, těžba surovin a stavebnictví si v období končící globální recese spíše pohoršily. Ukázala to Finanční analýza podnikové sféry za 1. pololetí 2010 připravená Ministerstvem průmyslu a obchodu. Svoje výsledky a finanční zdraví teď můžou s nejlepšími firmami nebo s průměrem za odvětví srovnat všechny podniky online na stránkách ministerstva www.mpo.cz/cz/ministr-a-ministerstvo/ebita/

"Dobrá kondice se rychle vracela především zpracovatelskému průmyslu, který patří k odvětvím nejcitlivějších na vnější vlivy. Je výrazně závislý na zahraniční poptávce a působí tedy na velmi konkurenčním trhu, přes který k nám předtím světová krize pronikla," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Podle ministra Kocourka tím ovšem výsledky Analýzy zároveň potvrzují vysokou citlivost a zranitelnost zpracovatelského průmyslu vůči externím vlivům.

Naproti tomu energetika, těžba surovin a stavebnictví zaznamenaly v 1. pololetí 2010 výrazné zhoršení. Firmy tu totiž podnikají převážně na domácím trhu, a jsou tedy s vnějším světem svázané daleko méně. "V roce 2009, tedy v době recese, přitom byla situace přesně opačná – efektivnost zpracovatelského průmyslu se výrazně propadla, zatímco energetika, těžba surovin a stavebnictví jakoby žádnou krizi nevnímaly," dodal ministr Kocourek.

Ve stavebnictví se v roce 2010 už začala projevovat úsporná opatření vlády. Znamenalo to pokles objemu veřejných zakázek a také tlak na snižování cen. Také energetika měla v době krize v roce 2009 příznivější příjmy než v roce 2010. Ve službách si dlouhodobě vedou velmi dobře společnosti podnikající v informačních a komunikačních technologiích.

Benchmarkingový diagnostický systém finančních indikátorů dostupný na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu slouží k identifikaci hlavních předností firmy i nejpalčivějších problémů, které pomůže odhalit, a tím představuje prvním krok k jejich řešení. Je východiskem pro formování a určení podnikové strategie. Diagnostika je výsledkem spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu s Vysokou školou ekonomickou. Datovou základnu pro srovnání tvoří statistická data ČSÚ a výpočty Ministerstva průmyslu a obchodu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3