INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem
Roste zpracovatelský průmysl nebo služby, naopak energetika, těžba surovin nebo stavebnictví si pohoršily. Oživení světové ekonomiky prospívá především zpracovatelskému průmyslu a službám, naopak energetika, těžba surovin a stavebnictví si v období končící globální recese spíše pohoršily. Ukázala to Finanční analýza podnikové sféry za 1. pololetí 2010 připravená Ministerstvem průmyslu a obchodu. Svoje výsledky a finanční zdraví teď můžou s nejlepšími firmami nebo s průměrem za odvětví srovnat všechny podniky online na stránkách ministerstva www.mpo.cz/cz/ministr-a-ministerstvo/ebita/

"Dobrá kondice se rychle vracela především zpracovatelskému průmyslu, který patří k odvětvím nejcitlivějších na vnější vlivy. Je výrazně závislý na zahraniční poptávce a působí tedy na velmi konkurenčním trhu, přes který k nám předtím světová krize pronikla," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Podle ministra Kocourka tím ovšem výsledky Analýzy zároveň potvrzují vysokou citlivost a zranitelnost zpracovatelského průmyslu vůči externím vlivům.

Naproti tomu energetika, těžba surovin a stavebnictví zaznamenaly v 1. pololetí 2010 výrazné zhoršení. Firmy tu totiž podnikají převážně na domácím trhu, a jsou tedy s vnějším světem svázané daleko méně. "V roce 2009, tedy v době recese, přitom byla situace přesně opačná – efektivnost zpracovatelského průmyslu se výrazně propadla, zatímco energetika, těžba surovin a stavebnictví jakoby žádnou krizi nevnímaly," dodal ministr Kocourek.

Ve stavebnictví se v roce 2010 už začala projevovat úsporná opatření vlády. Znamenalo to pokles objemu veřejných zakázek a také tlak na snižování cen. Také energetika měla v době krize v roce 2009 příznivější příjmy než v roce 2010. Ve službách si dlouhodobě vedou velmi dobře společnosti podnikající v informačních a komunikačních technologiích.

Benchmarkingový diagnostický systém finančních indikátorů dostupný na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu slouží k identifikaci hlavních předností firmy i nejpalčivějších problémů, které pomůže odhalit, a tím představuje prvním krok k jejich řešení. Je východiskem pro formování a určení podnikové strategie. Diagnostika je výsledkem spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu s Vysokou školou ekonomickou. Datovou základnu pro srovnání tvoří statistická data ČSÚ a výpočty Ministerstva průmyslu a obchodu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Stát proti soukromé osobě: opět prohrává

    I když vládě Andreje Babiše nelze upřít velkou snahu ochránit Českou republiku před důsledky nákazy koronavirem a co nejméně poškodit ekonomiku, výsledek není uspokojivý. Právnické a fyzické osoby ukazují, že mohou jednat lépe, rychleji, operativněji, účinněji. To jsem si znovu uvědomil, když jsem četl zprávu o webové aplikaci s přehledem volných míst na očkování proti COVID-19. Vytvořil ji programátor Marek Sušický s kolegou poté, co dlouho sledoval nečinnost a nemohoucnost státu. Platforma slouží veřejnosti už měsíc a sklízí zasloužený potlesk. Uvádím jen jeden konkrétní příklad, ale člověk by jich jistě našel víc. Prostě platí, že soukromá iniciativa lidí tvoří obrovskou sílu, kterou by měla naše společnost lépe využívat. Jsem přesvěčen, že méně restrikcí, omezování  a zasahování do běžného života občanů nepředstavuje správou cestu k...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

EON EG 2017 107  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

karabec 2

Rozhodčí řízení jako efektivní způsob řešení sporů o doménová jména 4. únor 2021

Stálý Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky působí jako nezávislý orgán pro rozhodování sporů nezávislými rozhodci podle předpisů o rozhodčím řízení (dále jen „Rozhodčí soud“). Tento Rozhodčí soud je mimo jiné také sudištěm pro spory o doménová jména .cz, přičemž řešení těchto sporů Rozhodčím soudem probíhá v současné době na základě Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz a Pravidel alternativního řešení sporů, která jsou v platnosti od 25. 5. 2018.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE