INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Týden 26. září – 30. září 2011 v ekonomice: Německý parlament schválil rozšíření pravomocí EFSF. Důvěra v českou ekonomiku nadále klesá. Americké HDP za 2. čtvrtletí revidováno směrem vzhůru na 1,3 %. Nejnižší nezaměstnanost v Německu od sjednocení země.

Konec září přinesl velké množství událostí, když prim hrála politická rozhodnutí na úkor makrodat. Začátek týdne se nesl v optimistickém duchu, který se v jeho průběhu postupně vytrácel. Několik dalších zemí eurozóny, např. Finsko a Německo, schválilo rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF). To, že v německé dolní komoře parlamentu projde prohloubení kompetencí EFSF, bylo zřejmé již před samotným hlasováním, a tak trhy reagovaly na tuto událost jen omezeně. Zveřejněná data z ekonomiky dopadla smíšeně. Pozitivně překvapily údaje o nezaměstnanosti z Německa i z USA. Negativně naopak skončily indikátory důvěry.

Na výsluní zájmu zůstává i nadále Řecko, nad kterým znovu visí Damoklův meč bankrotu. Do Athén se po vynucené pauze vrátili zástupci Troiky (Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise), aby posoudili, zda Řecko plní podmínky pro přiznání další části finanční pomoci. S nadšením uvítali zástupce především státní zaměstnanci, kteří zablokovali vstup do budovy ministerstva financí a jednání mezi věřiteli a řeckým ministrem financí Venizelosem tak muselo proběhnout jinde. Hlavní požadavek představitelů Troiky lze vyjádřit slovy šetřit, propouštět a privatizovat. Nelze se tedy divit tomu, že je Troika v Řecku tak populární. Z makroekonomického pohledu je situace v zemi kritická. Míra nezaměstnanosti již přesahuje 16 %, růst HDP je záporný a oproti loňskému roku se očekává propad ekonomiky kolem 6 %. Německá kancléřka A. Merkelová dokonce poprvé veřejně připustila možnou insolventnost Řecka. Ta se zdá z dnešního pohledu nevyhnutelná. Otázka už tak nezní či k bankrotu dojde, ale kdy a hlavně jak.

Obchodování s korunou bylo částečně narušeno středečním státním svátkem, který rozdělil pracovní týden na dvě poloviny. V té první měla koruna vůči euru tendenci posilovat, když během úterý vytvořila týdenní maximum a testovala hranici 24,40 EUR/CZK. Ve středu se vrátila zpět nad hranici 24,50 EURCZK a tam se obchodovala po zbytek týdne. V pátek kolem 14:30 se na mezibankovním trhu jedno euro prodávalo kolem 24,75 koruny. Vůči dolaru bylo obchodování o poznání volatilnější. Česká měna si rychle připsala zisky kolem 50 haléřů na jednom dolaru a vrátila se k hranici 18 USD/CZK. Během čtvrtečního odpoledne a pátku však začala koruna opět oslabovat. Vůči polskému zlotému naše měna neúspěšně testovala rekordní úrovně z minulého týdne a krátkodobě se přiblížila k hranici 5,50 PLN/CZK.

Domácí ekonomický kalendář byl prázdný a zajímavějších dat se dočkáme teprve v příštím týdnu. Za pozornost stálo pondělní zveřejnění konjunkturálního průzkumu. Celková důvěra v domácí ekonomiku se v září meziměsíčně opět snížila, a to o 2,4 bodu. Meziročně, oproti září 2010, došlo k propadu indikátoru o 4,7 bodu. Výsledky průzkumu svědčí o prohlubujícím se pesimismu ohledně budoucího vývoje domácího hospodářství. Ten však nepanuje pouze mezi domácími spotřebiteli, ale je patrný v celé Evropě.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3