INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

ovusSpolečnost OVUS – podnik živočišné výroby ve Slaném-Kvíci, která je jedním z největších tuzemských producentů i zpracovatelů vajec, připravuje pro své stávající i nové odběratele stále nejednu novinku. Podobně jako firmy ve skupině GASCONTROL GROUP se OVUS od okamžiku začlenění do ní před čtyřmi lety vydal cestou modernizace, využívání nejnovějších technologií, nepřetržitých inovací, a tím také posilování své konkurenceschopnosti. S jakými novinkami přišel v uplynulých měsících a co nového připravuje, bylo hlavními tématy rozhovoru s jednatelem společnosti Ing. Tomášem Milichem:



Jak jsou akcionáři mateřské firmy konsorcia – GASCONTROL, společnost s r. o. – naklonění podporovat rozvoj drůbežářské výroby, v tomto případě kompletního cyklu produkce vajec od výběru a chovu nosnic až po řízenou snášku v obohacených klecových systémech pomocí moderní techniky a nových technologií, když GASCONTROL působí především v energetice a plynárenství?

Vážím si toho, že i když akcionáři řeší jiné priority, myslí současně na nedobrý stav českého zemědělství. Podpora investic do naší modernizace a rozvoje OVUS je vlastně praktickým krokem mateřské firmy i skupiny ke zvýšení kondice tohoto odvětví.

IMG 8128Jedné z novinek, o níž budeme hovořit, předcházela geniální myšlenka zkusit i jiné alternativy chovu nosnic počínaje výběrem netradičních plemen. Zúčastnil jste se s Milanem Slavíkem, vedoucím farmy na Těhuli a u Smečna, dokonce největšího drůbežářského veletrhu v americké Atlantě...

Ano, skutečně jsme byli na veletrhu International Production & Processing Exo v Atlantě a důvod byl prozaický. Než jsme se pustili na naší farmě do nových modernizací, navštívili jsme nejprve podobné provozy v zahraničí, například v Německu, Belgii, Nizozemsku i Turecku, abychom neobjevovali, co již existuje, a prohlídkami a konzultacemi pochytili co nevíce informací kolem technologií chovu, provozování tzv. obohacených klecí a jiných technologií, které přibližují snášku vajec více k farmářskému systému. Proto i Atlanta. Spolu s tím jsme chtěli odstartovat projekt nového stylu chovu s využitím vědeckých poznatků o genetice a jiné projekty, pro což je právě zmíněný veletrh v Atlantě jedinečný.

Co vás tam nejvíce inspirovalo?

Setkali jsme se z řadou dodavatelů hybridních kuřat s vynikajícími vlastnostmi, které se navíc na evropský kontinent zatím nedodávají. Mnohá setkání a získané informace byly pro nás velice zajímavé a člověk si uvědomil, že po takovýchto poznatcích by v evropském prostoru pátral pracně řadu měsíců či marně.

A výsledek cesty?

Dnes již mohu mnohé prozradit, protože o řadu novinek jsme trh obohatili. Například o dodávku zatím omezené edice tmavě hnědých, jemně modře a zeleně přírodně zbarvených vajec od nosnic, jež původně chovala indiánská populace v Chile na jihoamerickém kontinentu.

Jaký je zájem o tuto novinku?

Překvapilo nás, že nebývalý, a to i přesto, že zájemce za ni zaplatí mnohem více než za běžná vejce. Nejdříve jsme si zájem vyzkoušeli v naší prodejně v areálu podniku a po dobrém začátku jsme původem chilská vejce nabídli na trh jako specialitu.

Můžete zmínit alespoň některé významné odlišnosti, s nimiž se spotřebitel setká?

Zmíněná hnědá vejce, která mají nižší a déle trvající snášku, jsou velmi oblíbená ve špičkových londýnských restauracích pro hustý a nádherně zbarvený žloutek i bohatou lahodnou chuť umožňující zvýraznění řady špičkových receptů. Modrá a zelená vejce mají pevný kulatý žloutek syté barvy a plnou krémovou chuť, obsahují méně cholesterolu a jsou doslova „k sežrání“ v jakékoli úpravě. A co je ještě zajímavé, jsou přirozeným antioxidantem. Jistě proto stojí za vyzkoušení.



Proč zrovna toto jihoamerické plemeno?

Byla to spíše shoda mnoha náhod, protože z chovatelského hlediska je toto plemeno u nás i v Evropě spíše raritou. Ale když jsme se již rozhodli zavést vedle tradičního velkochovu jinou z alternativ, ať již z hlediska způsobu ustájení, druhu krmení aj., upřednostnili jsme díky kontaktům z veletrhu v Atlantě opravdovou chovatelskou novinku, která tady nikde není.

Kromě vajec s chilským genetickým původem jste přišli i s dalšími. Mám na mysli vejce Moravia a Farmářský výběr...

Pod značkou Moravia a Farmářský výběr dodáváme tradiční česká vejce s typicky krémovou skořápkou, a co je podstatné, je to výsledek jedinečného podestýlkového chovu za přístupu denního světla, s možností volného pohybu nosnic v halách, kde mohou hrabat, hřadlovat, a jde tedy o vejce, jež slepice snášejí s vyšší životní pohodou. Moravia je ryze české plemeno známé našim babičkám. V případě Farmářského výběru jde o vejce od tří plemen nosnic, která byla tradičně chována na českých dvorcích. V balení po šesti kusech jsou tato plemena zastoupena vždy dvojicí vajec.

Aby byl výčet úplný, zbývá připomenout ještě nový provoz várny vajec, kde je řada technologických novinek, ať již zhotovených pro vás na klíč, případně díky šikovnosti vašich lidí či partnerských firem. Čím začít?

Do nové várny jsme investovali více než tři desítky milionů korun. Je to nejmodernější provoz svého druhu ve střední a východní Evropě, ve kterém jsme s to uvařit, oloupat a v době Velikonoc či pro objednávky tzv. piknikových vajec zpracovat kolem tří milionů vajíček. A to jak pro velké odběratele, například výrobny lahůdek, tak pro malé spotřebitele.
    Vejce jsou ukládána až do pěti různých druhů láku, což umožňuje naše vlastní technologie. Moderní balicí stroj dokáže zhotovit nejen velká balení, ale i malá, třeba jen pro dvě, tři vejce ve stylu dětských svačinek do školy. A protože nová várna disponuje dostatečnou kapacitou, bude moci po zkušebním provozu nabídnout své služby i jiným českým chovatelům slepic.Tím bude nové zařízení plně využito.

rozmlouval Jiří Novotný
www.ovuspraha.cz




Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3