INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

m OCL 102017 238Hostem listopadového setkání Klubu lídrů v historických prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba byl český podnikatel, zakladatel developerské společnosti Passerinvest Group pan Radim Passer. V rozhovoru nám prozradil nejen to, jak se na začátku 90. let rozjížděla developerská firma, ale i to, jak se mu podniká s vírou.

Je to již 20 let, co Agentura Helas prostřednictvím svých projektů sdružuje a podporuje podnikatele a podnikatelky, kteří jdou za svým snem a jsou příkladem pozitivního podnikání a lidského přístupu k němu. „V rámci našich projektů jsme zjistili, že čím dál častěji se setkáváme s malými a středně velkými českými firmami. To nás inspirovalo realizovat ve spolupráci s naším odborným garantem CRIF – Czech Credit Bureau malý průzkum, který by odhalil, kolik v České republice funguje velkých firem v rukách ryze českých majitelů, bez zahraničního kapitálu. Došli jsme k číslu 1106, což nás motivovalo k tomu, že chceme tyto velké české firmy podporovat a oceňovat za to, že se jim v konkurenci zahraničních společností daří dosahovat úspěchů, které leckdy překračují region jejich působení. To vše pod myšlenkou Budujeme Hrdé Česko,“ říká Helena Kohoutová, majitelka Agentury Helas a zakladatelka projektu Ocenění Českých Lídrů. 

Během letošního roku se celý tým projektu Ocenění Českých Lídrů setkal se zhruba 900 majiteli velkých tuzemských společností. Díky tomu zjistil, kdo jsou čeští lídři. Jde obvykle o výrobní firmy, 60 % z nich má rodinný charakter a 80 % se věnuje i exportu. „Spojuje je také určitá filozofie, odvaha jít dál, neustále se posouvat kupředu, chuť překonávat překážky a problémy,“ doplňuje Helena Kohoutová.

Příkladem podnikatelského úspěchu a lidského přístupu k podnikání je i Radim Passer, který přijal pozvání na letošní poslední setkání Klubu lídrů. Jeho cesta k podnikání je velmi zajímavá a rozhodně se nedá říci, že stát se podnikatelem byl jeho dětský sen. „Od malička jsem chtěl být profesionálním fotbalistou. Vyrůstal jsem v době komunistické nesvobody a takovým únikem do lepšího světa pro mě byl sport,“ vzpomíná Radim Passer, který se s námi podělil o své podnikatelské začátky.

Ty sahají ještě do doby před Sametovou revolucí, do doby, kdy studoval na Českém vysokém učení technickém. „Vzhledem k tomu, že moje studijní nasazení nebylo stoprocentní – za sedm let studia jsem se dostal do třetího ročníku, dali mi rodiče poměrně jasně najevo, že mne v mém ‚studiu‘ již nemíní dále finančně podporovat,“ říká Radim Passer, který tak byl nucen si přivydělávat na různých brigádách, což ho ale po nějaké době přestalo bavit. A tak se pustil do vlastního podnikání. Začal si tedy přivydělávat obchodováním s různým zbožím. „Dalo by se to shrnout tak, že jsem sháněl a nakupoval zboží zemí z RVHP a snažil jsem se je prodávat turistům ze zemí OECD,“ popisuje své podnikatelské začátky Radim Passer.

Díky svému obchodování se začínající podnikatel Radim Passer dostal do kontaktu s Čechy žijícími v Německu, což mu postupem času otevřelo cestu do developerského byznysu. Poté, co strávil nějaký čas ve firmě zabývající se nákupem a prodejem nemovitostí, rozhodl se osamostatnit. „Vždy jsem tíhnul více k projektům než k obchodování s nemovitostmi. Mým snem bylo stavět domy nebo alespoň rekonstruovat ty stávající. Z tohoto úhlu pohledu pro mě bylo na konci roku 1991 ideálním řešením osamostatnit se,“ říká Radim Passer s tím, že rozjezd podnikání na začátku 90.let nebyl pro něj tak složitý, jak by se mohlo zdát. A to i když začal podnikat v oboru, který český trh do té doby neznal.

V řadě věcí se společnost Passerinvest Group stala průkopníkem. „V roce 1992 jsme jako první začali prodávat byty do osobního vlastnictví. Tedy ještě dřív, než byl v tehdejším Československu přijat zákon o spoluvlastnictví bytových jednotek,“ vzpomíná Radim Passer s tím, že asi prvních pět projektů realizovala jeho společnost tímto stylem na pražských Vinohradech. Následovala první kancelářská budova v Praze na Vinohradech. To bylo v době, kdy odstartovaly práce na první etapě projektu BB Centra na pražské Brumlovce, který je dodnes jedním z největších projektů Passerinvest Group.

V životě Radima Passera hraje velikou roli víra v Boha, která mu, jak sám říká, pomáhá i v podnikání. Například při vybírání zaměstnanců a spolupracovníků. Jako nevěřící prý poměrně často dělal při výběru lidí poměrně zásadní chyby, což se později projevilo. Od přelomu let 1999 a 2000, tedy poté, co přijal Ježíše Krista, se to změnilo. „Řečeno křesťanskou terminologií, vybírám lidi na kolenou. To znamená, že se modlím k Bohu, aby mi dal modrost přijmout ty správné lidi zejména na klíčové pozice,“ vysvětluje Radim Passer a doplňuje, že proměna, kterou před zhruba sedmnácti lety prošel, kladně ovlivnila i další aspekty jeho byznysu. Zpětná vazba od klientů a dodavatelů je totiž velmi pozitivní. „Důvěřují nám, nevěří, že bychom udělali něco špatně. Člověk s vírou totiž jedná tak, aby se nezpronevěřil křesťanským zásadám. Sám osobně to, že jsem přijal Ježíše Krista, považuji za bezkonkurenčně nejlepší rozhodnutí, které jsem v životě udělal,“ dodává.
Jako správný lídr má Radim Passer pro sebe a svou firmu vizi do budoucna. V jeho oboru to totiž ani jinak nejde. „Náš obor podnikání je založen na dlouhodobém přemýšlení. Realizace některých projektů od prvního nápadu po konečnou kolaudaci budovy a její uvedení do provozu trvá někdy 10 až 12 let. A to chce nejen notnou dávku trpělivosti, ale také myslet na to například při plánování cash-flow,“ říká Radim Passer.

A co tedy Passerinvest Group plánuje do budoucna? Tím primárním cílem je dokončit projekt pražského BB Centra, který Radim Passer nechápe již jen jako developerský, ale také jako investiční. V roce 2013 totiž vedení firmy přijalo strategické rozhodnutí začít zpět odkupovat budovy, které v minulosti prodalo. Těch bylo devět, v tuto chvíli dokončuje firma akvizici šesté z nich. „Kromě BB Centra máme další projekt na pražských Roztylech. Uvažujeme také o tom, že bychom v prostoru mezi Roztylami a BB Centrem mohli plánovat další aktivity tak, abychom z této lokality udělali atraktivní část města,“ prozrazuje Radim Passer. Pokračovat bude i ve filantropických projektech, za kterými stojí. Jedním z nich je křesťanská organizace Maranatha, které pomáhá v realizaci projektů spojených s misiemi a evangelizací v různých částech světa. Maranatha, která nedávno oslavila 15 let existence, je aktivní v 50 zemích světa, na všech kontinentech kromě Antarktidy.
Tak, jako je pro Radima Passera důležitá vize pro něho samého i pro jeho firmu, měla by být podle něj důležitá i pro naši politickou reprezentaci. „V současné době panuje v Evropě taková situace, která nám nabízí řadu příležitostí stát se sebevědomou a prosperující zemí. K tomu, abychom je dokázali využít, potřebujeme schopné politiky s vizí. A těch je v současné době nedostatek, což nás velmi limituje,“ míní jeden z českých lídrů, kterým Radim Passer bezesporu je.

Po skončení velmi inspirativního povídání s panem Radimem Passerem následovala v rámci našeho klubového setkání ochutnávka vína z rodinného vinařství Maláník – Osička, kterou nás provedl sám spolumajitel vinařství Vladimír Osička. Pro „nevinaře“ byl připraven koktejl z kuchyně Zátiší Catering, které se postaralo i o občerstvení. Ochutnat bylo možné také koňaky Rémy Martin. Osvěžit jsme se mohli také vodou AquaAngels. Příjemnou atmosféru listopadového setkání podpořily vonné oleje značky Bewit.love.

Projekt OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ, je určen ryze českým firmám splňující nastavená pravidla. Projekt volně navazuje na Ocenění Českých Podnikatelek a cílí na velké firmy, které jsou vlastněné ze 100 % českými občany. Společným jmenovatelem obou projektů je zachování pravidel, způsob hodnocení, rating a scoring, který garantuje prestižní mezinárodní společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Vzniká tak podnikatelský prostor, ve kterém jsou sdruženy výhradně české firmy podnikající transparentně s výbornými ekonomickými výsledky a vynikajícím ratingem a scoringem. To vše propojuje myšlenka zakladatele BUDUJEME HRDÉ ČESKO, ke které se přidala řada významných institucí a organizací. Čeští lídři se potkávají v Klubu LÍDRŮ, pořádaném Helas New Encounters Club. Více informací o projektu najdete na www.oceneniceskychlidru.cz

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3