INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper na základě studie Startup Report 2019/2020, jejímž je partnerem, zjistila, že současná koronavirová situace v dlouhodobém horizontu ovlivní investice do českých startupů jen minimálně. Investoři (až 84 % dotázaných) i nadále plánují vkládat své prostředky do startupů. Zdá se, že k omezení investic (6,5 %) nebo změně toku peněz (9,5 %) dojde jen marginálně a dočasně.

Většina investorů se domnívá, že celého startupového ekosystému se koronakrize nedotkne, naopak ho do budoucna transformuje směrem ke kvalitnějším a životaschopnějším projektům nabízejícím lepší produkty a služby. Podle DLA Piper to souvisí i s tím, že převážná většina investorů si „své“ startupy vybírá sama. Tento typ společností je pak mnohem více flexibilnější na vyrovnání se s touto krizí, což si investoři plně uvědomují. Současná situace tak spíše vytvoří v nadcházejícím období na české startupové scéně nové příležitosti.

Nejvíce během koronakrize utrpí startupy z oblastí cestovního ruchu, gastronomie, automotive, event planning a managementu a také ryze offline produkty. DLA Piper vypozorovala jejich určité společné aspekty, a to, že „řada těchto společností byla postižena nejen samotným koronavirem a změněným chováním spotřebitelů, ale přímo konkrétními zákazy a omezujícími opatřeními vydanými státními orgány,“ řekl Miroslav Dubovský, Country Managing Partner pražské kanceláře DLA Piper.

Většina dotázaných se shoduje, že situace zasáhne především startupy v počátečních fázích jejich vývoje. DLA Piper upozorňuje na možná úskalí etablovanějších startupů, kterým může koronavirus znesnadnit plánovaný exit či snížit jejich valuaci. „Na současném trhu je značná volatilita a při existující nejasnosti ohledně správného ocenění lze očekávat, že exity se pozdrží, než budou investoři a zakladatelé lépe schopni odhadnout odpovídající cenu a vývoj dané oblasti,“ komentoval Miroslav Dubovský.

Naopak společnosti, které mohou ze stávající krize profitovat, se pohybují v prostředí e-commerce nebo se věnují vývoji online nástrojů pro práci či výuku na dálku, dále sem spadá také zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT. Tyto budou pravděpodobně moci dosáhnout i na investice v krátkodobějším horizontu, a to nehledě na fázi jejich vývoje. „Jde o perspektivní obory, které mohou mít dokonce přímý vliv na pomoc s řešením současné krize,“ dodal Miroslav Dubovský.

Kromě příznivé situace pro již probíhající investice do českých startupů Startup Report potvrdil, že se investoři nebudou bránit ani novým investicím. Necelých 94 % z nich by investovalo do projektu, který bude mít zajímavý nápad a dávat smysl, i v současném stavu, respektive v případě nastávajícího ekonomického poklesu.

DLA Piper se stala partnerem Startup Reportu již podruhé. Ročník 2017/2018 se věnoval českému startupovému prostředí optikou jeho charakteru, problémů a výzev, zatímco letošní zahrnuje i témata aktuální v této době. „Jako právníci si dobře uvědomujeme, že mít kvalitní data a informace, na nichž se dá stavět, a to zejména z této dynamické a neustále se rozvíjející oblasti startupů, je naprosto klíčové. Velice rádi jsme se proto zařadili k významným českým hráčům, kteří tuto iniciativu v letošním ročníku podpořili,“ shrnul Miroslav Dubovský.

(tz)

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE