INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Jak získat praxi během studií, jak snáze získat zaměstnání po absolvoví školy? Vhodné řešení poskytují studentům, čerstvým absolventům, ale i lidem v předdůchodovém věku stáže v podnicích, které se stávají stále oblíbenější.

V polovině ledna 2014 překročil inovativní vzdělávací projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ hranici 5000 zahájených stáží. Tím dosáhl svého původního cíle, díky úsporám v rozpočtu však bude i nadále pokračovat. Až do konce května je otevřen pro další asi tisícovku zájemců. Hlásit se tedy nadále mohou jak uchazeči, tak firmy. Ty mají ještě několik měsíců možnost vypisovat nabídky stáží, v současné době již ale pouze ty, které nepřekročí celkový rozsah 320 hodin.

„Těší nás enormní zájem o projekt i to, že získaná praxe lidem skutečně pomáhá při hledání práce. Ukončeno již bylo přes 4000 stáží, každý pátý účastník zůstal po stáži u poskytovatele zaměstnán a další pětině pak firmy nabídly externí spolupráci,“ uvádí hlavní manažerka projektu Kateřina Šímová z Fondu dalšího vzdělávání.

 

Projekt je určen především čerstvým absolventům, lidem po rodičovské dovolené, starším 50 let a dlouhodobě nezaměstnaným. Ti se mohou zaregistrovat na www.stazevefirmach.cz, kde se přihlásí ke stáži ve svém oboru a pokud se s firmou domluví, nastoupí na několikatýdenní stáž, kde si pod vedením zkušeného mentora rozšíří své odborné znalosti a získají praktické dovednosti.

Celkem se na webových stránkách projektu zaregistrovalo už 30 000 uchazečů o stáž a přes 8 200 poskytovatelů stáží.  Projekt realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí, v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Bližší informace na www.stazevefirmach.cz nebo www.facebook.com/stazevefirmach.
K dispozici je též bezplatná infolinka 800 779 977, a to v pracovní dny od 9 do 16 hodin.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3