Pokračování rozhovoru z únorového čísla. Čím vším se zabývají auditoři, kteří spolupracují s Českou společností pro jakost? Oblastí do nichž vstupují, je řada, od automobilového až po potravinářský průmysl. Jeden z těchto odborníků, Ing. Tomáš Čapek, CSc., jednatel firmy UniConsulting s.r.o., v rozhovoru přiblížil, proč je audit pro firmy důležitý, co přináší a jaké záležitosti řeší. První část rozhovoru jsme otiskli v únorovém vydání Prosperity. Dnes máte možnost dovědět se ještě více:
Hračky nás provázejí celým životem. Patří dětem, rodičům, dědečkům i babičkám. Darují se pro radost i ve snaze dítka něčemu naučit, objevovat hodnoty, ctít spravedlnost, víru v dobro jako v pohádkách. Dlouho s námi zůstávají v roli kamaráda, talismanu, i jako vzpomínka. Ač si to mnozí neuvědomují, má vhodná hračka v životě lidském svůj nezastupitelný význam.
Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářské výsledky ve své historii. Pětinásobná hodnota zisku oproti roku 2021 je i výsledkem výrazného zaměření na služby a servis klientům. Akcionářská struktura Trinity Bank zahrnuje téměř 9000 drobných českých akcionářů a podíl veškerých výnosů banky generovaných z aktiv v ČR k 31. 12. 2022 přesahuje 99 % a zbylá část pochází z aktiv v jiných státech EU. Banka navazuje na velmi úspěšnou historii Moravského Peněžního Ústavu, který byl založen v roce 1996 ve Zlíně a patřil mezi největší spořitelní družstva v ČR. V roce 2018 získal bankovní licenci a od roku 2019 operuje na českém trhu pod obchodním jménem Trinity Bank. Trinity Bank dosáhla v roce 2022 svého významného milníku – pokořila nejenom hranici 100 000 klientů, ale poprvé za svou krátkou bankovní existenci dosáhla zisku jedné miliardy korun před zdaněním. Co je základem této cesty, nastínil Dušan Benda, předseda představenstva Trinity Bank:
Když si přečtete odpovědi Cyrila Svozila, jednatele firmy AERS s.r.o., která patří do skupiny Fenix Group, hned se vám zlepší nálada. Zjistíte totiž, že se dá nad panikou a strachem, které se na nás valí ze všech stran, vyhrát zdravým rozumem, činorodostí a chutí dělat něco, co je pro lidi užitečné, co má budoucnost a co skýtá prostor pro nové až převratné technologie. A nejen v energetice, ale i v našem životním komfortu. AERS vyrábí bateriová úložiště pro domácnosti i firmy. A poskytuje i sofistikované služby k nim. S ohledem na vývoj trhu s elektrickou energií a sílící poptávku po řešeních, která dokážou zajistit dostatek elektřiny, respektive dobře s ní hospodařit, si na nedostatek práce jeho tým stěžovat nemusí:
Počasí bylo vždy zásadním faktorem při obchodování s energiemi. Není divu, že obchodníci vyžadují informace o předpovědích, které podrobně popisují, kdy a kde se očekávají významné meteorologické změny. I zdánlivá drobnost může ovlivnit ceny na energetických trzích. Jde o velký business, do něhož se úspěšně zapojila umělá inteligence. Pohled za zákulisí nám zprostředkoval projektový manažer Bohuslav Zeman z meteorologicko-technologické firmy IFYS, spol. s r.o., která provozuje Meteocentrum se službou forecasts.cloud.
Podnikat jako živnostník může být skvělý start samostatné kariéry. Začala tak cesta mnoha slavných českých firem, které si vybudovaly jméno nejen v tuzemsku, ale i za hranicemi. Jenže touží-li podnikatel po tom, aby vytvořil velký podnik, měl by podle Ing. Jiřího Jemelky, MBA, zakladatele a majitele JPF Czech s.r.o., zvolit jiný přístup k řízení.
Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.
Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:
Pokračování ...