INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Kateřina DuškováIng. Kateřina DuškováPříběh společnosti ORLING s.r.o. je naprosto mimořádný, a přece tak typický pro mnoho rodinných firem. Je postaven na světově jedinečných výsledcích českého vědce v oblasti výživy kloubů. Rozvinout se mohl jen v podmínkách obnovené demokratické společnosti. Vypráví o něm Ing. Kateřina Marie Dušková, spolumajitelka a jednatelka společnosti ORLING z Ústí nad Orlicí.

Třicet let svobodného života a podnikání poskytlo vhodnou příležitost ohlédnout se zpět. Jaké to bylo u vás?

To, co se stalo před třiceti lety, bylo úžasné. Zrovna jsem dělala atestaci z klinické biochemie a nastoupila jsem na studijní volno 19. listopadu roku 1989, pracovala jsem jako vedoucí oddělení klinické biochemie v jedné nemocnici. Už tehdy mi bylo jasné, že vývoj naší země směrem k demokracii a společnosti postavené na demokratických principech respektu k názoru a životnímu stylu druhých bude trvat dlouhá léta. Jako dítě jsem se ve Skautu potkala s mimořádnými lidmi, kteří byli nejprve vězněni v nacistických koncentračních táborech, po roce 1948 pak v komunistických vězeních či uranových dolech. Ostatně, měla jsem takové příbuzné. Všichni ti se shodovali na tom, že svoboda je stav ducha a pokora je umění přijmout sebe i druhé takové, jací jsou. Viděla jsem, jak lidé měnili své názory a postoje podle měnící se společenské situace. S manželem jsme situaci vyhodnotili tak, že největší svobodu my i naše děti budeme prožívat tehdy, pokud budeme samostatní a začneme podnikat. A právě to nám umožnila nová etapa v dějinách Česka v roce 1989. Přestěhovali jsme se do Ústí nad Orlicí, které se nám líbilo, a přes řadu problémů jsme v roce 1992 založili firmu ORLING. Začali jsme nejprve s výrobou historických bylinných likérů, měli jsme báječné staré receptury. Současně s bylinnými likéry jsme na základě otcova výzkumu vyvinuli na světě první kloubní výživu Geladrink.

Dnes jsou reklamy plné přípravků na zdravé klouby. Je pravda, že na začátku byl váš výzkum kolagenních peptidů a výrobek Geladrink?

Ano, kloubní výživa začala od Adama. Můj otec prof. MUDr. Milan Adam, DrSc., který se výzkumu revmatických chorob, pojivových tkání pohybového aparátu, a zejména kolagenu věnoval již od šedesátých let minulého století, je v tomto oboru stále světově uznávaným a citovaným vědcem. Objevil řadu věcí týkajících se biochemie a struktury kolagenu. Otec byl nejenom vědec, ale hlavně lékař. Poznal, že osteoartroza je způsobena poruchou obnovy chrupavky. Zkoušel léčit stejné stejným, tedy osteoartrozu kolagenem. Nejprve nativním neštěpeným s neporušenou trojšroubovicí neboli triplehelixem, ale to nebylo účinné. Pak zkoušel denaturovaný kolagen, tedy želatinu. To bylo lepší, ale ne zcela účinné. A potom vyzkoumal vhodnou úpravu kolagenu. Tou bylo specifické enzymatické štěpení. Následoval další průmyslový vývoj v německé firmě DGF Stoess, dnešní Gelita, se kterou otec na výzkumu spolupracoval, neboť v Československu se výrobou produktů z pojivových tkání, resp. kolagenu, nikdo nezabýval. V roce 1991 publikoval práci ověřující účinek želatiny a kolagenního hydrolyzátu u pacientů s osteoartrozou. Výsledky byly fantastické. Pacienti, kterým byl podáván kolagenní hydrolyzát, tedy kolagenní peptidy, pozitivně hodnotili výrazné snížení bolestivosti kloubů a zlepšení jejich pohyblivosti. U řady pacientů bylo možné pozorovat i ústup páteřních potíží. Zde šlo zřejmě o zlepšení osteoporózy. U mnohých pacientů došlo ke zlepšení celkového stavu a kvality jejich života. U 75 % pacientů léčených kolagenními peptidy se výchozí pohybové obtíže výrazně zmenšily. Došlo rovněž k významné redukci využívaného denního množství analgetik o 58 %. Otec měl ideu, že toto by mohlo přinést úlevu řadě lidí, neboť osteoartrozou trpí 80 % všech padesátiletých a v sedmdesáti letech je to už devět z deseti. Už tehdy měl představu, že délka života se bude prodlužovat, lidé budou déle aktivní a déle pracovat, ale osteoartroza se bude vyskytovat stále stejně. Proto na základě dlouhého výzkumu, vývoje a klinického testování vznikla v roce 1992 světově první kloubní výživa Geladrink s kolagenními peptidy, kterou jsme s manželem vyvinuli a vyrábíme dodnes.

Geladrink kombinace napojeV čem lze považovat výsledky vaší práce za unikátní?

Jedinečný je celý příběh Geladrinku. Uchopili jsme výsledky špičkového vědeckého výzkumu a vyvinuli jsme a vyrábíme na světě první kolagenní kloubní výživu. Je postavena na výsledcích výzkumu mého otce, kterému se věnoval 55 let. Já s manželem se kolagenu a později práci s kolagenními peptidy věnujeme čtyřicet let. Kolagenisti říkají, že „koho kolagen jednou přilepí, toho už nikdy nepustí“. Asi to tak opravdu je. Do prostředí výzkumu kolagenu jsem se narodila, ale chtěla jsem se z toho vymanit. Nepovedlo se, kolagen mě dokonale přilepil a nakonec nadchnul. Snažíme se co nejpoctivěji využít otcův vědecký odkaz a naše odborné znalosti ve prospěch výroby doplňků stravy, které lidem pomáhají. Doplňky stravy jako Geladrink či Calcidrink se ukázaly jako nejvhodnější forma pro komplexní a specifickou výživu pohybového aparátu. Konkurentů je dnes mnoho, ale troufám si říct, že kolagenem přilepení jsme jenom my v ORLINGu.

ORLING otvírá i novou cestu péče o pokožku, pleť a klouby. S jakými novinkami přišel v poslední době na trh a čím se odlišují od běžné produkce?

Přípravek pro péči o pokožku vyrábíme téměř 20 let a je jím doplněk stravy Dermatin ORLING. Nyní jsem objevila zajímavé látky a rozhodla jsem se vyvinout účinný doplněk stravy pro omlazení stárnoucí pleti. A to i pro sebe. Jsem už babička čtyř vnoučat a často dětem hrávám královnu ze Sněhurky, tak přeci musím být na světě nejkrásnější. Nebo ne?

Proto jsem zvolila nový způsob působení účinných látek. Nový doplněk stravy beautydrink Sedmikráska ORLING působí kaskádovitě v několika fázích. Nejprve působí antioxidanty a extrakt ze sedmikrásky, který dal tomuto doplňku stravy jméno. Je to silný antioxidant, chrání kožní buňky a kolagenní strukturu a přispívá ke zdraví pleti, vlasů a nehtů. Potom nastupují fytoceramidy. Jde o francouzské značkové a klinicky testované fytoceramidy Ceramonides, které nabízejí exkluzivní anti-aging efekt. Obnovují obsah kožních ceramidů, organických sloučenin lipidové povahy, které tělo do čtyřicátého roku věku přirozeně tvoří. Poté však tento proces přirozeně ustává a pokožka ztrácí svou lipidovou ochrannou bariéru, propouští ven transdermální vodu a vysychá. Proto je nejprve třeba tuto lipidovou vrstvu obnovit, aby zadržovala vodu v pleti. Další důležitou součástí je známá kyselina hyaluronová, tvořící jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Ta přispívá k významnému snížení hrubosti kůže a hloubky vrásek a podporuje tvorbu vlastní kyseliny hyaluronové. Tím zvyšuje hydrataci kůže a podporuje její bezjizevnaté hojení. Díky těmto čtyřem hlavním složkám každodenní užívání Sedmikrásky ORLING pleť vyhladí již za pouhých 15 dní. Současně s těmito látkami působí bioaktivní kolagenní peptidy Verisol a Gelita, které kůži vyživují od jejích nejhlubších vrstev a stimulují tvorbu mladého kolagenu typu III, čímž dodávají pokožce pevnost a pružnost, zlepšují její tonus a redukují výskyt vrásek. A další bylinné extrakty, antioxidanty a antihomocysteinové vitaminy podporují tvorbu kolagenu a chrání buněčnou i molekulární strukturu pleti, vlasů a nehtů. Tedy sedm skupin bioaktivních látek pro sedmkrát krásnější babičky, maminky, manželky a přítelkyně. Sedmikráska ORLING je takový vymazlený doplněk stravy z dílny našeho odborného týmu.

Jak se vám podniká jako ženě v České republice, co se vám líbí a co byste ráda změnila?

budova orling4Nepodnikám sama, ale s manželem, a teď už i dospělými dětmi. V Česku se podniká a žije báječně, přestože se mnoho lidí snaží to podnikatelům, a tedy i jejich zaměstnancům, ztěžovat. Jsme malá rodinná firma a zaměstnáváme 35 lidí. 60 % našich zaměstnanců u nás pracuje déle než 12 let. Jsou to lidé zkušení, rozumějí své práci a je na ně spolehnutí. Jsem hrdá na to, že máme takový skvělý pracovní tým. To se projevuje vysokou kvalitou našich výrobků, které vyvážíme do řady zemí světa. Jsem spokojená a šťastná žena, všeho, čeho jsem kdysi chtěla, jsem dosáhla a nic nepostrádám. Mám čtyři vnoučata, resp. sedm dětí, které mi říkají babičko. Toto období života považuji za to nejkrásnější. Vlastně jsem vždycky chtěla stát se milou, laskavou a moudrou babičkou podle Babičky Boženy Němcové. Měla jsem také babičky i dědečky a do života mi toho dali mnoho. Líbí se mi, když jsou lidské vztahy plné vzájemné úcty, respektu a přátelské lásky. A to je to jediné, co bych ráda změnila, nebo spíš k čemu bych ráda přispěla svým příkladem, ale někdy mi to nejde. Tak snad jedině změnit sebe, dá-li Bůh.

za rozhovor poděkoval Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Konec schůzování

    Koronavirová krize znamená nejen obrovskou zkoušku pro celou společnost, přináší mnoho těžkostí a v důsledku velké ztráty, ale zároveň mění náš postoj. To, co jsme byli zvyklí dělat jako samozřejmost, se ukáže jako zbytné nebo kontraproduktivní, a objeví se nové možnosti, přístupy, metody, technologie, způsoby myšlení a jednání. Napadlo mě, že zákaz shlukování skoncoval s naší slabostí pro schůze a nekonečné porady. Ukazuje se, že i bez nich můžeme dobře a dokonce i lépe fungovat. Lidé mohou využít videokonference, chytré telefony a maily, prostředky komunikování na dálku. Zároveň zkrátí nekonečné hovory na nezbytné a efektivní minimum. Až se z virové epidemie vyléčíme, bude až těžké se znovu vracet k schůzování, kde se hodně řeční, ale málo vyřeší. A v tom vidím jednu z pozitivních věcí, které koronavirus přináší. Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE