INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

IMG 1611Jak se může menší firma dostat na cizí trh a tam uspět? Potřebuje spolehlivého, znalého, prostě účinného pomocníka. Pokud se obrátí na regionální kancelář CzechTrade, udělá ten nejrozumnější krok. Hovořil o tom jednatel společnosti MORAM CZ, s.r.o., Antonín Koplík (na snímku vpravo s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem).

Vaše společnost dlouhodobě spolupracuje se státní agenturou CzechTrade na zahraničních trzích. Jak jste společně začínali, čím si vás získala a proč dál využíváte její služby?

Začali jsme zpočátku nenápadnou spoluprací v Polsku, která velmi rychle nabrala obrátky a „objevili“ jsme agenturu CzechTrade. Jako výrobce kabelových vleků pro transport kabelových cívek jsme sondovali, jak se dostat na polský trh. Velmi mne překvapila příjemná cenová politika služeb CzechTrade, ale vše je o lidech. Jiří Banot, který byl tehdejším ředitelem kanceláře v Polsku, nám velmi výrazně pomohl nejen se vstupem na trh, ale zejména s pochopením myšlení polských firem, zvyky, očekáváními, a naopak varoval před zbytečnými výdaji. Po několika měsících se nám společně podařilo realizovat první a zároveň vysoce nadstandardní zakázku na vysokotonážní kabelové vleky pro společnost Energa Polska.

Dalším státem, kde jsme se přesvědčili o vysokých kvalitách zaměstnanců CzechTrade, je Maďarsko. Náš výrobek na opravy asfaltových komunikací INFRASET se zejména díky osobnímu nasazení Tibora Biala a Dory Egressy během první prezentace, a to přímo pro metropoli Budapešť, ihned prodal. Následovalo několik prezentací, které byly ze strany CzechTrade profesionálně připraveny, a je nesporné, že díky znalosti místního prostředí se prodej naší technologie rozběhl de facto okamžitě.

Po několika letech spolupráce máme nejen dceřinou společnost, ale díky CzechTrade prodáváme v Maďarsku i technologii INFRA­WEED na ekologickou likvidaci plevele, a zejména prvky Smart City. Díky skvělé spolupráci CzechTrade a obchodního rady Petra Michálka jsme získali zakázku na čtyři Smart zastávky MHD, realizaci Smart Altánu Vin4m v rámci programu Interreg HU-SK a další prvky Smart City.

Příkladná spolupráce je také v Bulharsku, kde jsme díky asistenci CzechTrade získali dealera a na mezinárodním strojírenském veletrhu v Plovdivu zlatou medaili pro INFRASET. Aktuálně také řešíme spolupráci s kanceláří v Miláně. Obecně velmi kvitujeme erudovanost a pracovitost ředitelů kanceláří, znalost teritoria a zvyklostí a nasazení pracovníků a jejich nejen tah na branku, ale umění dávat góly.

Doporučil byste CzechTrade dalším vývozcům, třeba i malým firmám, co o exportu teprve uvažují?

Rozhodně. Důvodem je zejména ušetření času a nákladů. Za nízké poplatky získáte zkušenosti, kontakty, a zejména skutečné možnosti prodat výrobky v reálném čase. Kanceláře působí v místech dlouhodobě a pracovníci mají osobní vazby na spoustu institucí a podnikatelů. Jejich zkušenosti nám pomohly nejen s prodejem, ale i designovou úpravou pro danou zemi, obsahem textů v letácích a například i cenovou politikou.

Co musí mít česká firma, aby uspěla nejen doma, ale i za hranicemi?

Tím základem je výrobek, jehož přidané hodnotě musíte věřit vy a umět o tom přesvědčit ostatní. Ke spolupráci s CzechTrade doporučuji především přípravu. Ideální je navštívit meeting point nebo jiné exportní vzdělávání. Získat zkušenosti a připravit kvalitní zadání pro pracovníky agentury. A trpělivost! V některých státech to funguje opravdu jinak než u nás. Doporučuji také využívat nabídky na společné stánky na veletrzích. Ušetříte peníze, vše je stoprocentně připraveno a je zajištěna asistence.

Ve výrobním portfoliu vaší společnosti zaujme INFRASET TOPAS, technologie chráněná patentem. K čemu slouží a komu je především určena?

INFRASET je námi vyvinutá a vyráběná technologie pro obce a města na opravy asfaltových komunikací. Jde o přívěsný vozík, na kterém je kromě infrazářičů také vše další potřebné pro okamžitou opravu výtluků. Obec může celoročně opravovat silnice a chodníky okamžitě a za minimální náklady. Ušetří nejméně 10 000 korun každý den (materiálové náklady na m2 jsou asi 40 Kč, za hodinu opraví 4–5 m2. Firmě platí obec zhruba 650 Kč/m2). Oprava je bezspárová, trvanlivá a využívá opakovaně vyfrézovaný recyklát. Opravené místo je okamžitě pojízdné a lze ho zatěžovat jako standardní silnici. INFRASET získal 2. místo v soutěži E.ON ENERGY GLOBE. Nyní INFRASET využívá téměř 500 obcí v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Bulharsku.

Jaké máte plány, co vám dělá radost a co nejvíc svazuje ruce při práci?

Nyní se soustředíme na rozšíření dealerské sítě INFRASET do Itálie, Rumunska, Litvy a Srbska. Významně se zaměřujeme také na prvky Smart City. Náš chytrý altán Vin4m (designový altán s fotovoltaikou, dotykovým 55“ interaktivním informačním panelem, zelenou střechou, nabíječkami pro mobilní telefony, wi-fi zdarma, natřený nanonátěry z venku i z vnitřní strany a nabíječkami na elektrokola) budeme dodávat do obcí ČR, SR a v Maďarsku, připravujeme projekty do Rakouska a Německa v rámci přeshraniční spolupráce. V Maďarsku budeme realizovat jako první elektronické úřední desky pro obecní úřady.

Jsme velmi rádi, když INFRASET dělá v obcích opravdu radost. Spoří peníze, výsledek je ihned vidět a občané jsou velmi spokojení s viditelným zvelebováním obce. Vzhledem k tomu, že zákazníky jsou především obce a města, je občas komplikované prosadit v zastupitelstvu nákup našich výrobků. Zejména v zahraničí proto velmi oceňujeme pomoc CzechTrade s budováním značky a získáváním důvěry v municipalitách.

připravil Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

Vladimír Mařík kopie

Motivovaní lidé neznají překážek 3. červenec 2020

Český respirátor získal evropskou certifikaci Zdá se to až neuvěřitelné. Je to ale skutečnost. Znova se potvrdilo, jak velký je potenciál lidí, co všechno dokážou a jak významně mohou zasáhnout do dějin technologií nebo třeba organizace práce. Několik desítek českých firem za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se během pandemie koronaviru spojilo, vyvinulo a začalo sériově vyrábět masku RP95-M. Respirátor, který poskytuje nejvyšší míru ochrany, navrhli na CIIRC ČVUT pro 3D tisk. Data pro výrobu si lze stáhnout zdarma s volnou licencí, maska je tak dostupná už ve více než třiceti zemích světa. Ve fyzické podobě se tento český ochranný prostředek nyní může rozšířit ještě víc, nově má totiž evropskou certifikaci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE